Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Jana Bończa Szabłowskiego była Barbara Osterloff - prof. Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyk teatru i krytyk teatralny. Wieloletnia redaktorka miesięcznika „Teatr”, z którą porozmawialiśmy o aktorze Kazimierzu Wichniarzu.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór literacki
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (447)
-
Sztuk Mistrzowie | Maciej Kłoś i Magdalena Reczko
Gośćmi "Wieczoru Literackiego" byli Maciej Kłoś i Magdalena Reczko, autorzy albumu "Sztuk Mistrzowie" - cyklu rozmów z wybitnymi polskimi artystami o ich drodze do do sukcesu artystycznego, o rozumieniu powołania, autorytetach, przyjaźniach.
-
10.11.2024
-
14 min 43 s
-
-
Sylwester Biraga
Gościem "Wieczoru Literackiego" był Sylwester Biraga, reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Druga Strefa, z którym rozmawialiśmy m.in. o dwóch spektaklach argentyńskich artystów z teatru w Buenos Aires opartych na utworach Witolda Gombrowicza: "Walka na mięso " (na podstawie "Pornografii) i "Ferdydurke".
-
10.11.2024
-
22 min 46 s
-
-
O pobycie w Izraelu i emigracyjnej twórczości Marka Hłaski
O pobycie w Izraelu i emigracyjnej twórczości Marka Hłaski opowiedział Radosław Młynarczyk, autor biografii pisarza zatytułowanej "Hłasko. Proletariacki książę".
-
10.11.2024
-
22 min 44 s
-
-
Wspomnienia ludzi kultury
W specjalnej audycji wspomnieniowej goście Jana Bończa-Szabłowskiego opowiadali o znanych ludziach świata kultury, teatru, filmu i literatury, którzy odeszli w minionym roku. Swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się:
- aktor Henryk Talar – wspomnienie o reżyserce teatralnej i filmowej IZABELLI CYWIŃSKIEJ
- Aneta Kielak, sekretarz literacka Teatru Ateneum w Warszawie – wspomnienie o aktorce BARBARZE HORAWIANCE
- Piotr Wolański – wspomnienie o operatorze filmowym ARKADIUSZU TOMIAKU
- Krzysztof Babicki, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – wspomnienie o pisarzu PAWLE HUELLE
- krytyk teatralny Tomasz Miłkowski – wspomnienie o aktorce JADWIDZE BARAŃSKIEJ
-
01.11.2024
-
01 godz 48 min 13 s
-
O kulisach powstania „Operetki” | prof. Józef Olejniczak
Rozmowa o kulisach powstania „Operetki” z 1980 roku w adaptacji i reżyserii Zbigniewa Kopalki według dramatu Witolda Gombrowicza, teatralnych inscenizacjach oraz o jej miejscu w twórczości Witolda Gombrowicza. Gościem Jana Bończa-Szabłowskiego był prof. Józef Olejniczak z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek kapituły nagrody literackiej im Witolda Gombrowicza.
-
20.10.2024
-
21 min 29 s
-
-
Joanna Zdrada
Gość: Joanna Zdrada, dyrektor naczelna i artystyczna Teatru Lalka, z którą rozmawialiśmy o programie na sezon artystyczny 2024/25 oraz o miejscu Teatru Lalka na mapie kulturalnej Warszawy
-
13.10.2024
-
19 min
-
-
prof. Maria Olszewska o Bolesławie Prusie
O Bolesławie Prusie i jego twórczości humorystycznej opowiadała prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni literatury II połowy XIX wieku
-
13.10.2024
-
22 min 04 s
-
-
prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska
Sylwetkę aktorki Jadwigi Chojnackiej przypomniała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru, wykładowczyni w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.
-
13.10.2024
-
13 min 18 s
-
-
dr Tomasz Miłkowski
Gościem audycji był dr Tomasz Miłkowski, dziennikarz, krytyk literacki i teatralny, prezes polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.
-
29.09.2024
-
-
Sanatorium pod Klepsydrą
Gościem audycji była Izabela Kiszka-Hoflik, współproducentka filmu "Sanatorium pod Klepsydrą" - animacji zrealizowanej przez braci Stephena i Timothy'ego Quay na podstawie prozy Brunona Schulza. Jest to pierwsza adaptacja słynnego opowiadania od czasów filmu Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku. Bracia Quay zafascynowani twórczością Brunona Schulza już raz sięgnęli po prozę polskiego pisarza, realizując w 1986 roku "Ulicę Krokodyli". "Sanatorium pod Klepsydrą", ich pierwszy od 20 lat pełnometrażowy film, zaprezentowany na zakończonym kilka dni temu Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji otrzymał specjalne wyróżnienie Musa Cinema & Arts Award.
-
14.09.2024
-
26 min 19 s
-