Wiadomości
Posłuchaj z regionu
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1411)
-
Teraz odtwarzane
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
03.12.2024
-
52 min 36 s
-
Odtwarzam
-
-
Nowe informacje dot. ewolucji dinozaurów i ich drogi do dominacji na lądzie
Zespół naukowców z Polski, wśród których są prof. dr hab. Leszek Marynowski z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i prof. Tomasz Sulej, paleontolog, doktor habilitowany nauk biologicznych, przeanalizowali ponad 500 koprolitów i innych skamieniałości zawierających pozostałości pokarmowe, aby odtworzyć sieci pokarmowe sprzed 200 milionów lat. Badania przeprowadzone w Basenie Polskim, obejmującym tereny Śląska i Gór Świętokrzyskich, dostarczyły nowych informacji na temat ewolucji dinozaurów i ich drogi do dominacji na lądzie.
-
03.12.2024
-
50 min 59 s
-
-
Zagadka lateralna
Dzisiejsza zagadka lateralna -- z lekką pomocą Sztucznej Inteligencji -- prowadzi nas w świat polskiego kina...
A konkretnie: najbardziej znanych polskich reżyserów!
Każdy z obrazków wygenerowanych przez AI zawiera cztery sugestie, tytuły filmów nakręconych przez tajemniczych polskich reżyserów. Należy oczywiście odgadnąć nie tylko imię i nazwisko reżysera, ale też, jakie filmy stanowiły pożywkę dla żarłocznej sztucznej inteligencji!
-
26.11.2024
-
42 min 11 s
-
-
Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs na projekt PERFECTION
Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs trafił do Instytutu Chemii Fizycznej PAN na realizację projektu PERFECTION. Pokieruje nim prof. Marcin Drąg, chemik biologiczny, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, badacz proteaz.
-
26.11.2024
-
42 min 31 s
-
-
Zagadka lateralna
Po zeszłotygodniowych bojach ze sztuczną inteligencją (w patriotycznym wydaniu) powracamy do zagadki naukowej. Choć oczywiście komponent wizualny tez będzie. Tym razem w postaci... równania matematycznego.
Prezentujemy Państwu wynik ciężkiej pracy badawczej naukowców z Włoch i Norwegii. Równanie opisujące ludzką skłonność do aktywności ekonomicznej!
No, ale oczywiście nie byle jakiej aktywności ekonomicznej! W każdym razie KONKRETNEJ aktywności ekonomicznej. Tylko nie wiadomo na razie -- jakiej!
Gwoli podpowiedzi:
U -- to funkcja satysfakcji w trakcie wykonywania tajemniczej profesji
L -- to przyjemność z tejże
C -- to poziom konsumpcji dóbr
w -- to aktualna wypłata za wykonywanie tajemniczej profesji
r -- to ocena społeczna, można by rzecz nawet: reputacja pracownikaZadanie polega na odgadnięciu, o jaką aktywność ekonomiczną chodzi.
-
19.11.2024
-
48 min 59 s
-
-
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą?
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą? O tym prof. Wojciech Pisula, psycholog porównawczy i etolog, profesor zwyczajny w Instytucie Psychologii PAN. Jego zainteresowania naukowe dotyczą wyższych czynności psychicznych zwierząt, a w szczególności zjawisk związanych z ewolucją ciekawości i poszukiwaniem informacji, a także reakcji na nowość oraz adaptacji do zmiany.
-
19.11.2024
-
50 min 37 s
-
-
Zagadka lateralna
Po Dniu Niepodległości (aż dziw, że nie przylecieli żadni kosmici!) zagadka lateralna musi oczywiście wykazać odpowiednie patriotyczne nastawienie... I tak jest też w istocie!
Dzisiejsza zagadka lateralna tradycyjnie szyfruje sześć wielkich postaci z historii Polski (wybór dość przypadkowy). Każdą z nich określają trzy skojarzenia, które stały się podstawą promptu.
-
12.11.2024
-
46 min 49 s
-
-
prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński
Gość: prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne
-
12.11.2024
-
50 min 11 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
05.11.2024
-
50 min 20 s
-
-
Metoda pozyskiwania nowego typu soli srebra | prof. dr hab. Wojciech Grochala
Zespół badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami ze Słowenii opracował metodę pozyskiwania nowego typu soli srebra.
Gościem audycji był prof. dr hab. Wojciech Grochala z CeNT UW.
-
05.11.2024
-
44 min 27 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
127 odcinków
-
Trzeba marzyć
957 odcinkówNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
-
Wyzwania przyszłości
77 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.