Pole, objętość, długość, obwód, czy wysokość - wszystko to, co da się zmierzyć to powszechnie znane własności brył i figur. Topologia algebraiczna zajmuje się tymi mniej znanymi, z którymi mamy do czynienia po przekształceniach figur. Prof. Krzysztof M. Pawłowski, z UAM w Poznaniu w rozmowie z Łukaszem Badowskim w Radiu Dla Ciebie przybliżył zagadnienia algebry topologicznej.
Opowiadając o topologii algebraicznej, profesor odwoływał się do pewnych znanych nam analogii. - Większość z nas, w czasie swojej edukacji poznaje elementy geometrii, w których bada się figury takie, jak odcinek, trójkąt, prostokąt, czy bardziej skomplikowane bryły geometryczne, trójwymiarowe - powiedział. Badając takie bryły i figury, próbujemy poznać ich własności. - Pytaniem kluczowym jest, jakie konkretnie własności próbujemy poznać w geometrii elementarnej? - dodał.
Przekształcenia brył
Pole, objętość, długość, obwód, czy wysokość - wszystko to, co da się zmierzyć to znane powszechnie własności brył i figur. - Dla tych własności istnieje jedna wspólna cecha - dodał profesor. To fakt, że te figury nie zmieniają się, po przekształceniu, wykonaniu pewnych ruchów. - Mowa tu o przekształceniach powierzchni trójwymiarowej, które nie zmieniają odległości pomiędzy punktami - wyjaśnił naukowiec.