Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej była Monika Samoraj, kierowniczka Dworku Adama Chełmońskiego. Wiejskie Zapusty już w niedzielę w Adamowiźnie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (786)
-
Niedziela Palmowa na Mazowszu
O tradycji palm wielkanocnych z perspektywy obyczajów mazowieckich i nie tylko, w programie mówili: Małgorzata Jaszczołt z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa oraz dr Robert Piotrowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
-
11.04.2025
-
19 min 10 s
-
-
Seniorzy - wolontariusze z USA uczą j. angielskiego w Siennicy
W Siennicy (pow. miński) w dniach 31.03 - 11.04. br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza odbył się charytatywny kurs języka angielskiego dla około 130 uczniów. Inicjatywa nawiązała do podobnej akcji sprzed lat – letnich obozów językowych, gdy do siennickiej szkoły średniej przyjechali wolontariusze, zaproszeni przez nieżyjącego już dyr. Stanisława Czajkę.
W tegorocznej edycji (której ambasadorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna „LOT” Ziemi Mińskiej), zainicjowanej przez burmistrza miasta oraz radną Annę Zgódkę, zajęcia prowadziło pięciu native speakerów z Bostonu. Przylecieli oni do Polski na własny koszt, ugoszczeni przez mieszkańców Siennicy w prywatnych domach, nauczali w zupełności społecznie.
O wiosennym kursie języka angielskiego w Siennicy, w programie mówili: Małgorzata Szlempo, polska emigrantka z USA, nauczycielka, wolontariuszka, Stanisław Duszczyk, burmistrz miasta i gminy Siennica oraz Mariola Kowalska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) Ziemi Mińskiej.
-
09.04.2025
-
26 min 38 s
-
-
Z Domu rodzinnego do Domu zakonnego, m. Anuncjata - Samarytanka
Osoby konsekrowane, w tym wypadku ze wspólnot zakonnych, podkreślają, że choć decydują się na życie klasztorne, mają kontakt i są związane ze swoją rodziną: rodzicami, rodzeństwem czy innymi krewnymi. Reguły zakonne i wewnętrzne przepisy pozwalają im na relacje rodzinne, choć składając śluby wieczyste, to zgromadzenia zakonne są ich podstawową rodziną; w niej spełniają się duchowo, w niej pracują dla dobra innego człowieka, rozwijają talenty, a ich dzień – wbrew pozorom i stereotypom – nie jest wypełniony w całości modlitwą.
Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego od początku swego istnienia zajmuje się osobami wykluczonymi społecznie: najpierw były to tzw. kobiety upadłe, a niemal równocześnie założycielka, m. Wincenta (Jadwiga Jaroszewska) zajęła się również chłopcami z upośledzeniem umysłowym. Obecnie siostry Samarytanki prowadzą domy pomocy społecznej i ośrodki dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Dom Generalny sióstr Samarytanek, nazywany też „Samarią” znajduje się w Niegowie (gm. Zabrodzie, pow. wyszkowski). Obiekt (dom, park i kilkadziesiąt ha ziemi) w latach międzywojennych został zakupiony od właścicielek majątku ziemskiego Niegów, pp. Józefy z Lewandowskich Dzierzbickiej i jej córki Anny Wyszyńskiej. Założycielka zgromadzenia nabyła wówczas parterowy dwór ze skrzydłami piętrowymi, który w latach już powojennych był remontowany, a w 1980 roku rozbudowany o dodatkowe piętro, co uczyniło z niego budynek w typie pałacu.
Tuż obok, po tzw. reformie rolnej 1945 roku, na gruntach odebranych przedwojennym właścicielkom (maj. ok. 500 ha) powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). To w nim znalazł zatrudnienie oraz mieszkanie w bloku, ojciec obecnej przełożonej generalnej Zgromadzenia. Nieczęsto się zdarza, aby osoba wstępująca do zakonu, pozostawała niemal przez cały czas w tej samej miejscowości: w niej się wychowała, chodziła do pobliskich szkół, a potem po złożeniu ślubów zakonnych, zamieszkała „po sąsiedzku” – w klasztorze. Z okna swej klasztornej celi widzę blok, w którym jest mój rodzinny dom, w którym mieszkają moi rodzice – mówi m. Anuncjata Elwira Zdunek, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie, gość programu.
-
07.04.2025
-
19 min 12 s
-
-
O Muzeum Historii Medycyny WUM i Nocy Muzeów
W naszych mazowieckich wędrówkach byliśmy niejednokrotnie w takich miejscach, jak Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, które mieści się w dawnym szpitalu i ma rozbudowaną ekspozycję, poświęconą medycynie (gabinet lekarza) oraz lekarzom i innym pracownikom medycznym, związanym z tym miastem; bywaliśmy też w prywatnym domu w Grodzisku Mazowieckim, gdzie znajduje się zachowany niemal nietknięty, gabinet lekarza - doktora Adama Chełmońskiego, brata słynnego malarza; w Warszawie jest również Muzeum Farmacji (Oddział Muzeum Warszawy). Być może ciągle mniej znaną, a szalenie ważną placówką, zajmującą się dziejami medycyny, nie tylko warszawskiej, jest Muzeum Historii Medycyny (kliknij), powstałe w ramach struktur Warszawskiego Muzeum Medycznego. Czym jest to Muzeum, jakie działania prowadzi, co zaprezentuje ciekawego w najbliższą Noc Muzeów 17 maja br. - o tym w programie opowiadają pp. Grażyna Jermakowicz, dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM oraz dr Anna Szymańska-Budzińska, historyk medycyny, pracownik ww. placówki.
