Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Tegoroczny program Instytutu Adama Mickiewicza (działającego pod marką Culture.pl) w Azji obejmuje szeroką prezentację teatru polskiego, projekty muzyki dawnej, trasę koncertową orkiestry Sinfonia Varsovia w Korei i Chinach, recitale, koncerty jazzowe i muzyki aktualnej, udział w teatralnym festiwalu japońskim Festival/Tokyo, wystawę sztuki współczesnej i koprodukcję teatralną w Indiach oraz wiele innych projektów i rezydencji artystycznych, które odbędą się w 20 miastach Chin, Indii, Korei i Japonii.
- To będzie początek naszego sezonu muzycznego. W kwietniu to czas muzyki dawnej, organizowanej już od wielu dobrych lat przez pekińską Salę Zakazanego Miasta. To jedna z trzech najważniejszych sal grających muzykę klasyczną i to właściwie jedyna sala, która rozpoczęła program muzyki dawnej, która w Chinach nie była zbyt popularna. Na początku przez parę lat robili to z partnerami z Francji, w zeszłym roku my zaproponowaliśmy współpracę. Wystąpiły dwa polskie zespoły i w tym roku mamy cały sezon, czyli w sumie sześć koncertów, które są przez nas ułożone - mówi dr Marcin Jacoby z Instytutu Adama Mickiewicza.
Budowanie relacji
Dzięki długofalowym działaniom Culture.pl polska kultura od sześciu lat jest regularnie obecna w kluczowych krajach Azji. Dotychczas odbyło się ponad 480 wydarzeń kulturalnych dla około 570 tys. uczestników. Instytut konsekwentnie poszerza swoją obecność w Azji, intensyfikując w tym roku działania w Indiach.
- Z naszymi azjatyckim partnerami rozwijaliśmy i budowaliśmy relacje przez parę dobrych lat. Z salą koncertową w Pekinie współpracujemy od 2009 roku i powoli poznawaliśmy się, budowaliśmy zrozumienie, zaczęliśmy ze sobą porozumiewać się i ten partner zwrócił się do nas z propozycją. To były rozmowy, które trwały parę lat. Proponowaliśmy różne rzeczy, a oni wybierali to, co im się najbardziej podobało (...). Powoli staramy się dopracować takie rozwiązanie, które wszystkich zadowala - tłumaczy Jacoby.
Dodaje, że krajami, które silnie zaznaczyły swoją obecność w chińskiej kulturze, są m.in. Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania.
- Pewnie nas to nie zaskakuje. To są kraje, które mają ogromne budżety i mają szeroko zakrojone działania. My, w porównaniu z nimi, jesteśmy bardzo małym graczem, ale za to zwinnym i dynamicznym, także wydaje mi się, że każdy ma swoje zalety. Staramy się bardziej operować ciekawą ofertą i powoli budować publiczność, w przeciwieństwie do niektórych partnerów Europy Zachodniej, którzy weszli razem z ogromnym przemysłem, a więc fanfarami i pieniędzmi, i przez to bardzo szybko zdobyli najlepsze sale koncertowe, ale nie zawsze była to taka praca mozolna od dołu. Czasami warto pomęczyć się parę lat i działać bardziej organicznie, a nie z góry sypać pieniądze - zaznacza.
Polska muzyka w Chinach
Adam Waleszyński z Tides From Nebula, polskiego zespołu post-rockowego, który w tym roku wystąpi na showcasie muzycznym Sound of the Xity oraz na Strawberry Music Festival w Pekinie i Shanghaju, wyjaśnia, że tego typu muzyka cieszy się ogromną popularnością w Chinach.
- To alternatywa, która nie istnieje w mediach głównego nurtu. Takie zespoły radzą sobie same, promując się, nagrywając płytę, ale generalnie polega to na tym, że jeździ się i pokazuje się. W Chinach chyba jest taki klimat na tę muzykę, co nas bardzo cieszy (...). Robimy kompilację z naszych czterech płyt, ale nie ukrywamy, że to będzie niesamowite, bo pierwszy raz na żywo zagramy nasze utwory. To będzie wyjątkowe dla nas i chińskiej publiczności - mówi.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5453)
-
Literackie spacery po Warszawie i wycieczki rowerowe
O planach na 2025 r. oraz na Literackie Spacery po Warszawie i na Wycieczki Rowerowe zaprosili przewodnicy i poeci: Dorota Ryst i Paweł Łęczuk.
-
04.01.2025
-
53 min 02 s
-
-
Kalendarz na 2025 r.
