Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W Polsce terroryzm słabo się na ogół przyjmuje. Po prostu u nas nic nigdy nie wychodzi, a ludzie niczego nie umieją zrobić porządnie. Tak było, jest… i pewnie jeszcze dłuugo będzie. A już najgorzej wychodzą na tym tak zwani ekoterroryści.
Żart głosi, że wzburzona klimatycznie młodzież oblała kiedyś zupą obraz Jakcsona Pollocka… ale do dziś nikt nie zauważył. W pewnej wiosce na Podlasiu protest skierowano natomiast przeciwko budowanej ostatnio gigantycznej fermie kur. Ferma miała stanąć w okolicach niedawno ustanowionego rezerwatu, w którym podobno mieszkał wodnik. Tak! Wodnik! Na takiej Islandii to ekologowie bronią siedlisk elfów, a u nas – wodników. Pewnie dlatego, że na Islandii wodniki wymarły…
Ten konkretny wodnik był nasz swojski i na stałe – tym bardziej więc wzburzyły się serca naszych domorosłych ekoterrorystów. Bo na naszym… no powiedzmy to już bez kozery… niżu Europejskim to wodnika ze świecą szukać! Tak czy siak, zamiast jednak coś lub kogoś oblewać, Polscy bojownicy o klimat wybrali inną – jeszcze radykalniejszą formę protestu. Postanowili się mianowicie przykleić!
Na budowę wtargnęli tuż po zmroku i natychmiast przystąpili do dzieła… Potem… no cóż, sen ich nieco zmógł. Jakież było ich zdziwienie, kiedy o świcie obudzili się… pośrodku niczego! A jeszcze żeby było zabawniej, wezwana na miejsce policja od razu zabrała się za represjonowanie młodzieży. Konkretnie to akurat ich zignorowała totalnie… Bardziej zainteresowały stróżów prawa kwestie zupełnie niezwiązane.
Szkoda mi tych ekologów… naprawdę! Polska myśl techniczna wyprzedziła bowiem nie tylko ich, ale też Unię Europejską i w ogóle cały świat!!! U nas gospodarka stoi głównie na recycklingu, a nasze fermy są najekologiczniejsze na świecie!!! Nikt takich nie ma… i – zdaniem Urzędu Skarbowego– nawet nie powinien…
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1420)
-
Wysokogórskie jaskinie i pozostałości po hominidach ze śladami innowacji technologicznych
Gościem audycji była dr hab. Małgorzata Kot, prof. ucz. Katedra Archeologii Epoki Kamienia, Wydział Archeologii UW.
-
14.01.2025
-
49 min 01 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.01.2025
-
50 min 54 s
-
-
„Delta” laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki
Redakcja miesięcznika popularnonaukowego „Delta”, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, została laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Gościem audycji był dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW, redaktor naczelny pisma.
-
07.01.2025
-
44 min 49 s
-
-
O filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
Z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego o filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
-
24.12.2024
-
44 min 26 s
-
-
O przyszłości i co ma z nią wspólnego foresight
Gość: Kacper Nosarzewski, futurolog, Partner w 4CF Strategic Foresight, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością
-
24.12.2024
-
49 min 05 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Dzisiejsza zagadka – inaczej być nie mogło – wprowadza w nastrój świąteczny. Skoro za tydzień audycja z tzw. "puszki" (a więc bez zagadki), temat "najpiękniejsze polskie kolędy" zaczynamy już dziś. Możecie się Państwo już przygotowywać.
Prezentujemy sześć obrazków wygenerowanych przez AI na podstawie zapytań zawierających fragmenty polskich kolęd. Żeby nie było zbyt prosto, kolędy te mogły ulec niewielkim… hmmmm… przejęzyczeniom*.
Tradycyjnie na rozwiązania czekamy pod numerem telefonu 22 645 90 90.
Pozdrawiamy przedświątecznie!
*w nurcie tak zwanego humoru organistowskiego… Państwo nie uwierzycie, jak ludzie potrafią przekręcić kolędę na Pasterce…
-
17.12.2024
-
49 min 35 s
-
-
Nowa metoda ujawniania śladów daktyloskopijnych | dr Aneta Lewkowicz
Dr Lewkowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opracowała nową metodę ujawniania śladów daktyloskopijnych m.in. z paragonów czy dokumentów rządowych.
— Mój wynalazek to innowacyjna metoda i specjalnie opracowany roztwór do ujawniania śladów daktyloskopijnych, czyli odbitek linii papilarnych. To właśnie unikalny wzór minucji – indywidualny dla każdego człowieka – może stać się niepodważalnym dowodem potwierdzającym tożsamość osoby lub łączącym ją z miejscem zdarzenia. Choć identyfikacja często opiera się na analizie DNA, odbitka palca również odgrywa kluczową rolę w śledztwach — powiedziała dr Lewkowicz.
-
17.12.2024
-
46 min 39 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
Dzisiejszy temat przewodni to zespoły muzyczne z Wielkiej Brytanii. Każdy obrazek powstał przez powiązanie nazwy zespołu oraz trzech utworów muzycznych jego autorstwa.Zagadki C. i D. należą do tych łatwiejszych. Za to A. i B. mogą nieco namieszać w głowach.Zespół A. ma związek z wynalezieniem siewnika i ogólnie brytyjską agronomią. Istotną podpowiedzią jest też akwalung, widoczny na obrazku.Zespół B. natomiast to nasz ukłon w stronę fanów literatury tolkienowskiej - aczkolwiek w nieco skróconym wydaniu.Zapraszamy do zgadywania!-
10.12.2024
-
50 min 54 s
-
-
O chorobach, które trudno wykryć i pomocy naukowców z PAN
Endometrioza, nowotwory płuca i piersi to tylko przykłady chorób, które trudno wykryć, a od ich zdiagnozowania może zależeć komfort, a czasem i życie pacjenta. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN mogą pomóc przyspieszyć ich rozpoznanie.
Gościem audycji był prof. Michał Dadlez, biofizyk z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, który zarządza Pracownią Spektrometrii Mas.
-
10.12.2024
-
48 min 21 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
03.12.2024
-
52 min 36 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Trzeba marzyć
966 odcinkówNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
-
Poranek RDC
10862 odcinkiPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Kobiecy wieczór
1971 odcinkówKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.