Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej oraz Powiat Miński zorganizowały po raz kolejny i ostatnią z cyklu wizytę studyjną kończącą serię wizyt studyjnych po powiecie mińskim. Obejmuje ona gminę Sulejówek.
Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja Ziemi Mińskiej, a dokładniej – Ziem Powiatu Mińskiego, by zmienić postrzeganie tych okolic jako mało atrakcyjnych a także promocja działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej oraz jej członków.
Tegoroczna wizyta jest kontynuacją z poprzednich lat, promujących gminy: Siennica, Latowicz, Cegłów, Mrozy, Kałuszyn, Dębe Wielkie, Jakubów, Dobre, miasto Mińsk Mazowiecki, gminę Mińsk Mazowiecki, Halinów i Stanisławów.
Goście:
Mariola Kowalska - prezes LOT ZM
Wojciech Wróblewski - przedstawiciel Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Aneta Sapilak, koordynatorka Festiwalu Zofiówka i Barbara Gutaj-Monowid - z zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka -panie są animatorkami kultury miejscowości, piszą scenariusze koncertów i spektakli, a Pani Barbara jest artystką scen operowych i śpiewaczką
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (731)
-
Boże Narodzenie na Mazowszu
Boże Narodzenie na Mazowszu – relacje, wspomnienia przedstawicieli wsi radomskiej, środkowo-mazowieckiej i podlaskiej.
-
24.12.2024
-
23 min 12 s
-
-
Kamienica Karola Beyera
Gościem audycji był Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski.
-
23.12.2024
-
19 min 41 s
-
-
Bez korzeni nie zakwitniesz - konkurs genealogiczny
„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to konkurs genealogiczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8, w dwóch kategoriach wiekowych (kl. 4-6 i 7-8). Jest to wspólny projekt Ministra Edukacji i Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, którego celem jest poznanie przez uczniów historii rodzinnej oraz zainteresowanie ich poszukiwaniami genealogicznymi.
W opracowaniach genealogicznych ważne są rozmowy z bliskimi i dalszymi krewnymi w rodzinie, odnalezienie w domowych szufladach dokumentów, a potem kwerenda w archiwach państwowych, w których znajdują się podstawowe źródła do badań genealogicznych. Poprzez historię rodzinną i lokalną, konkurs wspiera kształtowanie tożsamości narodowej.
Prace konkursowe można przesyłać do 24 marca 2025 r., a o idei projektu w programie mówiła Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego w Warszawie.
-
18.12.2024
-
20 min 40 s
-
-
Zamek Królewski - Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
O historii królewskiej siedziby w Sandomierzu, współcześnie mieszczącej Muzeum Zamkowe, w programie mówił dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum.
-
16.12.2024
-
21 min 30 s
-
-
Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza
"Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza" to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Ekspozycja poświęcona jest wieloletnim (od 1921 do 1980 roku) związkom pisarza z tym miastem, które stało się dla niego miejsce zarówno odpoczynku, jak i intensywnej pracy pisarskiej. Prezes Związku Literatów Polskich oraz poseł na Sejm PRL był również orędownikiem rozwoju Sandomierza i działał w tym kierunku. Dzięki przekazaniu przez jego córki wyposażenia z warszawskiego mieszkania, częściowo również ze Stawiska oraz dzięki zbiorom piśmiennym (rękopisy, listy itd.), które posiada sandomierskie Muzeum, wystawa łączy w sobie oba ważne miejsca dla Iwaszkiewicza, czyli Sandomierz z Warszawą i Stawiskiem. O umiłowaniu Sandomierza przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego twórczości, w programie mówił dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
-
13.12.2024
-
19 min 01 s
-
-
Jazz dla Jeziorka Czerniakowskiego
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba prowadzi projekt kulturalno-edukacyjny, w którym oprócz wrażeń muzycznych, proponuje społeczną dyskusję wokół problemów Jeziorka Czerniakowskiego, z których na pierwszy plan wysuwa się zagrożenie zabudowy otuliny rezerwatu, co może spowodować powolną, ale konsekwentną jego degradację, aż do zniknięcia. O kwestiach tych mówił w programie Jerzy Piasecki, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba.
-
12.12.2024
-
22 min 26 s
-
-
Wieczór romski, Perła i Bracia, Muzeum Kultury Romów
W najbliższy piątek 13 grudnia w Klubokawiarni „Stół Powszechny” w Teatrze Powszechnym w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20) odbędzie się spotkanie, poświęcone Romom: najpierw opowieść cygańska Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego (godz. 18.30), poparta ikonografią, pochodzącą z jego Muzeum Kultury Romów, a następnie koncert zespołu romskiego Perła i Bracia (godz. 20.30). Na wydarzenie to w programie zaprasza jego organizator i prelegent, Andrzej Grzymała-Kazłowska, wybitny cyganolog i kolekcjoner pamiątek, dokumentów i sztuki romskiej.
-
11.12.2024
-
24 min 21 s
-
-
Chłopi w Archiwach
W związku ze 100-leciem przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”, Archiwum Państwowe w Warszawie przygotowało ogólnopolską wystawę plenerową „Chłopi w Archiwach”. Wystawa jest dostępna całodobowo na terenie Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki „Mediateki”. O ekspozycji, ale i zasobach archiwów państwowych, związanych z tematyką chłopską, w programie mówił Adrian Kossowski z Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Warszawie.
-
09.12.2024
-
18 min 30 s
-
-
Opera w Sulejówku. Świetlisty Most Historii w Siennicy
„Ale Afera. W Sulejówku opera” – to nazwa przedsięwzięcia artystycznego, które 8 grudnia br. o godz. 18.30 odbędzie się w Sulejówku w formie hybrydowej: jednocześnie na scenie (Kino Teatr „Kurtyna”), jak też online w sieci internetowej. Będzie to opera Domenico Cimarosa pt. „Potajemne małżeństwo”, której prapremiera odbyła się w XVIII wieku i stała się jednym z największych sukcesów w dziejach opery.
Z kolei w Siennicy, 15 grudnia odbędzie się Świetlisty most historii Miasta Siennica, stanowiący podsumowanie obchodów roku odzyskania praw miejskich przez to miasto.
O obu wydarzeniach, będących pod patronatem, przy udziale i promocji LOT – Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej, w programie mówiły: Monika Pszkit-Zielińska (Siennica), Aneta Sapilak i Barbara Gutaj-Monowid (Sulejówek).
-
06.12.2024
-
21 min 16 s
-
-
Dzień Darczyńcy w Archiwach Państwowych. Historia Mieczysława Gmitrzaka
W dn. 6 grudnia w całym kraju odbywa się Dzień Darczyńcy w Archiwach Państwowych. To święto - gest podziękowania osobom, które ofiarowują swoje rodzinne zbiory do publicznych jednostek archiwalnych, wzbogacając zasoby, a przez to polską kulturę. O takim dniu, ale z perspektywy darczyńców w programie mówią: pp. Elżbieta Latoszek i Aniela Kopeć, córki Mieczysława Gmitrzaka, szefa stolarni Uniwersytetu Warszawskiego i stolarza w PKZ, pracującego na rzecz odbudowy Warszawy oraz Marek Teler, przedstawiciel Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego APW.
-
05.12.2024
-
24 min 15 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
423 odcinki
-
Historia bez tabu
12 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
-
„Miałem dobre wzorce”. Marcus Miller w ekskluzywnym wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Kobiecy wieczór
1967 odcinkówKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.