Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O obchodach Roku Czesława Miłosza oraz korespondencji noblisty z noblistką Wisławą Szymborską opowiedział gość audycji prof. Aleksander Fiut, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, długoletni kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku na Wydziale Polonistyki UJ, autor wielu publikacji poświęconych Czesławowi Miłoszowi oraz rozmów z poetą.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór literacki
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (459)
-
Lidia Sadowa
Gościem audycji była aktorka teatralna, filmowa i serialowa Lidia Sadowa, odtwarzająca postać młodej Aliny w słuchowisku „Pamięć drzew” z 2009 roku w reżyserii i adaptacji Jacka Gąsiorowskiego na motywach opowiadania Jana Józefa Szczepańskiego pod tym samym tytułem.
-
12.01.2025
-
46 min 19 s
-
-
Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
O twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Jan Bończa-Szabłowski rozmawiał z prof. Ingą Iwasiów - literaturoznawczynią, krytyczką literacką, poetką.
-
05.01.2025
-
52 min 47 s
-
-
Rok Marka Hłaski
O jednym z najbardziej tajemniczych utworów Marka Hłaski "Diabły w deszczu" oraz o kulisach powstania słuchowiska opowiadają goście audycji:
- Radosław Młynarczyk, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski "Wilk", a także tomu juweniliów pisarza "Najlepsze lata naszego życia" oraz autor biografii "Hłasko. Proletariacki książę"
- Aleksandra Głogowska, dyrektor literacka RDC, twórczyni słuchowiska "Diabły w deszczu"
-
29.12.2024
-
50 min 25 s
-
AUDYCJA SPECJALNA | Jak brzmiał Mickiewicz, jak brzmi Gombrowicz
Dlaczego paryskie wykłady Adama Mickiewicza robiły tak ogromne wrażenie na słuchaczach, jaki stosunek miał Mickiewicz do Towiańskiego, czy Słowackiego, jak pojmował rolę poety, a za co uwielbiali go Rosjanie i co było prawdziwą przyczyną jego śmierci?
Wiele mitów i stereotypów dotyczących naszego wieszcza burzy zamieszkały w Paryżu profesor Krzysztof Rutkowski w specjalnej świątecznej rozmowie z Janem Bończa Szabłowskim
W drugiej części programu rozmowa z wybitnym kompozytorem Zygmuntem Krauze m.in. o tym, jak brzmi w operze Witold Gombrowicz.
-
27.12.2024
-
01 godz 54 min 48 s
-
-
Anna Dymna o pomocy i niezapomnianych Wigiliach
Gościem specjalnym programu Jana Bończy - Szabłowskiego będzie Anna Dymna, znakomita aktorka i piękny człowiek, która opowie o radości pomocy innym i niezapomnianych Wigiliach, ponieważ ten wieczór to czas rozmów w gronie rodzinnym, to czas spotkań z ludźmi których warto poznać, a czasem może nawet i zaprzyjaźnić się z nimi.
-
24.12.2024
-
51 min 08 s
-
-
Wigilijny radiowy stół Szabłowskich
Do wigilijnego radiowego stołu zasiedli Maria Szabłowska - znana dziennikarka radiowa, poznana na fb Monika, jej syn Kuba - informatyk, Marcin - podróżnik, fotoreporter, organizator biura podróży, jest jeszcze Kamil - prawnik studiujący w Wilnie. Wszystkich łączy nazwisko Szabłowscy, choć nie wszyscy są rodziną.
-
24.12.2024
-
52 min 06 s
-
-
O Kazimierzu Wierzyńskim
„Wielki artysta słowa, niezłomny w podtrzymywaniu ducha polskiej niezawisłości” – tak napisano w sejmowej uchwale o Kazimierzu Wierzyńskim, poecie, prozaiku, dziennikarzu, krytyku teatralnym, urodzonym 130 lat temu i ustanowionym literackim patronem 2024 roku. Na zwieńczenie Roku Kazimierza Wierzyńskiego w „Wieczorze Literackim” zapraszamy na rozmowę o jego biografii, twórczości, przyjaźniach i sporach twórczych oraz miejscu w historii polskiej literatury.
Gościem Jana Bończa-Szabłowskiego była prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
-
22.12.2024
-
47 min 30 s
-
-
Marta Jordan
O twórczości Julio Cortazara oraz swoich literackich i osobistych spotkaniach z pisarzem opowiedziała Marta Jordan, tłumaczka i popularyzatorka literatury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej w Polsce. Jej działalność sięga lat 70. XX wieku, kiedy zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Przekładów Literackich za tłumaczenie opowiadań Julio Cortázara, którego poznała osobiście, służąc mu jako przewodnik i tłumacz podczas podróży po Polsce. Fakt ten zadecydował o wyborze jej drogi zawodowej, a przekłady utworów argentyńskiego pisarza stanowią znaczą część jej dorobku.
-
08.12.2024
-
34 min 18 s
-
-
Filip Łobodziński
Gościem „Wieczoru Literackiego” był odtwórca roli Pabla w słuchowisku „Siostra Cora” z 1973 roku w reżyserii Zdzisława Nardellego według opowiadania Julio Cortazara pod tym samym tytułem — dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński.
-
08.12.2024
-
14 min
-
-
Kamil Małanicz
O postaci Józefa Boruwłaskiego, jego pamiętnikach oraz pracy z Jerzym Stuhrem opowiadał Kamil Małanicz, reżyser słuchowiska "Zabaweczka", autor scenariusza i oprawy muzycznej.
-
01.12.2024
-
33 min 57 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
206 odcinków
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
31 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Niedzielny Poranek
2234 odcinkiSiła twórczej zabawy o poranku
-
Sport na wirażach historii
10 odcinków