Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (731)
-
Muzealnik z pasją – Wiesław Kaczmarek
Jest informatykiem, ale od wielu lat pracuje w muzealnictwie, prowadząc z sukcesem takie placówki jak Muzeum Woli czy jako wicedyrektor ówczesne Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy. Przez ostatnią dekadę zaś bardzo rozwinął (będąc dyrektorem instytucji) Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Od października br. Wiesław Kaczmarek przechodzi na emeryturę, pozostawiając po sobie wdzięczną pamięć pracowników, naukowców i potomków ziemian. Dyrektor Wiesław Kaczmarek zapowiada jednak, że do zajęć, związanych z zabytkami i szeroko pojętą humanistyką, jeszcze powróci. A tymczasem w „Sekretach Mazowsza” nieco wspomnień zasłużonego muzealnika.
-
11.09.2024
-
23 min 59 s
-
-
Zrabowana Warszawa – „stołeczny Chwalewik”
Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców warszawy w latach 1939-1945 (Warszawa 2024, wyd., Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to najnowsza, poprzedzona wieloletnimi kwerendami, praca dr. Mariusza Klareckiego, historyka sztuki, kuratora Pałacu pod Blachą w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, specjalizującego się m.in. właśnie w badaniu strat Warszawy w obszarze dzieł sztuki oraz w problematyce historii rewindykacji dóbr kultury.
Koordynatorkami wydawnictwa są pp. Dorota Wada i Ewa Witkowska, redakcja i korekta Grażyna Waluga. Książke bardzo wzbogaca plastycznie i dokumentalnie grafika oraz liczne fotografie archiwalne.
Publikację recenzowali: dr hab. Piotr Majewski oraz dr Tomasz Adam Pruszak, a z autorem Mariuszem Klareckim oraz Ewą Witkowską z MKiDN rozmawiał Piotr Łoś.
-
10.09.2024
-
26 min 15 s
-
-
Lamus rodziny Wolskich – zabytek zadbany
O zabytkowym lamusie w Hawłowicach Górnych, odzyskanym przez rodzinę w 2002 roku, w programie mówił prof. dr hab. Marian Wolski, historyk, przewodniczący Rady Fundacji Zofii i Jana Włodków, laureat tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Zabytek Zadbany”. Nagroda została przyznana za wykonanie badań, konserwację obiektu oraz nienaganną, stałą opiekę nad nim. Zabytek został ocalony, podczas badań, a dzięki doskonałej pamięci i ustnemu przekazowi nieżyjącej już matki właściciela, Irenie z Wolskich Wołkowskiej (1928-2014), zlokalizowano i odkryto przepiękne polichromie. W budynku tym – dzięki zachowanym kaflom – odtworzono XVI-wieczny piec, który jest jedynym działającym takim obiektem w Polsce.
-
09.09.2024
-
20 min 44 s
-
-
Zjawienie, parafia, rodzina Wyleżyńskich - z historii Wielgolasu
O dziejach zjawienia, po którym zrodził się lokalny kult maryjny, historii parafii oraz rodziny Wyleżyńskich - ostatnich przedwojennych właścicielach majątku i dworu w Wielgolesie (gm. Latowicz, pow. miński) w audycji mówili: Zdzisław Ćmoch, regionalista historyk, nauczyciel oraz ks. Dariusz Franczak, proboszcz parafii MB Różańcowej oraz kustosz Sanktuarium MB Łaskawej w Wielgolesie.
-
06.09.2024
-
22 min 57 s
-
-
EKO PIKNIK powiatu pruszkowskiego
Na EKO PIKNIK, organizowany przez powiat pruszkowski, w programie zapraszał Patryk Grabowski, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.
-
05.09.2024
-
21 min 09 s
-
-
Na dwóch kółkach między miastami (pow. miński)
O krajoznawczym rajdzie rowerowym pod hasłem "Na dwóch kółkach między miastami", odbywającym się po obszarze powiatu mińskiego, w programie mówili: Mariola Kowalska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "LOT Ziemi Mińskiej", Zdzisław Ćmoch, regionalista z Wielgolasu (gm. Latowicz) oraz ks. Dariusz Franczak, proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wielgolesie.
-
04.09.2024
-
27 min 08 s
-
-
Teraz odtwarzane
Tradycyjne kulinaria na płockiej wsi
O tradycyjnych potrawach, znanych z przekazu rodzinnego oraz od starszych mieszkańców wsi w regionie płockim, w programie opowiadały panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Klusku i Budach Kozickich: Anna Chylińska, Barbara Ruta i Irena Seroczyńska.
-
02.09.2024
-
20 min 45 s
-
Odtwarzam
-
-
Dożynki Gminne w Jedlińsku
Dn. 1 września w niedzielę w Jedlińsku (pow. radomski) odbędą się dożynki gminne (patronuje im Polskie Radio RDC), połączone z Turniejem Sołectw, o czym w programie mówiła Anna Malinowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.
-
29.08.2024
-
20 min 58 s
-
-
Wielgolas "Muzyczna Karuzela Kultury" czyli Dożynki
O tradycyjnym święcie dożynkowym we wsi Wielgolas (gm. Latowicz, pow. miński), które odbędzie się 1 września pod hasłem "Muzyczna karuzela kultury" w programie mówili: Agnieszka Proczka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wielgolesie i Arkadiusz Reda, wiceburmistrz miasta i gminy Latowicz.
-
28.08.2024
-
28 min 09 s
-
-
„Rusałka” A. Dvořáka w Nieborowie
Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oddział warszawski zapraszają na plenerowe wykonanie opery „Rusałka” Antonína Dvořáka, które odbędzie się w Ogrodzie nieborowskim w sobotę 31 sierpnia o godz. 20.00. Opera ta wpisuje się w obchody Roku Muzyki Czeskiej 2024 i została objęta patronatem honorowym p. Břetislava Dančáka, ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce.
O tym spektaklu operowym, jak tez o nowych eksponatach na wystawie stałej w, w programie mówiła Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).
-
27.08.2024
-
25 min 59 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
19 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Jest sprawa
2821 odcinkówTrzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
-
Latające radio doktora Kruszewicza
600 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
-
Niepodległa po 1918
250 odcinków