Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
Gościem programu tym razem był Józef Dutkiewicz, zawodowo zajmujący się reklamą, członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba, mieszkaniec Sadyby od 5 lat, inicjator i realizator projektu "Sadyba po 1945 roku", prowadzący historyczną kwerendę na temat rozwoju Sadyby od zakończenia II wojny światowej po lata 80. i 90. XX wieku.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (731)
-
Jubileusz 150-lecia - z historii pensji Jadwigi Sikorskiej
O historii Jadwigi Sikorskiej, jako założycielki szkoły dla dziewcząt, której kontynuatorem jest X Liceum OGólnokształcące im. Królowej Jadwigi, w programie mówiły: Ewa Burzyk, dyrektor placówki oraz Reneta Franczak, historyk z tejże szkoły.
-
18.10.2024
-
26 min 15 s
-
-
Jubileusz 150-lecia L.O. im. Królowej Jadwigi w Warszawie
W piątek 18 i w sobotę 19 października odbyły się uroczystości 150-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi, o czym w programie mówią pp. Ewa Burzyk, dyrektor placówki oraz Renata Franczak, historyk.
-
17.10.2024
-
21 min 37 s
-
-
Spacery po Powązkach i Cmentarzu Wojskowym
O najbliższych spacerach po Starych Powązkach oraz Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w programie mówił Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik po Warszawie i miłośnik dziejów stolicy.
-
16.10.2024
-
23 min 41 s
-
-
Renowacja siedziby Muzeum C. Norwida rozpoczęta!
W Dębinkach (gm. Zabrodzie, pow. wyszkowski) rozpoczęła się długo oczekiwana renowacja dworu Ksawerego Dybowskiego - siedziby Muzeum in. Cypriana Norwida. Ciekawostką i niesamowitym zrządzeniem losu jest fakt, iż kierujący renowacją dworu, konserwator malarstwa i architektury, wykładowca Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, właściciel firmy Monument Service, Marcin Kozarzewski jest potomkiem brata Cypriana Norwida, wychowanym w tradycji norwidowskiej i poetyckiej. Jak doszło do tego zbiegu okoliczności oraz o renowacji dworu w Dębinkach, w programie mówią: Marcin Kozarzewski i Jecenty Matysiak, dyrektor Muzeum im. Cypriana Norwida w Dębinkach.
-
15.10.2024
-
25 min 20 s
-
-
Twórczość i korzenie artystyczne Janiny M. Wierusz-Kowalskiej
Janina Maria Wierusz-Kowalska jest artystką malarką, związaną tradycjami rodzinnymi z Alfredem Wierusz-Kowalskim, ale również w jej najbliższej rodzinie - przodkowie parali się sztuką, wobec tego wybór Jej drogi artystycznej wynika po części z korzeni rodzinnych. Obecnie artystka maluje przeważnie obrazy, przedstawiające figury geometryczne, najczęściej koła. Przypomina, że koło jest figurą geometryczną znaną od starożytności, a wartością określającą wiele w naturze i życiu człowieka, jest liczba Pi. I m.in. te przemyślenia, związane z naukami ścisłymi, jak też Kosmosem, są inspiracją w Jej kompozycjach malarskich. Rozmowa z Janiną Wierusz-Kowalską przeprowadzona została podczas II Zjazdu Wierusz-Kowalskich w Suwałkach, stąd też w audycji twórczość malarki komentuje Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
-
14.10.2024
-
18 min 21 s
-
-
Dzieje Góry Kalwarii. 350 lat miasta
O książce Dzieje Góry Kalwarii. 350 lat miasta, red. K. Rytko, Czersk 2022, wydanej przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, a współfinansowanej przez gminę Góra Kalwaria i powiat piaseczyński, w programie mówił autor publikacji, dr Piotr Rytko, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku.
