12 marca 2007 roku parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie sprzeciwił, nikt się nie wstrzymał. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski sejm. Początki polsko-węgierskiego zbliżenia datują się na wiek XI i XII, w których oba kraje zawiązały koalicje antyniemieckie. O mało znanych przykładach tej przyjaźni z Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP w Budapeszcie, rozmawiał Wojciech Marczyk.
Silva rerum to łacińskie określenie na „las rzeczy”. Dlatego w audycji Wojciecha Marczyka poruszone zostaną kwestie szeroko rozumianych rozmaitości: ciekawych osobowości, kultury, wydarzeń (zwłaszcza najnowszych) mieszczących się w granicach stu lat i stanowiących pogranicze nauk humanistycznych, a także popularyzujących historię.
Z dr Krzysztofem Jabłonką o Lisowczykach, formacji kawaleryjskiej znanej z odwagi i okrucieństwa, będącej postrachem dla nieprzyjaciela rozmawiał Wojciech Marczyk.
Z dr. Krzysztofem Jabłonką z okazji rocznicy bitwy pod Wiedniem (12 IX 1683) o potężnej formacji – husarii i jej roli w staczanych bitwach rozmawiał Wojciech Marczyk.