Uczta dla miłośników renesansowego włoskiego malarstwa. Siedem arcydzieł prezentowanych jest na Zamku Królewskim w Warszawie. O wystawie "Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara" w "Poranku RDC" mówił jej kurator Mikołaj Baliszewski.
4
RDC
Na wystawę składają się dzieła twórców reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę w okresie od połowy XV w. (quattrocento) po końcowe dekady XVI stulecia (cinquecento).
Mikołaj Baliszewski w rozmowie z Grzegorzem Chlastą wymieniał mistrzów, których możemy spotkać w zamkowych salach.
- Między innymi Sandro Botticelli, Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Paolo Veronese, Lorenzo Lotto. To wystawa, na której prezentujemy 9 obrazów, więc jest to bardzo skondensowana prezentacja malarstwa włoskiego renesansu, a wśród nich pokazujemy również dwa najnowsze nabytki Zamku Królewskiego, które również należą do tego okresu i pięknie uzupełniają zbiory, które przyjechały do nas z Accademia Carrara w Bergamo - mówił.
Ekspozycja jest prezentowana w najważniejszym renesansowym wnętrzu Zamku Królewskiego w Warszawie – Dawnej Izbie Poselskiej, a jej scenografia za pomocą wyrafinowanej gry brył i światła stwarza optymalne warunki do obcowania z arcydziełami z Bergamo - zapewniają organizatorzy.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej i znajduje się w programie obchodów 100-lecia zawarcia między Włochami i odrodzoną Polską konwencji handlowej, będącej kamieniem milowym w budowie pomyślnych relacji gospodarczych pomiędzy oboma krajami.