Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Nie byłoby wspaniałego ołtarza autorstwa mistrza Lazarusa (ucznia Wita Stwosza) ołtarza w Cegłowie (przeniesionego z warszawskiej katedry w XVIII wieku), gdyby nie ostatni książęta mazowieccy: Stanisław i Janusz III oraz ich matka Anna z Radziwiłłów. Najnowsze nadania dowodzą bowiem, że to mistrzowskie dzieło sztuki sakralnej ufundowali właśnie ostatni książęta mazowieccy. A przypominamy ten fakt, jak i okres panowania ostatnich Piastów na Mazowszu w związku z 500-leciem nadania praw miejskich (na prawie chełmińskim) wsi Cisek, która przez to zmieniła nazwę na Stanisławów. O lokacji tej prof. Irena Gieysztorowa napisała, że była najefektywniejszą spośród XVI-wiecznych lokacji miejskich w Polsce. Historię tę w programie opowiada dr Andrzej Marek Nowik, historyk, genealog, regionalista
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (779)
-
Pieśni legionowe powiat wołomiński IV Festiwal
Jeszcze do 30 kwietnia br. soliści mogą zgłaszać się na konkurs wykonywania polskich pieśni legionowych, który pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Pieśni Legionowej Powiat Wołomiński 2025 - odbędzie się po raz czwarty. Po przesłaniu wykonanego utworu (wybranego ze specjalnego śpiewnika), jury podczas przesłuchania wybierze zwycięzców konkursu, na których czekają atrakcyjne nagrody. Przesłuchania finałowe oraz koncert laureatów odbędą się 16 maja w Markach. Wszelkie informacje można znaleźć pod adresem internetowym Festiwalu: https://mfpl.eu, a o jego idei, nagrodach i potrzebie krzewienia patriotyzmu przez pieśń, w programie mówili: Katarzyna Pazio, wicestarosta wołomiński (wsparcie samorządu powiatowego) i Wojciech Bardowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu, który też odbywa się pod patronatem Polskiego Radia RDC.
-
01.04.2025
-
23 min 16 s
-
-
Polsko-litewskie inspiracje twórczością M. K. Ciurlionisa; Fundacja AVE
O postaci litewskiego (choć piszącego po polsku) poety, kompozytora, artysty malarza oraz o inspiracji jego twórczością przy tworzeniu polsko-litewskiego projektu, w programie mówili (zapraszając też na konkretne wydarzenia): Alicja Juzwa i Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.
-
31.03.2025
-
24 min 40 s
-
-
Pasja, Aveciątka i Filharmonicy; Miasto Ogród na gruntach T. Reya
W sobotę 12 kwietnia 2025 roku o godz. 16.15 w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Płudy, Białołęka) odbędzie się koncert muzyki pasyjnej. Wystąpią w nim soliści Polskiej Opery Królewskiej, instrumentaliści Filharmonii Narodowej oraz chóry AVE, AVECIĄTKA, AVETKI i GOLD OLD AVE. Wykonają zaś „Pasję według świętego Jana” prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza w instrumentacji Jerzego Cembrzyńskiego oraz piękne a mało znane pieśni pasyjne polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Wszystko to w odsłonie premierowej.
Czym jest koncert i jaki ma on związek z historią niedokończonego projektu miasta-ogrodu na Białołęce, autorstwa Tadeusza hr. Reya (1897-1967), w programie mówią: Alicja Juzwa, solistka chóru AVE oraz Batrłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE
-
27.03.2025
-
21 min 07 s
-
-
Powitanie wiosny na Mazowszu - cykl koncertów muzyki klasycznej
W najbliższym czasie w regionie piaseczyńskim odbędą się koncerty muzyki klasycznej, pod hasłem: "Powitanie wiosny na Mazowszu. Lekka klasyka w pogodnym nastroju". Vivaldi, Chopin, Mendelssohn to tylko część nazwisk wybitnych kompozytorów, których muzyka będzie prezentowana, a wśród wykonawców: Anna Kuczok, Patrycja Grecka, Paweł Majewski, Janusz Powolny. O tym cyklu koncertów, jak i kolejnym przygotowywanym projekcie w programie mówił Janusz Powolny, dyrygent, pianista, animator kultury, organizator i zarazem prowadzący te muzyczne spotkania w świetnej atmosferze.
-
26.03.2025
-
22 min 03 s
-
-
Archeologiczna podróż po Mazowszu
Od najbliższej niedzieli 23 marca Muzeum Historyczne w Legionowie rozpoczyna nowy cykl spotkań, pod hasłem: „Archeologiczna podróż po Mazowszu”. W pierwszym wykładzie wystąpi dr Bartłomiej Kaczyński: „Łysa Góra koło Chorzel. Enigmatyczne stanowisko z wczesnej epoki żelaza na północnym Mazowszu".
Prelekcja odbędzie się 23 marca 2025 r. (niedziela) o godz. 15:30 w pawilonie wystawienniczym Muzeum Historycznego w Legionowie, a o nowym cyklu edukacyjnym w programie opowiadał Wawrzyniec Orliński, kierownik Działu Archeologii legionowskiego Muzeum.
-
20.03.2025
-
20 min 04 s
-
-
Rok S. W. Lilpopa i 100-lecie Podkowy Leśnej na Stawisku
W związku z ogłoszeniem na Mazowszu roku 2025 rokiem Stanisława Wilhelma Lilpopa, fundatora domu w Stawisku i współzałożyciela miasta - ogrodu Podkowy Leśnej (stulecie początków miasta), Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku przygotowało wiele wydarzeń natury zarówno oficjalnej, jak i artystycznej na cały bieżący rok, o czym w programie mówiły: Agata Kościelna-Ratowska, dyrektor placówki oraz Agata Charuba-Chadryś, zajmująca się popularyzacją i promocją w Muzeum.
