„W dole przewijał się nizinami Bug, wypływając z lasów i znowu wstęgą zanurzając się w lasy sine…Daleko leżało Podlasie. Wioski, łąki, pola, cerkwie połyskiwały w promieniach zachodzącego słońca…” – pisał Stefan Żeromski.
Podlasie Nadbużańskie to ziemia na której od wieków żyją obok siebie wyznawcy religii katolickiej i prawosławia, a w kulturze i języku mieszkańców widoczne są wpływy ukraińskie i białoruski. Zapraszam Państwa na radiową wyprawę z biegiem Bugu, od Dołhobrodów po Drohiczyn… Towarzyszyć nam będzie kapela Zbigniewa Marczuka, ze wsi Zakalinki. Zbigniew Marczuk, za swoją grę na skrzypkach, w roku 1998 został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga…
Dołhobrody to wieś rodzinna Stanisława Baja, profesora Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - malarza jednej wsi. To wieś ludzi wrażliwych na piękno. Można tu usłyszeć pieśni śpiewane po chachłackie, lub jak „tutejsi” wolą mówić - „po swojemu”. Mistrzynią w ich wykonaniu jest Katarzyna Weremczuk – laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga w roku 2012 (dwa tysiące dwunastym). Dołhobrody to wieś pełna poezji. Tomikami wierszy mogą pochwalić się: Krystyna Baj, Kazimiera Pawluk i Maria Kazimiera Sarnacka – laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga w roku 2016 (dwa tysiące szesnastym)… Z tą ostatnią redaktor Józef Sobiecki rozmawiał w roku 1997.
Monaster w Jabłecznej nad Bugiem, jest obok Grabarki, znanym na Podlasiu miejscem kultu wyznawców prawosławia. Tu znajduje się cudowna ikona świętego Onufrego, który jest świętym zarówno kościoła katolickiego jak i cerkwi prawosławnej. Posłuchajmy fragmentu nabożeństwa w Monasterze świętego Onufrego w Jabłecznej w wykonaniu Chóru Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pod dyrekcją Włodzimierza Wołosiuka, a także rozmowy z Janem Kierdelewiczem – solistą chóru. Nagranie pochodzi z roku 1996.
Słynna Stadnina Koni w Janowie Podlaskim powstała równo 200 lat temu. Z najnowszymi dziejami stadniny związana jest postać Andrzeja Krzyształowicza. Do Janowskiej Stadniny trafił już w roku 1937. W czasie wojny uczynił wszystko aby uratować konie. Dyrektorem Stadniny był w latach 1956-1991. Ale po przejściu na emeryturę nie rozstawał się z drogim dla Niego miejscem. Codziennie można było go zobaczyć siedzącego na ławeczce przy stajni „Czołowej” , skąd obserwował konie i ludzi… Tam w roku 1993 rozmawiał z nim redaktor Józef Sobiecki…
Nieopodal Janowa Podlaskiego leży wieś Jakówki. Tu w roku 1969 członkinie Koła Gospodyń Wiejskich utworzyły Zespół Śpiewaczy. Ogromną zasługą zespołu jest dokumentowanie dawnych tradycji, pielęgnowanie obrzędów i pieśni przodków. Zespół ten w roku 2006 został wyróżniony Nagrodą im. Oskara Kolberga. Był częstym goście Biesiad Nadbużańskich – dorocznych przeglądów zespołów ludowych z regionu. To nagranie pochodzi z Biesiady Nadbużańskiej, która w roku 1995 odbyła się w Platerowie…
Powszechna jest opinia, że Serpelice to jedna z najpiękniejszych wsi położonych nad Bugiem, w samym centrum Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. To miejsce upodobało sobie wielu mieszkańców miast. Tu swój wiejski dom ma Jerzy Zelnik, przyjaciel miejscowego poety Franciszka Krasuskiego. Zapraszam Państwa do wysłuchania „Żniwnego koncertu” w którym usłyszymy wiersze poety o bielejących zbożach, żniwach i chlebie powszednim…
„W dali na wzgórzu widać było jakby miasto obronne, najeżone wieżami i gmachami…Woźnica Pinkus objaśnił, że to właśnie Drohiczyn. Wkrótce dotarliśmy do rzeki i promem przeprawiliśmy się na drugi brzeg błękitnego Bugu”… Tak Stefan Żeromskim pisał o Drohiczynie w „Urodzie życia” .
Miasto zajmuje szczególne miejsce w naszej historii. Obok Gniezna, Krakowa i Warszawy jest czwartym miastem koronacyjnym. Tu w roku 1254 książę halicki Daniel Romanowicz, wnuk Bolesława Krzywoustego, koronował się na króla Rusi Halickiej. Później był Drohiczyn stolicą województwa podlaskiego. Od roku 1991 jest stolica diecezji drohiczyńskiej… W latach 1994-2014 biskupem diecezjalnym drohiczyńskim był ks abp. Antoni Dydycz, rodem z pobliskich Serpelic. O urokach Podlasia Nadbużańskiego rozmawiał z Nim w roku 2002 redaktor Józef Sobiecki…
Podpis pod foto
Serpelice nad Bugiem. Rok 1992. Obóz wakacyjny Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska. Redaktor Józef Sobiecki nagrywa reportaż na magnetofonie szpulowym marki „Uher”