Poranek RDC
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
- Nasza konferencja jest częścią większego, międzynarodowego projektu Accelerate!, który jest realizowany razem z innymi państwami-miastami - Lizboną, Brukselą, Madrytem, Warszawą, Paryżem i innymi. W tej akcji chodzi o promowanie kobiet-ekspertek, ale też kobiet w biznesie, które chcą awansować, rozwijać się i zaistnieć w świecie. Nie tylko finansowym - tłumaczyła w "Wieczorze RDC" Jowita Bukowińska, prezes Stowarzyszenia PWN Warszawa, współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia Professional Women’s Network - Warszawa.
Jak dodała, program adresowany jest do wszystkich kobiet, które "mają kompetencje i ambicje, aby wypowiadać się w mediach". - Kierujemy go do pań, które są ekspertkami, prowadzą firmy czy pracują w korporacjach i chcą, żeby ich głos był słyszalny - zaznaczyła.
Kobiecy styl komunikowania się
Marta Smyrska, przedsiębiorca i założycielka agencji Smyrska PR, tłumaczyła, że większość poradników, dotyczących wystąpień publicznych, promuje "bardziej męski styl komunikowania się".
- Mówi się "kontroluj przestrzeń", "udawaj, aż ci się uda", "do ciebie należy scena". Natomiast my chcemy zwrócić uwagę na kobiecy styl komunikowania się, który opiera się na trzech filarach - pasji, zaangażowaniu i autentyczności, czyli mówimy kobietom, że to jest w porządku, jeśli ten występ publiczny będzie opierał się na naturalnym stylu komunikowania się i na emocjonalności, która jest z nami bardziej kojarzona. Kobiety też mogą wywoływać odpowiednie wrażenie, koncentrując się na emocjach - wyjaśniła.
"Kruche babeczki"?
Jak podała Agnieszka Clarey, dyrektor w Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, szacuje się, że obecnie w Europie istnieje około 15 mln rodzinnych firm, a "żeby była rodzina, to musi być kobieta".
- Te 15 mln firm w skali Europy to też kobiety, które zasiadają w zarządach. To nie jest mało, ale bardzo często zdarza się, że w debatach na ważne tematy to właśnie wysyłani są faceci, czyli głowa rodziny. Uważam, że nie zawsze wychodzi to na zdrowie przedsiębiorstwu czy zadaniu, które ma być wykonane, bo kobiety - oprócz tego, że są o wiele bardziej cierpliwe, mają siłę spokoju, a jednocześnie mają przekaz emocjonalny, ale nie nadwrażliwy - osiągają ten cel skuteczniej i szybciej - tłumaczyła. - Często kobiety podejmują się zadań, które dla panów wydawałoby się nie do osiągnięcia przez nas - kruche babeczki - dodała.
Partnerami warszawskiej konferencji są: Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Balajcza, Bisnode, Inicado, Kreatywne, Magazyn Madame, MasConsulting, 321leader, Newspoint, Orange Polska, Orbis, radio RDC, Smyrska PR, Sofia Foundation, Znane Ekspertki. Informacje i zapisy na konferencję - dowiedz się więcej. Poradniki Accelerate! przygotowane dla kobiet i organizacji wzmacniających głos kobiet w mediach - sprawdź.Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
O wystawie "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji, która jest wyjątkową prezentacją twórczości uznanej artystki Agnieszki Brzeżańskiej.
Jej intrygujący tytuł pochodzi z fragmentu renesansowego dzieła botanicznego pt. "Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących". To pierwszy oryginalny polski zielnik, który ukazał się w 1595 roku, a jego autorem jest Marcin z Urzędowa, botanik, zielarz, lekarz i ksiądz.
16.11.2024
17 min 24 s
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjął wersję hybrydową: w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C i w formie transmisji na kanale YT.
Na Festiwalu występują znani i cenieni mistrzowie fotografii przyrodniczej, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, zapewnia organizator Irek Graff - fotograf, nauczyciel, od wielu lat zajmuje się fotografią przyrodniczą i promuje ją organizując festiwale, wystawy, plenery, spotkania, szkolenia, jest twórcą nagradzanych diaporam fotograficznych.
16.11.2024
18 min 36 s
Ukazał się kolejny 44 numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram"; o swoich dokonaniach i treściach literackich opowiadali Marlena Zyger, pomysłodawczyni i redaktor naczelna Kwartalnika oraz bohaterowie periodyku, osoby wielu talentów - literaci, poeci Bożena Boba-Dyga i Igor Frender.
16.11.2024
22 min 57 s
Aura, azbest, czemó, delulu, oporowo, sigma, a może yapping? - to przykładowe słowa z finałowej dwudziestki dziewiątego plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku 2024 PWN.
Do 30 listopada będzie można wybrać już tylko jedno, które zostanie tym szczególnym słowem dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.
Definicje i przykłady użycia każdego z finałowych słów można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku 2024.
W skład Jury wchodzą językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. UJK dr hab. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki" oraz nasz gość - prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.
16.11.2024
18 min 30 s
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wprowadzenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. „Szpital bez bólu” jest to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Gościem był lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
09.11.2024
13 min 07 s
Wystartowała kampania edukacyjna „POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń”, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą postępującą, ale dzięki właściwemu leczeniu można zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych, niebezpiecznych dla pacjenta zaostrzeń, których konsekwencje są nieodwracalne. Niestety w Polsce duża część pacjentów – nawet ok. 55% – leczy je samodzielnie w warunkach domowych, nie mówiąc o tym lekarzowi.
O tym, jak to jest niebezpieczne, opowiedział nasz gość dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG – Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
09.11.2024
14 min 46 s
„SOF- Kobiety w onkologii” o konferencji naukowej (16 listopada) zorganizowanej z okazji 157. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W naszym kraju brakuje ok. 600 onkologów, to niepokojące dane z uwagi na fakt, że około milion Polek i Polaków żyje z chorobą nowotworową. O powodach organizowanej po raz trzeci konferencji opowiedzieli dr Michał Siwik - Narodowy Instytut Onkologii i Paulina Kalman, studentka ostatniego roku na WUM, przewodnicząca Studenckiego Onko-Forum (SOF).
Patronat RDC.
09.11.2024
16 min 19 s
O III edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa". Po wystawach współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego (2022) i Zwiastowania (2023), w tym roku – zgodnie z rytmem tajemnic różańca – 20 współczesnych przedstawień sceny Nawiedzenia św. Elżbiety.
Na wernisaż (14.11, godz. 19:00, Katedra Warszawsko-Praska) zaprosił Dariusz Karłowicz - kurator wystawy, pomysłodawca przedsięwzięcia „Namalować katolicyzm od nowa”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, redaktor naczelny Teologii Politycznej.
09.11.2024
23 min 18 s
To byli zwykli ludzie, jednocześnie będąc bohaterami. Mowa o Polakach upamiętnionych dzięki akcji „Zawołani po imieniu”, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady.
W tym roku to już 39. upamiętnienie, od początku programu - 99. O ich losach mówili Kamila Sachnowska, kierownik Działu Upamiętnień w Instytucie Pileckiego i Wojciech Merkert, historyk, badacz historii
02.11.2024
21 min 32 s
O programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” – baza straty.pl, kolejnym etapie realizacji projektu.
IPN szuka osób, które pomogą udokumentować represje i dzięki którym będzie można wpisać do bazystraty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.
Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Szczegóły przekazał słuchaczom dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
02.11.2024
15 min 45 s
PODCASTY
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Nadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.