Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5501)
-
Programy historyczno-edukacyjne Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ogłosiła właśnie nabór do trzech bardzo ciekawych projektów o tematyce historycznej dla studentów, nauczycieli i uczniów. Udział jest bezpłatny, można starać się o pobyt w międzynarodowej grupie w miejscach pamięci w różnych krajach. O szczegółach projektów oraz o tym, dlaczego warto zainteresować młodych ludzi historią i jak to zrobić - Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
-
19.04.2025
-
12 min 06 s
-
-
Wokół książki "Jak słowo daję. Współczesny poradnik językowy" Mateusza Adamczyka
O co tak naprawdę chodzi w sporze o feminatywy, czy należy pisać "witam" na początku e-maila oraz dlaczego właściwie warto mówić i pisać poprawnie? W "Wieczorze RDC" Mateusz Adamczyk, językoznawca, polonista i propagator wiedzy o polszczyźnie opowiada o swojej nowej książce "Jak słowo daję. Współczesny poradnik językowy", dzieli się ciekawostkami z historii języka polskiego i podpowiada, jak mówić, by język nas łączył, a nie dzielił.
-
19.04.2025
-
30 min 55 s
-
-
Wystawa "Pictura fidelis" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Od 25 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można oglądać wystawę "Pictura fidelis" przedstawiającą malarstwo sakralne Andrzeja Boja Wojtowicza. Artysta tworząc obrazy kultowe nie ogranicza się jedynie do studiowania ikonografii tematu, ale podporządkowuje sakralnemu charakterowi swoich dzieł cały proces twórczy, zaczynając od przygotowywanych własnoręcznie farb, poprzez zakorzenione w tradycji europejskiego malarstwa sakralnego studia rysunkowe, dobór barw, a nawet fakturę obrazów, która wzmacnia sakralny charakter jego dzieł. Tradycyjna ikonografia chrześcijańska jest przez artystę wzbogacana w twórczy sposób, który jest owocem medytacji nad prawdami wiary. O ekspozycji oraz twórczości Andrzeja Boja Wojtowicza opowiada dyrektor MAW i kurator wystawy Piotr Kopszak.
-
19.04.2025
-
11 min 08 s
-
-
Wielkanoc u Reymonta
Jak spędzali Wielkanoc mieszkańcy Lipiec Reymontowskich ponad sto lat temu? Władysław Reymont w swojej nagrodzonej literacką nagrodą Nobla powieści "Chłopi" uwiecznił obyczaje i obrzędy roku liturgicznego towarzyszące przygotowaniom do obchodów Świąt Wielkanocnych. Czego symbolem było słońce w utworze noblisty, kiedy odbywał się pogrzeb żuru i śledzia oraz kto w Lipcach miał największy talent do ozdabiania kraszanek - opowiada prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki UW.
-
19.04.2025
-
29 min 50 s
-
-
„Drogi do Jerozolimy” – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa „Drogi do Jerozolimy” to próba uchwycenia fenomenu tego miasta jako świętego miejsca trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ekspozycja nawiązuje również do szczególnej lokalizacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Warszawie – przy Alejach Jerozolimskich 3.
O wystawie opowiadał:
- Marcin Romeyko-Hurko – kurator ekspozycji „Drogi do Jerozolimy”
-
12.04.2025
-
14 min 45 s
-
Boże władztwo. Jak chrześcijański przewrót zmienił oblicze świata
Nowa książka Boże władztwo to opowieść o tym, jak chrześcijaństwo – wychodząc od wyjątkowego w dziejach skandalu – wywróciło dawny porządek i ukształtowało sposób myślenia cywilizacji łacińskiej. O książce Toma Hollanda opowiadała:
- Elżbieta Brzozowska – redaktorka polskiego wydania
-
12.04.2025
-
23 min 28 s
-
Bieg charytatywny na rzecz SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce
Setki biegaczy zmierzyły się z ponad 800 schodami prowadzącymi do mety XIII Biegu na Szczyt Rondo 1. Wśród uczestników nie zabrakło zarówno profesjonalnych towerrunnerów z całego świata, jak i znanych polskich sportowców, którzy na co dzień trenują zupełnie inne dyscypliny. Jak co roku, impreza wspiera dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. O inicjatywie opowiadali:
- Maja Makowska – znana szerzej jako "Sugar Woman", ambasadorka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce i pierwsza diabetyczka na świecie, która ukończyła triathlon na dystansie Double Ironman
- Dariusz Krysiak – dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku
-
12.04.2025
-
17 min 11 s
-
Poza Kanonem | Tadeusz Konwicki, cz. II
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza Kanonem była Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka. Bohaterem audycji, po raz drugi: Tadeusz Konwicki.
-
12.04.2025
-
17 min 44 s
-
-
O Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”.
O jutrzejszym Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. O godz. 16:00 rozpocznie się przy Pomniku Bohaterów Getta, a zakończy przy pomniku Umschlagplatz - a na wspólną wędrówkę i modlitwę zaprasza Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
-
06.04.2025
-
16 min 46 s
-
-
Poza kanonem | Tadeusz Konwicki
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem jest Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka.
-
06.04.2025
-
19 min 29 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
490 odcinków
-
Grać z Chickiem Corea'ą na cztery ręce. Hiromi Uehara w wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Południe RDC
4190 odcinkówZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.
-
Sekrety Mazowsza
789 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.