Latające radio doktora Kruszewicza
Dr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
9 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" autorstwa Moniki Śliwińskiej. Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”.
Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania "Niebezpiecznych związków", "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Mistrz literackich prowokacji i autopromocji. Prywatnie melancholik i introwertyk.
Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.
Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej? - na te pytania odpowiadała w Wieczorze RDC Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Wystawa „Drogi do Jerozolimy” to próba uchwycenia fenomenu tego miasta jako świętego miejsca trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ekspozycja nawiązuje również do szczególnej lokalizacji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Warszawie – przy Alejach Jerozolimskich 3.
O wystawie opowiadał:
12.04.2025
14 min 45 s
Nowa książka Boże władztwo to opowieść o tym, jak chrześcijaństwo – wychodząc od wyjątkowego w dziejach skandalu – wywróciło dawny porządek i ukształtowało sposób myślenia cywilizacji łacińskiej. O książce Toma Hollanda opowiadała:
12.04.2025
23 min 28 s
Setki biegaczy zmierzyły się z ponad 800 schodami prowadzącymi do mety XIII Biegu na Szczyt Rondo 1. Wśród uczestników nie zabrakło zarówno profesjonalnych towerrunnerów z całego świata, jak i znanych polskich sportowców, którzy na co dzień trenują zupełnie inne dyscypliny. Jak co roku, impreza wspiera dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. O inicjatywie opowiadali:
12.04.2025
17 min 11 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza Kanonem była Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka. Bohaterem audycji, po raz drugi: Tadeusz Konwicki.
12.04.2025
17 min 44 s
O jutrzejszym Marszu modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. O godz. 16:00 rozpocznie się przy Pomniku Bohaterów Getta, a zakończy przy pomniku Umschlagplatz - a na wspólną wędrówkę i modlitwę zaprasza Stanisław Krajewski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
06.04.2025
16 min 46 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem jest Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka Tygodnika Polityka.
06.04.2025
19 min 29 s
Muzeum Azji i Pacyfiku, we współpracy ze Związkiem Karaimów Polskich, realizuje projekt w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który potrwa do listopada 2025 roku.
Inicjatywa ma wspomóc badanie naukowego dorobku prof. Ananiasza Zajączkowskiego (1903-1970) – wybitnego orientalisty, turkologa i aktywnego działacza karaimskiego, który pełnił również funkcję zwierzchnika religijnego Karaimów w Polsce, a o działaniach na rzecz mniejszości opowie Mariola Abkowicz, prezes Związku Karaimów Polskich
05.04.2025
22 min 07 s
Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz organizacje pacjentów i działające na rzecz pacjentów podpisały deklarację o współpracy na rzecz zdrowia mózgu. Ma to zwrócić uwagę decydentów i całego społeczeństwa na coraz poważniejsze problemy w zakresie profilaktyki i leczenia chorób mózgu oraz podkreślenie wagi tego obszaru – zarówno w sferze świadomości społecznej, jak i rozwiązań systemowych. Co to oznacza w szczegółach mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
05.04.2025
23 min 22 s
Autyzm diagnozowany jest u jednego na sto dzieci, w wielu przypadkach zbyt późno, by możliwa była efektywna pomoc. Fundacja Promitis rozpoczęła kampanię „Autyzm potrafię rozpoznać”, która będzie prowadzona do grudnia 2025 r.
Fundacja edukuje w zakresie wczesnego rozpoznawania oznak autyzmu w 80 publicznych żłobkach w Warszawie i 387 publicznych przedszkolach w Warszawie, a w planach są również warsztaty online dla rodziców.
goście: Karolina Wyrobek – prezes Fundacji Promitis i Jakub Krawczak – pedagog specjalny
29.03.2025
14 min 34 s
Gościem Radosława Młynarczyka był Wojciech Bonowicz — poeta, publicysta, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, a bohaterem audycji Andrzej Bursa.
29.03.2025
19 min 07 s
PODCASTY
Dr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Kobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.