Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
ZAGADKA LATERALNA: Statystyka
Statystycznie w Stanach Zjednoczonych podobno znacząco spadła liczba seryjnych morderców… Prawdę powiedziawszy, poza serialami na platformach streamingowych, trudno teraz spotkać prawdziwego seryjnego mordercę. A już żeby tak po prostu, na autostradzie stanowej? Zapomnijcie!! No ale niektórzy to mają takie szczęście, że im się nawet byk ocieli!
Arnold Lockely, pięćdziesięciodwuletni właściciel serwisu części do maszyn rolniczych, jechał dość mało uczęszczaną drogą na południowy wschód od Amarillo, wioząc w bagażniku rozklekotanego chevroleta narzędzia, stary śpiwór oraz kilkanaście słoików. Późnym popołudniem spostrzegł na poboczu drogi autosopowicza. Pewnie pokładał zbyt wielką wiarę w statystyki… w każdym razie zrobił ten głupi ruch i wziął na swój pokład wygadanego młodego turystę z niewielkim plecakiem i futerałem na instrument… Autostopowicz poinformował swego wybawcę, że jest poetą, a na teksańskim odludziu poszukiwał weny do swego najnowszego albumu.
Tyle, że na najbliższym postoju, zamiast mandolinny młody człowiek wyciągnął pistolet, sterroryzował pana Lockeleya, a następnie skrępował go trytytkami i taśmą klejącą i zapakował do bagażnika. Arnold musiał przyznać, że drań zrobił to naprawde profesjonalnie. Na szczęście nie sprawdził, co w tym bagażniku było… Arnold, macając na oślep między słoikami, zdołał odnaleźć swoją torbę, a w niej skalpel, którym rozciął więzy. Wyczuł moment zwolnienia i… niepostrzeżenie dla oprawcy opuścił bagażnik…
Niedoszły zabójca Arnolda będzie miał sporego pecha, bo za kilkanaście kilometrów zatrzyma go patrol policji i zacznie zadawać niewygodne pytania… Na przykład “Dlaczego jedzie pan z otwartym bagażnikiem?” albo “A co pan tam przewozi?”... “Twierdzi pan, że to nie pański samochód? No to ciekawe… a gdzież jest jego właściciel? A czy to nie pan figuruje na naszej liście poszukiwanych seryjnych morderców?”
Statystycznie podobno ponad 40% morderstw pozostaje nierozwiązana… Arnold Lockeley ma nadzieję, że tym razem statystyka zadziała na jego korzyść!
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1424)
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
W dzisiejszej zagadce, Drodzy Słuchacze, wypłyniemy na suchego przestwór oceanu... a tak konkretniej, to oceanu literatury (zarówno światowej, jak i swojskiej).
Czy to będzie wielka literatura? Czas pokaże... to znaczy czas zgadywania, który -- jak zwykle zresztą -- upłynie wraz z końcem programu. Niemniej w zestawie trafi się zarówno coś dla wysmakowanych gustów, jak i solidne czytadło dla młodzieży.
Tradycyjnie zagadki oznaczone są literami, w jednym podejściu zgadywać można tylko jedną z nich, a do odgadnięcia potrzebne są: imię i nazwisko autora oraz tytuł książki (w niektórych wypadkach wystarczy tytuł serii).
-
04.02.2025
-
45 min 17 s
-
-
Kiedy doczekamy się bionicznej trzustki?
Gość: prof. dr hab. n. med. Michał Wszoła, chirurg transplantolog, jest przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz prezesem firmy Polbionica, która opracowujące innowacyjne terapie z zastosowaniem techniki biodruku 3D.
-
04.02.2025
-
45 min 17 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
21.01.2025
-
51 min 34 s
-
-
O nazwach ptaków
Łukasz Badowski rozmawiał z Łukaszem Bożycki o nazwach ptaków.
-
21.01.2025
-
42 min 37 s
-
-
Wysokogórskie jaskinie i pozostałości po hominidach ze śladami innowacji technologicznych
Gościem audycji była dr hab. Małgorzata Kot, prof. ucz. Katedra Archeologii Epoki Kamienia, Wydział Archeologii UW.
-
14.01.2025
-
49 min 01 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.01.2025
-
50 min 54 s
-
-
„Delta” laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki
Redakcja miesięcznika popularnonaukowego „Delta”, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, została laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Gościem audycji był dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW, redaktor naczelny pisma.
-
07.01.2025
-
44 min 49 s
-
-
O filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
Z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego o filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
-
24.12.2024
-
44 min 26 s
-
-
O przyszłości i co ma z nią wspólnego foresight
Gość: Kacper Nosarzewski, futurolog, Partner w 4CF Strategic Foresight, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością
-
24.12.2024
-
49 min 05 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Dzisiejsza zagadka – inaczej być nie mogło – wprowadza w nastrój świąteczny. Skoro za tydzień audycja z tzw. "puszki" (a więc bez zagadki), temat "najpiękniejsze polskie kolędy" zaczynamy już dziś. Możecie się Państwo już przygotowywać.
Prezentujemy sześć obrazków wygenerowanych przez AI na podstawie zapytań zawierających fragmenty polskich kolęd. Żeby nie było zbyt prosto, kolędy te mogły ulec niewielkim… hmmmm… przejęzyczeniom*.
Tradycyjnie na rozwiązania czekamy pod numerem telefonu 22 645 90 90.
Pozdrawiamy przedświątecznie!
*w nurcie tak zwanego humoru organistowskiego… Państwo nie uwierzycie, jak ludzie potrafią przekręcić kolędę na Pasterce…
-
17.12.2024
-
49 min 35 s
-