Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Jan Bończa Szabłowski o najważniejszych i najciekawszych spektaklach porozmawiał z prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską – historyk teatru, wykładowczynią w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i dr. Tomaszem Miłkowskim, dziennikarzem, krytykiem teatralnym i literackim.
Później spotkanie z Isaurą, czyli aktorem Ireneuszem Mosio, który wystąpił w spektaklu „Niewolnica Isaura” w reż. Martyny Majewskiej z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór literacki
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (452)
-
Marta Jordan
O twórczości Julio Cortazara oraz swoich literackich i osobistych spotkaniach z pisarzem opowiedziała Marta Jordan, tłumaczka i popularyzatorka literatury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej w Polsce. Jej działalność sięga lat 70. XX wieku, kiedy zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Przekładów Literackich za tłumaczenie opowiadań Julio Cortázara, którego poznała osobiście, służąc mu jako przewodnik i tłumacz podczas podróży po Polsce. Fakt ten zadecydował o wyborze jej drogi zawodowej, a przekłady utworów argentyńskiego pisarza stanowią znaczą część jej dorobku.
-
08.12.2024
-
34 min 18 s
-
-
Filip Łobodziński
Gościem „Wieczoru Literackiego” był odtwórca roli Pabla w słuchowisku „Siostra Cora” z 1973 roku w reżyserii Zdzisława Nardellego według opowiadania Julio Cortazara pod tym samym tytułem — dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński.
-
08.12.2024
-
14 min
-
-
Kamil Małanicz
O postaci Józefa Boruwłaskiego, jego pamiętnikach oraz pracy z Jerzym Stuhrem opowiadał Kamil Małanicz, reżyser słuchowiska "Zabaweczka", autor scenariusza i oprawy muzycznej.
-
01.12.2024
-
33 min 57 s
-
-
Francois Martineau
Gościem "Wieczoru Literackiego" był Francois Martineau, znany jako "Francois" - francuski muzyk od kilkunastu lat mieszkający w Polsce i prezentujący najpiękniejsze piosenki znad Sekwany. Obecnie Francois odbywa w Polsce tournee "AZNAVOUR TOUR" z okazji stulecia urodzin słynnego francuskiego piosenkarza i kompozytora Charlesa Aznavoura. Spektakl zatytułowany "Odmieńmy tylko rytm" to wyjątkowy koncert ku czci artysty, przeplatany anegdotami i cytatami z wywiadów w kabaretowo-poetyckim klimacie.
-
24.11.2024
-
16 min 55 s
-
-
Włodzimierz Odojewski
O twórczości Włodzimierza Odojewskiego, obejmującej utwory prozatorskie, dramatyczne, publicystyczne oraz słuchowiska radiowe, opowiedział prof. Karol Samsel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
-
24.11.2024
-
14 min 46 s
-
-
Sztuk Mistrzowie | Maciej Kłoś i Magdalena Reczko
Gośćmi "Wieczoru Literackiego" byli Maciej Kłoś i Magdalena Reczko, autorzy albumu "Sztuk Mistrzowie" - cyklu rozmów z wybitnymi polskimi artystami o ich drodze do do sukcesu artystycznego, o rozumieniu powołania, autorytetach, przyjaźniach.
-
10.11.2024
-
14 min 43 s
-
-
Sylwester Biraga
Gościem "Wieczoru Literackiego" był Sylwester Biraga, reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Druga Strefa, z którym rozmawialiśmy m.in. o dwóch spektaklach argentyńskich artystów z teatru w Buenos Aires opartych na utworach Witolda Gombrowicza: "Walka na mięso " (na podstawie "Pornografii) i "Ferdydurke".
-
10.11.2024
-
22 min 46 s
-
-
O pobycie w Izraelu i emigracyjnej twórczości Marka Hłaski
O pobycie w Izraelu i emigracyjnej twórczości Marka Hłaski opowiedział Radosław Młynarczyk, autor biografii pisarza zatytułowanej "Hłasko. Proletariacki książę".
-
10.11.2024
-
22 min 44 s
-
-
Wspomnienia ludzi kultury
W specjalnej audycji wspomnieniowej goście Jana Bończa-Szabłowskiego opowiadali o znanych ludziach świata kultury, teatru, filmu i literatury, którzy odeszli w minionym roku. Swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się:
- aktor Henryk Talar – wspomnienie o reżyserce teatralnej i filmowej IZABELLI CYWIŃSKIEJ
- Aneta Kielak, sekretarz literacka Teatru Ateneum w Warszawie – wspomnienie o aktorce BARBARZE HORAWIANCE
- Piotr Wolański – wspomnienie o operatorze filmowym ARKADIUSZU TOMIAKU
- Krzysztof Babicki, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – wspomnienie o pisarzu PAWLE HUELLE
- krytyk teatralny Tomasz Miłkowski – wspomnienie o aktorce JADWIDZE BARAŃSKIEJ
-
01.11.2024
-
01 godz 48 min 13 s
-
O kulisach powstania „Operetki” | prof. Józef Olejniczak
Rozmowa o kulisach powstania „Operetki” z 1980 roku w adaptacji i reżyserii Zbigniewa Kopalki według dramatu Witolda Gombrowicza, teatralnych inscenizacjach oraz o jej miejscu w twórczości Witolda Gombrowicza. Gościem Jana Bończa-Szabłowskiego był prof. Józef Olejniczak z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek kapituły nagrody literackiej im Witolda Gombrowicza.
-
20.10.2024
-
21 min 29 s
-