Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W związku ze 100-leciem przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”, Archiwum Państwowe w Warszawie przygotowało ogólnopolską wystawę plenerową „Chłopi w Archiwach”. Wystawa jest dostępna całodobowo na terenie Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki „Mediateki”. O ekspozycji, ale i zasobach archiwów państwowych, związanych z tematyką chłopską, w programie mówił Adrian Kossowski z Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Warszawie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (748)
-
Olga Boznańska, życie i twórczość, cz. 2
Decyzją Sejmu RP Olga Boznańska (1865-1940) została wybrana jedną z patronek roku 2025, w którym przypada 160. rocznica jej urodzin oraz 85. rocznica śmierci. Malarka związana byłą z Krakowem oraz Paryżem, jest jedną z przedstawicielek modernizmu, jak też malarstwa kobiecego - w znaczeniu takim, że niewiele kobiet mogło mieć wyższe wykształcenie artystyczne w XIX i na początku XX wieku. W programie o jej życiu i twórczości, w części 2 rozmowy, mówiła Urszula Kozakowska-Zaucha, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie.
-
20.01.2025
-
21 min 59 s
-
-
„Światłem malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński 1902-1952”
O wystawie „Światłem malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński 1902-1952” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa jest pierwszą w historii prezentacją dorobku jednego z najważniejszych warsztatów tworzących witraże i mozaiki.
Nie sposób wymienić wszystkie kościoły, dla których Zakład wykonał witraże od 1906 roku do zakończenia drugiej wojny światowej. Natomiast spośród niezliczonej ilości witraży zrealizowanych do budowli świeckich można wymienić te w Warszawie - wnętrza kawiarni i restauracji „Pod Bachusem” 1935 roku projektu Karola Frycza, znalazły się też w apartamentach reprezentacyjnych Szefa Sztabu Głównego (1935 r Aleksandra Raka). Witraże były wykonywane również przede wszystkim do kamienic, willi i dworów w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Przemyślu, Toruniu, Lwowie, Bielsku, Katowicach, Zakopanem, Dydni, Kozach koło Bielska, Truskawcu, Drohobyczu, czy Woli Zarczyckiej.
Goście:
- Danuta Czapczyńska-Kleszczyńska, kurator, członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Witraży „Ars Vitrea Polona" w latach 2008-2018, wybitna badaczka i znawczyni sztuki witrażowej, której praca i pasja wpłynęły na ochronę i popularyzację tego unikalnego elementu polskiego dziedzictwa kulturowego
- dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
-
17.01.2025
-
15 min 43 s
-
Mała Rezydencja Artystyczna
Od lipca 2024 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury działa także Mała Rezydencja Artystyczna – projekt rezydencji dla zaproszonych młodych artystów, który ma na celu udostępnienie początkującym twórcom warunków do swobodnej pracy twórczej i stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu z odbiorcami.
Aktualnie, Agnieszka Sztejerwald, jest już trzecią rezydentką realizującą swój projekt artystyczny, a dzisiaj odwiedziła nasze studio.
Milena Stryjewska, kuratorka z Galerii XX1, wspomniała o wystawie w XX1 — „Uwikłanie” Agnieszki Mastalerz i Michała Nowakowskiego oraz opowiedziała o nadchodzącej w lutym wystawie, której jest kuratorką: „Nic nie umiera, bo niczego nie ma a przecież wszystko jest” —wystawa doświadczeń wirtualnych vnLab.
-
16.01.2025
-
21 min 05 s
-
-
O Dzielnicowym Maratonie Pisania Projektów do BO
Targówek z historią pisaną przez mieszkańców, czyli o Dzielnicowym Maratonie Pisania Projektów do budżetu obywatelskiego.
Gośćmi Romana Rogowieckiego byli:
- Katarzyna Górska-Manczenko, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
- Sylwia Weilandt, naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej, Funduszy Europejskich i Analiz dla Dzielnicy Targówek
-
15.01.2025
-
24 min 51 s
-
O projekcie „Mazowsze dla młodzieży” | Sara Michalska
Gościem Nuli Stankiewicz była Sara Michalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
-
14.01.2025
-
18 min 08 s
-
-
Hubert Smoczyk
Gościem Grzegorza Chlasty był Hubert Smoczyk, przewodnik po Warszawie.
-
13.01.2025
-
11 min 32 s
-
-
Olga Boznańska, życie i twórcość, cz. 1
Decyzją Sejmu RP Olga Boznańska (1865-1940) została wybrana jedną z patronek roku 2025, w którym przypada 160. rocznica jej urodzin oraz 85. rocznica śmierci. Malarka związana byłą z Krakowem oraz Paryżem, jest jedną z przedstawicielek modernizmu, jak też malarstwa kobiecego - w znaczeniu takim, że niewiele kobiet mogło mieć wyższe wykształcenie artystyczne w XIX i na początku XX wieku. W programie o jej życiu i twórczości, w części 1 rozmowy, mówiła Urszula Kozakowska-Zaucha, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie.
-
10.01.2025
-
21 min 59 s
-
-
Boże Narodzenie na Mazowszu
Boże Narodzenie na Mazowszu – relacje, wspomnienia przedstawicieli wsi radomskiej, środkowo-mazowieckiej i podlaskiej.
-
24.12.2024
-
23 min 12 s
-
-
Kamienica Karola Beyera
Gościem audycji był Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski.
-
23.12.2024
-
19 min 41 s
-
-
Bez korzeni nie zakwitniesz - konkurs genealogiczny
„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to konkurs genealogiczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8, w dwóch kategoriach wiekowych (kl. 4-6 i 7-8). Jest to wspólny projekt Ministra Edukacji i Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, którego celem jest poznanie przez uczniów historii rodzinnej oraz zainteresowanie ich poszukiwaniami genealogicznymi.
W opracowaniach genealogicznych ważne są rozmowy z bliskimi i dalszymi krewnymi w rodzinie, odnalezienie w domowych szufladach dokumentów, a potem kwerenda w archiwach państwowych, w których znajdują się podstawowe źródła do badań genealogicznych. Poprzez historię rodzinną i lokalną, konkurs wspiera kształtowanie tożsamości narodowej.
Prace konkursowe można przesyłać do 24 marca 2025 r., a o idei projektu w programie mówiła Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego w Warszawie.
-
18.12.2024
-
20 min 40 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
23 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Smaki świata
81 odcinków -
Na psa urok
20 odcinków„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
-
Z innej planety
1424 odcinki10 800 sekund intensywnego treningu mózgu