-
11.10.2024
-
24 min 41 s
-
-
Śladami dziejów Żydów w Piasecznie
W Piasecznie, przy pl. Zgody, została zainstalowana rzeźba pt. „Spotkanie”, autorstwa Norberta Delmana. Zrobiona na zamówienie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma była częścią obchodów 82. rocznicy likwidacji getta w Warszawie. W warstwie artystycznej, ale i ideowej, nawiązuje ona do muranowskich gruzów, a w Warszawie była prezentowana przy ul. Dzielnej 5, gdzie mieściła się siedziba rabina Kalonimusa Kalmana Szapiry, który znany jest też powszechnie jako cadyk z Piaseczna. Stąd też, ww. wspomniana rzeźba znalazła się w Piasecznie i wokół niej dn. 19 października organizowane jest spotkanie (rozpoczynające się spacerem do miejsc, związanych z historią Żydów), poświęcone pamięci piaseczyńskich Żydów. Wędrówkę poprowadzi Beata Frankowska, edukatorka i opowiadaczka historii, a w programie o tym wydarzeniu mówi jego współinicjator, Piotr Prawucki, historyk – regionalista.
-
09.10.2024
-
19 min 43 s
-
-
Mazowiecki Projekt Żywej Historii
W siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie odbyła się konferencja, rozpoczynająca Mazowiecki Projekt Żywej Historii. Jest to cykl działań edukacyjnych (z udziałem wybitnych specjalistów oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych oraz popularyzatorów nauki), mających na celu wsparcie nauczycieli w ich pracy podczas nauczania historii regionalnej w województwie mazowieckim. Kadra nauczycielska - poza wizytami studyjnymi popularyzatorów, instruktorów itp. - otrzyma szereg materiałów pomocniczych, które pozwolą im przygotowywać indywidualne projekty nauczania dziejów Mazowsza w szkołach, zgodne z programami szkolnymi, ale podane w sposób atrakcyjny dla uczniów. Chodzi m.in. o to, aby wiedzę przekazywać za pomocą np. gier, materiałów multimedialnych, wycieczek, spotkań, a nade wszystko działań, powodujących samodzielne dochodzenie przez uczniów do faktów historycznych. Projekt jest dofinansowany przez samorząd województwa mazowieckiego przy wsparciu merytorycznym Muzeum Mazowieckiego w Płocku. O Mazowieckim Projekcie Żywej Historii w programie mówi Daniel Sukniewicz, jego pomysłodawca, autor i współrealizator.
-
08.10.2024
-
25 min 41 s
-
-
Warszawskie Święto Chleba
Już po raz dwudziesty pierwszy Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy swojej siedzibie przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie organizuje Warszawskie Święto Chleba. Obrzędy dożynkowe, przyśpiewki, tańce ludowe, a nade wszystko opowieści o symbolice chleba i pracy rolników - tego wszystkiego będzie można posłuchać, a posmakować specjałów pań z Kół Gospodyń Wiejskich z różnych stron kraju. Na imprezę zaprasza, ale też mówi o bieżącej sytuacji i jesiennej ofercie placówki, Elżbieta Osińska-Kassa, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.
-
04.10.2024
-
26 min 34 s
-
-
Lech Strojecki - wojenne wspomnienia
80 lat po wybuchu i upadku Powstania Warszawskiego 1944 roku, Igor Strojecki, genealog, pasjonat historii miasta, zdecydował się opowiedzieć o wojennych losach swego ojca, Lecha Strojeckiego, lekarza. Okres okupacji, powstanie 1944 roku, Armia Ludowa, obóz w Pruszkowie i początkowe miesiące powojenne na podkrakowskiej wsi - to zaledwie wycinek dziejów pamiętnikarza. Na razie część z tych wspomnień została przepisana, ale być może właśnie ta najważniejsza. Bo dotyczy wojennego czasu, w tym wspólnego - co było szczególnie niebezpieczne - mieszkania z osobami pochodzenia żydowskiego. Za tę odważną postawę Lech Strojecki został uhonorowany tytułem i medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Historię swego ojca, w programie opowiedział Igor Strojecki.
-
03.10.2024
-
23 min 05 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
521 odcinków
-
Na psa urok
15 odcinków„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
-
Jest sprawa
2821 odcinkówTrzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
-
Poranek RDC
10832 odcinkiPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.