Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Festiwal nabrał tempa, więc jest coraz więcej wydarzeń (...). Celem (Festiwalu - red.) jest zaprezentowanie potencjału i możliwości, jakie daje edukacja muzealna, jakie daje obcowanie z kulturą i przyglądanie się dawnej sztuce jest równie pożyteczne nie tylko w pogłębieniu swojej wiedzy historycznej, ale i refleksji nad współczesnością - mówi Marek Maksymczak z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.
Więcej informacji o Festiwalu Edukacji oraz szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie: www.lazienki-krolewskie.pl.
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sobotnie Popołudnie
Odcinki podcastu (33)
-
Sobotnie Popołudnie: Muzeum Katyńskie
Muzeum Katyńskie znajduje się w tak zwanej kaponierze warszawskiej Cytadeli. Jest w nim przedstawiona historia zbrodni katyńskiej i ujawniania prawdy o niej, są też wyeksponowane przedmioty wydobyte z grobów pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, mapy oraz archiwalne zdjęcia. Budowa Muzeum trwała trzy lata. Otwarto je w 76. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.
Gościem "Sobotniego Popołudnia" był kierownik placówki - Sławomir Z. Frątczak.
źródło: PAP, RDC
-
31.10.2015
-
20 min 42 s
-
-
Przewodnik miejski w świątecznej podróży po żołnierskich mogiłach w Warszawie [POSŁUCHAJ]
- Bardzo trudno jest znaleźć cmentarz, na którym by nie było pochowanego jakiegoś żołnierza bądź weterana. To są losy naszej ojczyzny - mówi Michał Kwiatkowski, przewodnik "Warszawy historia ukryta".
Wojskowy Cmentarz na Powązkach powstał w 1912 roku i był przeznaczony do grzebania żołnierzy carskich. - Oni już po prostu nie mieścili się na cmentarzu prawosławnym, ale także była taka idea, aby zgrupować te pochówki w jednym miejscu - wyjaśnia gość "Sobotniego Popołudnia".
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę postanowiono zachować cmentarz i przygotować go na potrzeby naszych wojsk. Mogiły żołnierzy carskich zostały usunięte, a ich szczątki zostały zebrane w jednym miejscu.
- W tej chwili zachowały się takie cztery nagrobki, które mają jeszcze datowania z tamtych lat. Natomiast w ramach założenia tego nowego cmentarza postanowiono przygotować takie kwatery, które widzimy już dzisiaj, to znaczy uszeregowane polami bitew i kolejnymi kamieniami milowymi naszej historii - tłumaczy Michał Kwiatkowski.
[gallery ids="94542"]-
31.10.2015
-
21 min 10 s
-
-
"Banany z cukru pudru", czyli wspomnienia z dzieciństwa mieszkańców warszawskiej Sadyby [POSŁUCHAJ]
Sadyba - miasto-ogród. To urokliwe osiedle warszawskie zbudowane w latach międzywojennych. Gośćmi "Sobotniego Popołudnia" były Barbara Caillot Dubus oraz Aleksandra Karkowska - autorki książki o Sadybie "Banany z cukru pudru". Ponadto w programie radiowe spojrzenie na Sadybę, czyli "Kwadrans warszawski" z 2008 roku.
- Ta Sadyba jest tłem w tej książce i od niej wszystko się zaczęło, ponieważ bohaterami są nasi sąsiedzi, ale tak naprawdę mówimy o emocjach, bo rozmawiamy o byciu dzieckiem z dorosłymi już dzisiaj dziećmi, bo nasi rozmówcy mają 60-100 lat - mówi Aleksandra Karkowska.
Książka ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Oryginały. [gallery ids="107519"]-
31.10.2015
-
47 min 04 s
-
-
Sobotnie Popołudnie: wystawa fotografii Zofii Rydet w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- To jest pomysł, który chodził za nami już od kilku lat. Muzeum w swoim programie ma dwie prędkości - jedna to tematyczne wystawy związane z tym, co nas nurtuje (...), a druga to wystawy dedykowane wielkim postaciom sztuki XX wieku - mówił Sebastian Cichocki, kurator wystawy "Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
-
31.10.2015
-
19 min 37 s
-
-
"Żydówki Niemalowane z pomarańczami" - wystawa w bibliotece na Bielanach [POSŁUCHAJ]
Od 1 października w Bibliotece na Bielanach można podziwiać nową wystawę "Żydówki Niemalowane z Pomarańczami", na której znajdują się oryginalne XIX-wieczne ryciny wg. rysunków Aleksandra Gierymskiego, autora słynnej "Pomarańczarki".
- Wystawa ma długą historię. Wszystko zaczęło się w 2011 roku (...). Otworzyłem gazetę i okazało się, że znalazła się "Pomarańczarka" - opowiada Paweł Szapiro, kurator wystawy.
-
24.10.2015
-
14 min 45 s
-
-
Sobotnie popołudnie: "Najlepsze varsaviana 2014-2015"
Gośćmi Elżbiety Uzdańskiej byli: Joanna Jaszak-Bielecka, kierownik działu varsavianów w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy i Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego, członek jury konkursu oraz Monika Maludzińska - autorka książki pt. "Żebracy i włóczędzy wstanisławowskiej Warszawie", jedna z siedmiu laureatów.
-
24.10.2015
-
-
Sobotnie Popołudnie: "Stolarz nie jest zawodem wymierającym, ale jest zawodem trudnym"
- W tej chwili wchodzą do produkcji meble, które nie wymagają takich zdolności, jak dawniej. Co innego stolarz, który wykonuje meble artystyczne. W takiej sytuacji najlepszy jest układ mistrz - uczeń - przekonuje Zygmunt Dzierla, stolarz, który pracował dla Zamku Królewskiego i nadal prowadzi pracownię założoną w 1933 roku w Warszawie przez jego ojca.
-
24.10.2015
-
-
Marlena Happach w "Sobotnim popołudniu"
Gościem Elżbiety Uzdańskiej była Marlena Happach - nowa szefowa architektów warszawskich (została niedawno nowym prezesem zarządu warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich).
-
24.10.2015
-
-
Sobotnie Popołudnie: Dom Pracy Twórczej Obory przechodzi do historii
O działalności Domu Pracy Twórczej Obory Elżbieta Uzdańska rozmawiała z prof. Anną Nasiłowską z Instytutu Badań Literackich PAN, pisarką.
-
24.10.2015
-
17 min 20 s
-
-
Sobotnie Popołudnie: nowy numer miesięcznika "Stolica"
-
17.10.2015
-
17 min
-