Co dalej z wolskim "Koloseum"? Właściciel zdradza plany
19.01.2022 09:02
Aktualizacja: 22:34 15.08.2022
Wolskie Koloseum w Warszawie jest gotowe do remontu, ale prace są blokowane przez miasto - mówił w Radiu dla Ciebie inwestor Marcin Biernacki, który jest użytkownikiem wieczystym zabytkowej gazowni. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo stołecznego ratusza w sprawie rozwiązania użytkowania wieczystego działki przy ulicy Prądzyńskiego.
RDC
- Unikatowe w Europie, zabytkowe rotundy popadają w ruinę, a mamy już plan przywrócenia ich dawnej świetności - podkreślał gość audycji "Jest sprawa". - Moje plany są zależne w największym stopniu od stanowiska miasta. Jeśli miasto nie będzie apelować i jeśli konserwator podporządkuje się planowi zagospodarowania przestrzennego, to nasze projekty są gotowe i my natychmiast zaczynamy budowę - zapewnił.
- Zależy nam na tym zabytku - przekonywał Biernacki. - Bardzo dużo pracy włożyliśmy w to, żeby rotundy wyglądały dzisiaj tak, że konserwator nie ma do nich żadnych zastrzeżeń - zaznaczył.
- To miejsce ma służyć mieszkańcom - podkreślał nasz gość. - Dwie przepiękne budowle, w których od wielu lat chcemy zrobić w mniejszej dużą salę koncertowo-widowiskową, a w większej edukacyjne centrum techniki dla młodzieży - wyjawił Biernacki.
Dwie ceglane rotundy to jedne z najbardziej charakterystycznych budowli na warszawskiej Woli. Ich historia sięga początków XIX wieku, gdy służyły jako zbiorniki gazowe. Swoją funkcję pełniły do czasu, aż w roku 1970 gazownia zakończyła produkcję gazu z węgla.
Nieruchomość przeszła w ręce prywatne w 1991 roku, a pięć lat później została zakupiona przez obecnego właściciela.