-
04.04.2025
-
23 min 52 s
-
-
Cenne starodruki w Muzeum Historii Medycyny WUM
Trzy XIX-wieczne starodruki z dziedziny farmacji, pochodzące z kolekcji farmaceuty i historyka farmacji Teofila Tugendholda (1855-1935), na mocy umowy depozytowej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostały przekazane do Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Licząca 800 pozycji kolekcja, jako dar kolekcjonera, znajdowała się pierwotnie w zbiorach Biblioteki Zakładu Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego i zaginęła w czasie II wojny światowej. Obiekty te, dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz decyzji ich właścicieli (proszących o zachowanie anonimowości) trafiły do Polski. Ze względu na ich historię (zwrot przez prywatne osoby z Niemiec do Biblioteki uniwersyteckiej WUM), można je potraktować jako dzieła odzyskane.
Trzy odzyskane starodruki: Pharmacopoeia Argentoratensis (1725), Dispensatorium Pharmaceuticum (1729) oraz Pharmacopoeia Argentoratensis (1757) są lekopisami, czyli rodzajem katalogu czy spisu medykamentów, podawanych w XIX wieku.
O powrocie tych bezcennych pamiątek nauki do Polski, w programie mówiły pp.: Grażyna Jermakowicz, dyrektor Muzeum Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Anna Szymańska-Budzińska, badaczka, historyk medycyny z ww. placówki.
-
03.04.2025
-
22 min 52 s
-
-
Pieśni legionowe powiat wołomiński IV Festiwal
Jeszcze do 30 kwietnia br. soliści mogą zgłaszać się na konkurs wykonywania polskich pieśni legionowych, który pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Pieśni Legionowej Powiat Wołomiński 2025 - odbędzie się po raz czwarty. Po przesłaniu wykonanego utworu (wybranego ze specjalnego śpiewnika), jury podczas przesłuchania wybierze zwycięzców konkursu, na których czekają atrakcyjne nagrody. Przesłuchania finałowe oraz koncert laureatów odbędą się 16 maja w Markach. Wszelkie informacje można znaleźć pod adresem internetowym Festiwalu: https://mfpl.eu, a o jego idei, nagrodach i potrzebie krzewienia patriotyzmu przez pieśń, w programie mówili: Katarzyna Pazio, wicestarosta wołomiński (wsparcie samorządu powiatowego) i Wojciech Bardowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu, który też odbywa się pod patronatem Polskiego Radia RDC.
-
01.04.2025
-
23 min 16 s
-
-
Polsko-litewskie inspiracje twórczością M. K. Ciurlionisa; Fundacja AVE
O postaci litewskiego (choć piszącego po polsku) poety, kompozytora, artysty malarza oraz o inspiracji jego twórczością przy tworzeniu polsko-litewskiego projektu, w programie mówili (zapraszając też na konkretne wydarzenia): Alicja Juzwa i Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.
-
31.03.2025
-
24 min 40 s
-
-
Pasja, Aveciątka i Filharmonicy; Miasto Ogród na gruntach T. Reya
W sobotę 12 kwietnia 2025 roku o godz. 16.15 w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Płudy, Białołęka) odbędzie się koncert muzyki pasyjnej. Wystąpią w nim soliści Polskiej Opery Królewskiej, instrumentaliści Filharmonii Narodowej oraz chóry AVE, AVECIĄTKA, AVETKI i GOLD OLD AVE. Wykonają zaś „Pasję według świętego Jana” prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza w instrumentacji Jerzego Cembrzyńskiego oraz piękne a mało znane pieśni pasyjne polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Wszystko to w odsłonie premierowej.
Czym jest koncert i jaki ma on związek z historią niedokończonego projektu miasta-ogrodu na Białołęce, autorstwa Tadeusza hr. Reya (1897-1967), w programie mówią: Alicja Juzwa, solistka chóru AVE oraz Batrłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE
-
27.03.2025
-
21 min 07 s
-
-
Powitanie wiosny na Mazowszu - cykl koncertów muzyki klasycznej
W najbliższym czasie w regionie piaseczyńskim odbędą się koncerty muzyki klasycznej, pod hasłem: "Powitanie wiosny na Mazowszu. Lekka klasyka w pogodnym nastroju". Vivaldi, Chopin, Mendelssohn to tylko część nazwisk wybitnych kompozytorów, których muzyka będzie prezentowana, a wśród wykonawców: Anna Kuczok, Patrycja Grecka, Paweł Majewski, Janusz Powolny. O tym cyklu koncertów, jak i kolejnym przygotowywanym projekcie w programie mówił Janusz Powolny, dyrygent, pianista, animator kultury, organizator i zarazem prowadzący te muzyczne spotkania w świetnej atmosferze.
-
26.03.2025
-
22 min 03 s
-
-
Siedziby polskiej linii Wazów
O pałacach, zamkach, dworach myśliwskich w Warszawie, Nieporęcie, Pułtusku, Wyszkowie czy Białowieży, należących do członków dynastii Wazów w Polsce, w programie opowiadał Wawrzyniec Orliński, kierownik Działu Archeologii w Muzeum Historycznym w Legionowie.
-
25.03.2025
-
17 min 56 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
423 odcinki
-
Smaki świata
81 odcinków -
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
44 odcinkiMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.