Tradycyjnie już nasza rozgłośnia objęła patronatem Kalendarz na 2025 r. W tym roku gwiazdą okładki jest aktor Mirosław Zbrojewicz. Gośćmi byli: Kalina Ostrowska, koordynatorka Lokalnej Grupy Fundacji Viva-Zwierzaki z Mińska i Magdalena Kossowicz, wolontariuszka.
-
04.01.2025
-
14 min 11 s
-
-
O pasji kolekcjonerskiej
O pasji kolekcjonerskiej opowiedział Piotr Żabowski - właściciel 10 tysięcy breloków m.in. z okresu PRL-u.
-
04.01.2025
-
24 min 06 s
-
-
Universam Towarzyski i Artystyczny
O jutrzejszym wydarzeniu Universam Towarzyski i Artystyczny, czyli historia o najlepszej i najbardziej ambitnej dyskotece w prawobrzeżnej Warszawie, specjalnie zaprojektowanej i wyposażonej do tego celu. Koncesjonowani didżeje grali z płyt winylowych ambitną muzykę taneczną, rock'and rolla i rocka. Kawiarnia Olszynka szybko stała się towarzyskim centrum o znaczeniu ponadlokalnym. Gościem audycji Natalia Szelachowska, prezeska Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flâneur i Jerzy Piórek, dziennikarz Polskiego Radia RDC, didżej, który w latach 70. i 80. grał na dyskotece w kawiarni Olszynka w Universamie.
-
28.12.2024
-
20 min 17 s
-
-
Wokół książki „Splątany mózg” Luiz Passoa
Wokół książki „Splątany mózg” Luiz Passoa, publikacji, która zmienia sposób myślenia o ludzkim mózgu i procesach umysłowych. Autor, opierając się na najnowszych badaniach z zakresu neuronauki, proponuje nową perspektywę na funkcjonowanie mózgu, ukazując go jako dynamiczny, złożony system, w którym różne funkcje są ze sobą nierozłącznie powiązane. Gościem audycji dr hab. Marek Binder, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Psychologii, Zakład Psychofizjologii.
-
28.12.2024
-
12 min 52 s
-
-
Piąty tom serii „Na tropie tajemnic dzieł sztuki”
O piątym tomie serii „Na tropie tajemnic dzieł sztuki.” autorstwa Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcza. Będzie można w książce znaleźć wszystko, na co czekają czytelnicy: tajemnicę, tło historyczne i tropy znaczeniowe pozostawione przez artystów, a przede wszystkim zaskakujące konkluzje autorów publikacji.
-
28.12.2024
-
17 min 45 s
-
-
Człowiek z Puszczy- opowieści dziada Borowego
Powstaje następny film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Szyszki tym razem pt. "Człowiek z Puszczy- opowieści dziada Borowego". Jest to opowieść o Tomaszu Onikijuku, który przybrał pseudonim Dziad Borowy tj. , ten który strzeże tajemnic Puszczy Białowieskiej. Celem filmu jest pokazanie stylu życia młodego człowieka, który od dziecka jest związany z lasem, naturą, zwierzętami. Rozmowa i zaproszenie na PORTRET ZDARZEŃ WEWNĘTRZNYCH - otwartą próbę czytaną oraz wystawę fotografii (29 grudnia o godz.18.00 w Domu ze Sztuką przy ul. Jagiellońskiej 66 w Warszawie). Gościem audycji Małgorzata Szyszka, reżyser i dramaturg.
-
28.12.2024
-
18 min 12 s
-
-
Inteligentne domy dla osób z niepełnosprawnościami
Stowarzyszenie Dobra Wola wspiera osoby z niepełnosprawnościami, a jednym z jego głównych celów jest budowa domów dostosowanych do potrzeb podopiecznych. O swojej misji i planach opowiadał Jacek Zalewski – prezes Stowarzyszenia Dobra Wola
-
22.12.2024
-
21 min 49 s
-
-
Akcja "Pomagamy - Pamiętamy" Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
O tegorocznym wsparciu dla Powstańców Warszawskich mówił Rafał Szczepański - Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
-
21.12.2024
-
17 min 15 s
-
-
Co dalej z warszawskim Kinem Luna?
To już pewne - Kino Luna nie zniknie z kulturalnej mapy Warszawy – wznowi działalność na przełomie lutego i marca 2025 r., a prowadzić je będzie Mazowiecki Instytut Kultury. O szczegółach i planach mówiła Aleksandra Przeździecka - Kujałowicz - Kierowniczka Działu Marketingu i Promocji w Mazowieckim Instytucie Kultury
-
21.12.2024
-
14 min 04 s
-