Na psa urok
„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
Szacuje się, że w Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpi ok. 2 mln osób. Zdaniem dr. n. med. Tadeusza Zielonki, pulmonologa z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, chorych może być jeszcze więcej.
– Wszystkie nasze rachunki pokazują, że mniej niż 20 proc. wie o chorobie i jest leczonych (…). Po chorobach krążenia i nowotworach trzecią przyczyną zgonów w Polsce jest przewlekła obturacyjna choroba płuc – wyjaśnia dr Zielonka.
(Nie)zdrowy tryb życia
Łukasz Adamkiewicz z Health & Environment Alliance tłumaczy, że chorobom płuc sprzyja nadmierny wysiłek fizyczny.
– Kiedy uprawiamy sport, to wdychamy więcej powietrza. Dochodzi do hiperwentylacji, więc ta dawka zanieczyszczonego powietrza jest większa i na dobrą sprawę to tak, jakbyśmy byli biernymi palaczami, więc naprawdę trzeba brać pod uwagę informacje na temat stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, żeby ten sport nam pomagał, a nie przeszkadzał – wyjaśnia Adamkiewicz.
„Nie walczymy z problemem”
Ostatni raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje, że co roku 47 tys. Polaków umiera zbyt wcześnie właśnie ze względu na zanieczyszczenie powietrza, a – jak przypomina Marek Józefiak, Polska Zielona Sieć – na polskich drogach zginęło w tym czasie ok. 3 tys. osób.
– O nich słyszymy codziennie. Natomiast o zanieczyszczeniu powietrza i że powoduje ono przedwczesną śmierć słyszymy rzadko. Powód? Nie sprzyja temu prawo (…). Coraz rzadziej informuje się ludzi. Idziemy w złym kierunku. Nie walczymy z problemem – mówi Józefiak.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Zaproszenie na wernisaż wystawy z okazji 40-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Promie Kultury Saska Kępa (23.01.)
Będzie to pokaz prac 63 członków Związku, a celem ekspozycji jest przedstawienie różnorodnych postaw i poszukiwań twórczych, potrzeb wyrażenia siebie poprzez działania plastyczne
Goście: Iwona Nielubowicz, wiceprezes i Elżbieta Owczarek członkini zarządu Związku
11.01.2025
19 min 28 s
Wokół książki „Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na islam" Danuty Awolusi.
Po raz pierwszy będzie można uzmysłowić sobie, jak naprawdę wygląda życie konwertytek w Polsce. To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, odwadze, wolności wyboru i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. Książka odsłania nieznane oblicze polskiego islamu, zadając głębsze pytania o wolność wyznania, tolerancję i prawo do bycia innym we współczesnej Polsce.
11.01.2025
24 min 05 s
O kolejnej już odsłonie projektu "Dom od środka", czyli cyklu filmów krótkometrażowych, zrealizowanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób i kryzysów psychicznych. Celem zainicjowanego już 10 lat temu projektu „Dom od środka” jest praca na rzecz włączania grup marginalizowanych, upodmiotowienia i wzmacniania ich głosu, również edukacja kulturalna i cyfrowa. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób i kryzysów psychicznych, uczestniczące w zajęciach Środowiskowych Domów Samopomocy.
Goście: Łukasz Szewczyk - trener, facylitator oraz prezes Stowarzyszenia Pracownia Filmowa "Cotopaxi" i Anna Zając - kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy "Chata z pomysłami" w Wawrze
11.01.2025
20 min 30 s
Poza kanonem to audycja, która zaprasza słuchaczy w podróż po zakurzonych kartach historii literatury, odkrywając na nowo dzieła i sylwetki wybitnych pisarzy, o których niegdyś rozmawiano, lecz dziś pozostają w cieniu współczesności bądź własnej legendy. Program Polskiego Radia RDC powstaje we współpracy z Wydawnictwem Iskry i przywraca do życia twórczość pisarzy, którzy wnieśli niezaprzeczalny wkład do polskiego dziedzictwa literackiego, ale których nazwiska dziś pojawiają się rzadko, nawet w kręgach literackich.
Głównym prowadzącym audycję jest Radosław Młynarczyk – polonista i literaturoznawca, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski Wilk, a także tomu juweniliów pisarza Najlepsze lata naszego życia. Uczestniczył w pracach nad wydaniem listów i pamiętnika Hłaski, a także serii jego utworów wybranych. Autor biografii "Hłasko. Proletariacki książę". Współzałożyciel działającej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego pracowni naukowej „Literackie Trójmiasto. Pracownia badań nad literacką obecnością Gdańska, Gdyni i Sopotu od początku XX wieku do współczesności", stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pierwszym gościem Radosława Młynarczyka jest Wiesław Uchański - prezes wydawnictwa Iskry.
11.01.2025
14 min 30 s
O planach na 2025 r. oraz na Literackie Spacery po Warszawie i na Wycieczki Rowerowe zaprosili przewodnicy i poeci: Dorota Ryst i Paweł Łęczuk.
04.01.2025
53 min 02 s
Tradycyjnie już nasza rozgłośnia objęła patronatem Kalendarz na 2025 r. W tym roku gwiazdą okładki jest aktor Mirosław Zbrojewicz. Gośćmi byli: Kalina Ostrowska, koordynatorka Lokalnej Grupy Fundacji Viva-Zwierzaki z Mińska i Magdalena Kossowicz, wolontariuszka.
04.01.2025
14 min 11 s
O pasji kolekcjonerskiej opowiedział Piotr Żabowski - właściciel 10 tysięcy breloków m.in. z okresu PRL-u.
04.01.2025
24 min 06 s
O jutrzejszym wydarzeniu Universam Towarzyski i Artystyczny, czyli historia o najlepszej i najbardziej ambitnej dyskotece w prawobrzeżnej Warszawie, specjalnie zaprojektowanej i wyposażonej do tego celu. Koncesjonowani didżeje grali z płyt winylowych ambitną muzykę taneczną, rock'and rolla i rocka. Kawiarnia Olszynka szybko stała się towarzyskim centrum o znaczeniu ponadlokalnym. Gościem audycji Natalia Szelachowska, prezeska Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flâneur i Jerzy Piórek, dziennikarz Polskiego Radia RDC, didżej, który w latach 70. i 80. grał na dyskotece w kawiarni Olszynka w Universamie.
28.12.2024
20 min 17 s
Wokół książki „Splątany mózg” Luiz Passoa, publikacji, która zmienia sposób myślenia o ludzkim mózgu i procesach umysłowych. Autor, opierając się na najnowszych badaniach z zakresu neuronauki, proponuje nową perspektywę na funkcjonowanie mózgu, ukazując go jako dynamiczny, złożony system, w którym różne funkcje są ze sobą nierozłącznie powiązane. Gościem audycji dr hab. Marek Binder, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Psychologii, Zakład Psychofizjologii.
28.12.2024
12 min 52 s
O piątym tomie serii „Na tropie tajemnic dzieł sztuki.” autorstwa Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcza. Będzie można w książce znaleźć wszystko, na co czekają czytelnicy: tajemnicę, tło historyczne i tropy znaczeniowe pozostawione przez artystów, a przede wszystkim zaskakujące konkluzje autorów publikacji.
28.12.2024
17 min 45 s
PODCASTY
„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”