Wędrując po Puszczy Kampinoskiej napotkamy wiele żołnierskich mogił i cmentarzy. To miejsca wiecznego spoczynku powstańców, żołnierzy, partyzantów… W Zaborowie Leśnym na mogile powstańców z oddziału „Dzieci Warszawy” poległych w krwawej bitwie pod Budą Zaborowską, 14 kwietnia 1863, wzniesiono przed wojną drewniany krzyż z 76. wbitymi gwoździami. Tylu młodych powstańców poległo w tej bitwie. Później drewniany krzyż zastąpiono metalowym. Również drzewa na których wieszano schwytanych powstańców są świadkami tamtych tragicznych wydarzeń… Do dzisiaj nieopodal wsi Bieliny stoi sędziwy Dąb Powstańców. Kilkanaście lat temu, nieopodal Górek Kampinoskich, wichura obaliła Sosnę Powstańców…
Blisko 10 tysięcy żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze” poległo na terenie Puszczy Kampinoskiej podążając na pomoc Warszawie we wrześniu 1939 roku. Spoczywają na kilkunastu wiejskich cmentarzach, między innymi w Brochowie i Kiełpinie, w Trojanowie i Granicy, w Starych Babicach i Laskach… Największy cmentarz partyzantów Armii Krajowej Zgrupowania „Kampinos” znajduje się na skraju wsi Wiersze…
Sens poświęcenia tych, którzy walczyli i zginęli w Puszczy Kampinoskiej najlepiej wyrażają słowa umieszczone na cmentarzu ofiar hitlerowskiego terroru w Palmirach: „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”… Zapraszamy Państwa do wysłuchania audycji Józefa Sobieckiego „Pamięć ziemi”, nadanej na naszej antenie 2 listopada 1997 roku.