Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
SIEDZI MI NA OGONIE!
Jest rok 2030, Warszawa… Miastem rządzą już tylko zaimki. Samochód to luksus, a jedzenie składa się z samych owadów… nie no żartuję! Tak źle to jeszcze nie jest (z naciskiem na „jeszcze”). Ale oczywiście do nowej rzeczywistości jakoś trzeba się było przyzwyczaić. I aż dziw bierze, że to nie Polacy wpadli pierwotnie na ten genialny pomysł…
Nasz model biznesowy jest banalnie prosty! Masz trochę wolnego czasu, skuter elektryczny i łeb na karku? Chętnie komuś pomożesz za niewielką opłatą? Nie ma sprawy – wynajmiemy cię od zaraz!
Będziesz jechał za wskazanym samochodem i śledził każdy jego ruch. Musisz tylko pamiętać, żeby w odpowiednim momencie być w odpowiednim miejscu (mapę dostarczymy na twój telefon komórkowy). Aplikacja wskaże ci model i numery. Taki UBER tylko inaczej. Zamiast wozić kogoś – śledzisz go dla nas.
A teraz najlepsze! ON CI ZA TO PŁACI!!! Za pomocą naszej aplikacji wysyłasz mu swoją stawkę, numer konta iii… Voila! Na koniec dnia – przelew! Nikt nie traci, a wszyscy zyskują! Uwaga: preferujemy osoby otyłe! Podwójna stawka, jeśli potrafisz jechać naprawdę szybko!
Nazywa się to „Perski ogon”. Bo ten interes ogarnęli po raz pierwszy w 2022 roku w Teheranie…
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1420)
-
Wysokogórskie jaskinie i pozostałości po hominidach ze śladami innowacji technologicznych
Gościem audycji była dr hab. Małgorzata Kot, prof. ucz. Katedra Archeologii Epoki Kamienia, Wydział Archeologii UW.
-
14.01.2025
-
49 min 01 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.01.2025
-
50 min 54 s
-
-
„Delta” laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki
Redakcja miesięcznika popularnonaukowego „Delta”, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, została laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Gościem audycji był dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW, redaktor naczelny pisma.
-
07.01.2025
-
44 min 49 s
-
-
O filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
Z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego o filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
-
24.12.2024
-
44 min 26 s
-
-
O przyszłości i co ma z nią wspólnego foresight
Gość: Kacper Nosarzewski, futurolog, Partner w 4CF Strategic Foresight, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością
-
24.12.2024
-
49 min 05 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Dzisiejsza zagadka – inaczej być nie mogło – wprowadza w nastrój świąteczny. Skoro za tydzień audycja z tzw. "puszki" (a więc bez zagadki), temat "najpiękniejsze polskie kolędy" zaczynamy już dziś. Możecie się Państwo już przygotowywać.
Prezentujemy sześć obrazków wygenerowanych przez AI na podstawie zapytań zawierających fragmenty polskich kolęd. Żeby nie było zbyt prosto, kolędy te mogły ulec niewielkim… hmmmm… przejęzyczeniom*.
Tradycyjnie na rozwiązania czekamy pod numerem telefonu 22 645 90 90.
Pozdrawiamy przedświątecznie!
*w nurcie tak zwanego humoru organistowskiego… Państwo nie uwierzycie, jak ludzie potrafią przekręcić kolędę na Pasterce…
-
17.12.2024
-
49 min 35 s
-
-
Nowa metoda ujawniania śladów daktyloskopijnych | dr Aneta Lewkowicz
Dr Lewkowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opracowała nową metodę ujawniania śladów daktyloskopijnych m.in. z paragonów czy dokumentów rządowych.
— Mój wynalazek to innowacyjna metoda i specjalnie opracowany roztwór do ujawniania śladów daktyloskopijnych, czyli odbitek linii papilarnych. To właśnie unikalny wzór minucji – indywidualny dla każdego człowieka – może stać się niepodważalnym dowodem potwierdzającym tożsamość osoby lub łączącym ją z miejscem zdarzenia. Choć identyfikacja często opiera się na analizie DNA, odbitka palca również odgrywa kluczową rolę w śledztwach — powiedziała dr Lewkowicz.
-
17.12.2024
-
46 min 39 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
Dzisiejszy temat przewodni to zespoły muzyczne z Wielkiej Brytanii. Każdy obrazek powstał przez powiązanie nazwy zespołu oraz trzech utworów muzycznych jego autorstwa.Zagadki C. i D. należą do tych łatwiejszych. Za to A. i B. mogą nieco namieszać w głowach.Zespół A. ma związek z wynalezieniem siewnika i ogólnie brytyjską agronomią. Istotną podpowiedzią jest też akwalung, widoczny na obrazku.Zespół B. natomiast to nasz ukłon w stronę fanów literatury tolkienowskiej - aczkolwiek w nieco skróconym wydaniu.Zapraszamy do zgadywania!-
10.12.2024
-
50 min 54 s
-
-
O chorobach, które trudno wykryć i pomocy naukowców z PAN
Endometrioza, nowotwory płuca i piersi to tylko przykłady chorób, które trudno wykryć, a od ich zdiagnozowania może zależeć komfort, a czasem i życie pacjenta. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN mogą pomóc przyspieszyć ich rozpoznanie.
Gościem audycji był prof. Michał Dadlez, biofizyk z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, który zarządza Pracownią Spektrometrii Mas.
-
10.12.2024
-
48 min 21 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
03.12.2024
-
52 min 36 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
144 odcinki
-
Animalista
524 odcinki -
Historie z szuflady
511 odcinkówAudycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
-
Z archiwum RDC
481 odcinków