Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kamikaze
Ach… Kamikaze! Nie wiadomo, kto wymyślił przepis, nie wiadomo, kto wymyślił nazwę… Wiadomo, że to nie jest propozycja dla lekkoduchów. No i nie należy przesadzać, bo można wpaść w kłopoty. Przekonał się o tym pewien Amerykanin, pracujący na co dzień w klubie dla elity prawniczej i właścicieli ziemskich w Savannah. Choć były to już lata 70., duch Południa unosił się jeszcze nad tymi ziemiami. Byle kto pracować w tym interesie nie mógł. Nasz bohater o swoją pracę był bezpieczny - zawsze ubrany w garnitur i koszulę, starannie zapinał mankiety i kołnierzyk. Zresztą dorabiał jako pianista, więc starczyło, że zdjął jedwabne rękawiczki i wszyscy wiedzieli, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Ale do czasu! Kiedy do tych konserwatywnych okolic dotarła moda na nowy drink z wielkomiejskich salonów Atlanty, jego pracodawcy zaczęli orientować się, że coś tu nie gra… i po pół roku wyrzucili go czem prędzej z roboty. No ale na plus może sobie zaliczyć cudowne ozdrowienie!Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1407)
-
Zagadka lateralna
Po zeszłotygodniowych bojach ze sztuczną inteligencją (w patriotycznym wydaniu) powracamy do zagadki naukowej. Choć oczywiście komponent wizualny tez będzie. Tym razem w postaci... równania matematycznego.
Prezentujemy Państwu wynik ciężkiej pracy badawczej naukowców z Włoch i Norwegii. Równanie opisujące ludzką skłonność do aktywności ekonomicznej!
No, ale oczywiście nie byle jakiej aktywności ekonomicznej! W każdym razie KONKRETNEJ aktywności ekonomicznej. Tylko nie wiadomo na razie -- jakiej!
Gwoli podpowiedzi:
U -- to funkcja satysfakcji w trakcie wykonywania tajemniczej profesji
L -- to przyjemność z tejże
C -- to poziom konsumpcji dóbr
w -- to aktualna wypłata za wykonywanie tajemniczej profesji
r -- to ocena społeczna, można by rzecz nawet: reputacja pracownikaZadanie polega na odgadnięciu, o jaką aktywność ekonomiczną chodzi.
-
19.11.2024
-
48 min 59 s
-
-
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą?
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą? O tym prof. Wojciech Pisula, psycholog porównawczy i etolog, profesor zwyczajny w Instytucie Psychologii PAN. Jego zainteresowania naukowe dotyczą wyższych czynności psychicznych zwierząt, a w szczególności zjawisk związanych z ewolucją ciekawości i poszukiwaniem informacji, a także reakcji na nowość oraz adaptacji do zmiany.
-
19.11.2024
-
50 min 37 s
-
-
Zagadka lateralna
Po Dniu Niepodległości (aż dziw, że nie przylecieli żadni kosmici!) zagadka lateralna musi oczywiście wykazać odpowiednie patriotyczne nastawienie... I tak jest też w istocie!
Dzisiejsza zagadka lateralna tradycyjnie szyfruje sześć wielkich postaci z historii Polski (wybór dość przypadkowy). Każdą z nich określają trzy skojarzenia, które stały się podstawą promptu.
-
12.11.2024
-
46 min 49 s
-
-
prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński
Gość: prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne
-
12.11.2024
-
50 min 11 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
05.11.2024
-
50 min 20 s
-
-
Metoda pozyskiwania nowego typu soli srebra | prof. dr hab. Wojciech Grochala
Zespół badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami ze Słowenii opracował metodę pozyskiwania nowego typu soli srebra.
Gościem audycji był prof. dr hab. Wojciech Grochala z CeNT UW.
-
05.11.2024
-
44 min 27 s
-
-
Zagadka lateralna: AI z podstępem
Zagadka lateralna: AI z podstępem
Dzisiejszą zagadkę lateralna -- w duchu likwidacji rozgłośni publicznych -- wykonała za nas (częściowo przynajmniej) Sztuczna Inteligencja. Skoro dostała Nobla (a nawet dwa) to w sumie... czemu by nie? Ale uwaga! W dzisiejsze zagadce ukryty jest PODSTĘP!!!
Treść zapytania do AI stanowiły fragmenty tekstów znanych piosenek popularnych polskich wykonawców. Należy oczywiście odgadnąć tytuł piosenki oraz wykonawcę.
Tylko że... wśród sześciu dzisiejszych obrazków ukrywa się jeden, który nie pasuje do pozostałych. Który to obrazek i czemu nie pasuje?
-
29.10.2024
-
48 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Zaprasza Łukasz Badowski.
-
29.10.2024
-
51 min 09 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
W historii wiele jest nowatorskich prac, wprowadzających do języka nauki nowe pojęcia, niezbędne do prawidłowego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Trudno jednak przecenić wkład badaczy z Institut de Recherche sur les Phénomènes Hors Equilibre w Marsylii, którzy w swej przełomowej publikacji w czołowym czasopiśmie naukowym poczynili wielki krok dla ludzkości… a w każdym razie dla badań onomatopeicznych. Badacze owi nazwali po imieniu… no właśnie!
Glug-glug to specjalistyczne pojęcie z pewnej dziedziny nauki, określające zjawisko, bez którego trudno sobie wyobrazić normalne życie. Dzięki angielsko-francuskiemu tandemowi badaczy (jeden z nich jest teoretykiem silników rakietowych, a drugi – specjalistą od puszczania kaczek na wodzie) udało się wreszcie opracować model teoretyczny tego zjawiska. Glug-glug na pewno fascynuje naukowców na całym świecie, a teraz zapewne także i słuchaczy audycji Z Innej Planety w radiu RDC…
Stąd nasze pytania: Czymże jest glug-glug? Jakiej dziedziny badań dotyczy? Jak wygląda model eksperymentalny do badania tego zjawiska?
-
22.10.2024
-
46 min 52 s
-
-
O rozpoznawaniu biomarkerów głosowych, mogących mieć znaczenie w wykrywaniu leczenia chorób neurodegeneracyjnych
Dr inż. DARIA HEMMERLING – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzi badania wokół inżynierii biomedycznej oraz biocybernetyki - rozpoznawaniu biomarkerów głosowych, mogących mieć znaczenie w wykrywaniu leczenia chorób neurodegeneracyjnych oraz pracuje również nad wykrywaniem niewydolności serca na podstawie analizy twarzy i głosu, z Nagrodą Naukową POLITYKI w kategorii NAUKI TECHNICZNE
-
22.10.2024
-
42 min 44 s
-