Reforma OFE. "Każdy Polak będzie mógł sam zdefiniować, jak inwestować swoje pieniądze"
07.07.2016 09:03
Aktualizacja: 13:56 15.08.2022
- Dzisiaj 80 procent inwestycji OFE przebiega na rynku akcji. Trzeba to zmienić. W przyszłości ta polityka będzie bardziej zdywersyfikowana. Jest jeszcze jedna duża korzyść, ponieważ w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego powstanie możliwość jednorazowego wypłacenia 25 procent zgromadzonych środków - tłumaczył w "Poranku RDC" Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
RDC,PAP
Minister Morawiecki przedstawił w poniedziałek szczegóły planu dotyczącego OFE, o którym jako pierwszy wspominał podczas sobotniego kongresu PiS lider partii Jarosław Kaczyński. Morawiecki zaprezentował filary "Programu Budowy Kapitału", który ma być elementem jego "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju".
Program ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE (103 mld zł) na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. zł na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jednocześnie doszłoby do przekształcenia OFE w "Fundusze Inwestycyjne Polskich Akcji", a Powszechne Towarzystwa Emerytalne byłyby przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI).
- Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych, mamy jednak bardzo dobry plan, w jaki sposób zbudować polski kapitał - zapewniał Morawiecki. - Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom - wskazał.
Możliwość wyboru
Jak tłumaczył w "Poranku RDC" Paweł Borys, rola Polskiego Funduszu Rozwoju sprowadzać się będzie do zarządzania tymi środkami, by były one efektywnie inwestowane w projekty infrastrukturalne, które podnoszą potencjał polskiej gospodarki. - Nowe fundusze będą różniły się tym, że uczestnik OFE będzie miał w końcu wpływ na to, jak te środki są inwestowane. Dzisiaj Polacy nie mają na to żadnego wpływu, ponieważ jest to z góry zdefiniowane. De facto wszystkie te środki przed emeryturą przepływają do ZUS - zaznaczył.
Dodał, że według propozycji ministra Morawieckiego zgromadzone pieniądze będą "rzeczywiście sprywatyzowane". - OFE zostaną przekształcone w "Fundusze Inwestycyjne Polskich Akcji" i każdy Polak będzie mógł sam zdefiniować, jak inwestować swoje pieniądze. Będzie mógł cały czas inwestować w fundusz polskich akcji, ale powstanie również możliwość wybrania innego funduszu dopasowanego do jego preferencji. Wiadomo, że osoby starsze powinny inwestować bardziej konserwatywnie, a młodsze mogą sobie pozwolić na bardziej agresywną politykę - podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jednorazowa wypłata
Gość RDC dodał, iż dzisiaj 80 procent inwestycji OFE przebiega na rynku akcji. - To trzeba zmienić. W przyszłości ta polityka będzie bardziej zdywersyfikowana. Jest jeszcze jedna duża korzyść, ponieważ w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego powstanie możliwość jednorazowego wypłacenia 25 procent zgromadzonych środków - zauważył w "Poranku RDC".
- Naszą intencją jest, by oszczędzanie w trzecim filarze przynosiło realne zyski przyszłym emerytom. To nastąpi dzięki faktycznej konkurencji między TFI - wyjaśnił w poniedziałek wicepremier Morawiecki. Według niego takiej konkurencji między OFE nie ma i - nawet bez proponowanych zmian - jej nie będzie. - Do OFE w 2014 roku wpłynęło 8,3 mld złotych, ale jednocześnie ich funkcjonowanie kosztowało w tym samym roku aż 2 mld zł - wskazał wicepremier.