-
19.03.2025
-
21 min 10 s
-
-
Od M. Łady-Maciągowej po J. Komara - wystawa nowych nabytków Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Dziełem najciekawszym, najbardziej znaczącym i szalenie interesującym jest obraz olejny "Góralka" Małgorzaty Łady-Maciagowej (1881-1969). Praca ta, pochodząca z 1902 roku jest nie tylko najstarszą z dorobku artystki, znajdującego się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach, ale wydaje się, że jest najstarszym w ogóle znanym obrazem krakowskiej malarki. Siedlce szczycą się największym zbiorem prac z twórczości tej artystki, który przed laty zapoczątkował tworzenie się Działu Sztuki. Niebagatelne są prace Kazimierza Pacewicza (18951974) nie tylko z tytułu ich wartości artystycznych, ale też z powodu życiorysu malarza, naznaczonego służbą wojskową i uczestnictwem w I wojnie światowej. Korespondencja prywatna i akwarele jako niespodzianka dotarły do Muzeum ze Stanów Zjednoczonych. Zbigniew Tymoszewski (1924-1963), urodzony w pod siedleckim Chodowie, nie mógł za życia odczuć pełnego uznania (miał tylko jedną wystawę indywidualną 1958) dla swojej twórczości. Jego nieco ponure, innym razem pogodniejsze prace, w których jednak widać wpływ koloryzmu (uczeń m.in. J. Cybisa, krótka znajomość z J. Czapskim) i jego umiejętne zastosowanie w dość pogrubionej fakturze olejnej prac, sprawiły, że po śmierci twórcy, został on uznany za artystę wybitnego. O ww. artystach i ich twórczości, jak też o innych, których razem możemy oglądać na wystawie jeszcze do 12 kwietnia br., w programie mówiła dr Agnieszka Pasztor, kustosz Działu Sztuki w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
-
18.03.2025
-
22 min 34 s
-
-
Fundacja Koszary Przywróćmy Pamięć; Garwolin
O jednej z najprężniej działających grup, zajmujących się historią i pamięcią historyczną w Garwolinie i na tzw. ziemi garwolińskiej (powiat), czyli o Fundacji Koszary (wraz z wątkiem tzw. Pralni, czyli planów utworzenia Muzeum regionalnego oraz dziejami cmentarza) w programie opowiadali: dr Anna Ogonowska, prezeska i Krzysztof Kot, wiceprezes Fundacji Koszary Przywróćmy Pamięć z Garwolina.
-
17.03.2025
-
20 min 47 s
-
-
Struktura wojskowa Armii Krajowej oraz Akcja "N"
W związku z przypadającą w lutym 83. rocznicą powstania Armii Krajowej (w połączeniu z ZWZ), jednej z największych podziemnych organizacji wojskowych, w Polsce, jak i w samej Warszawie odbyło się wiele uroczystości czy spotkań, przybliżających to wydarzenie.
Jednym z nich był wykład poświęcony AK, którego można było wysłuchać w siedzibie Izby Pamięci Przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Oddział Muzeum Warszawy). poprowadzi historyk, Julian Borkowski. Zapraszaliśmy na tę prelekcję, ale odnotowując rocznicę, w audycji poruszamy część wątków z ww. wykładu, uważając je za ciekawe i ważne dla historii ZWZ-AK. Chodzi m.in. o zasady konspiracji przyjęte w Armii Krajowej, strukturę podziemnego ochotniczego wojska, wywiad, łączność, kulisy akcji „N” oraz o akcję małego sabotażu i wybrane akcje bojowe.
O początkach i strukturze Armii Krajowej, jak też o akcji „N” w drugiej części programu opowiada Julian Borkowski, historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy, zajmujący się dziejami Warszawy w XX w., w tym właśnie propagandą antyhitlerowską w ramach akcji „N”.
-
15.03.2025
-
16 min 02 s
-
-
Powstanie i struktura Armii Krajowej
W związku z przypadającą w lutym 83. rocznicą powstania Armii Krajowej (w połączeniu z ZWZ), jednej z największych podziemnych organizacji wojskowych, w Polsce, jak i w samej Warszawie odbyło się wiele uroczystości czy spotkań, przybliżających to wydarzenie.
Jednym z nich był wykład poświęcony AK, którego można było wysłuchać w siedzibie Izby Pamięci Przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Oddział Muzeum Warszawy). poprowadzi historyk, Julian Borkowski. Zapraszaliśmy na tę prelekcję, ale odnotowując rocznicę, w audycji poruszamy część wątków z ww. wykładu, uważając je za ciekawe i ważne dla historii ZWZ-AK. Chodzi m.in. o zasady konspiracji przyjęte w Armii Krajowej, strukturę podziemnego ochotniczego wojska, wywiad, łączność, kulisy akcji „N” oraz o akcję małego sabotażu i wybrane akcje bojowe.
O początkach i strukturze Armii Krajowej, jak też o akcji „N” w pierwszej części programu opowiada Julian Borkowski, historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy, zajmujący się dziejami Warszawy w XX w., w tym właśnie propagandą antyhitlerowską w ramach akcji „N”.
-
13.03.2025
-
17 min 14 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Popołudnie RDC
4207 odcinkówTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
-
Smaki świata
81 odcinków -
Wyzwania przyszłości
92 odcinkiJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY