W studiu gościli Hanna Jarco - wieloletnia parafianka ks. Leona Kantorskiego, uczestniczka spotkań agapowych, matka kilkorga dzieci uczestniczących w ruchu Świetlików (organizacji dziecięco-młodzieżowej działającej przy parafii podkowiańskiej w latach 1973-1991), żona Jana Jarco - honorowego obywatela Miasta Podkowa Leśna; Jacek Wojnarowski - mieszkaniec parafii św. Krzysztofa, członek Parafialnego Komitetu Pomocy Bliźniemu działającego w stanie wojennym przy podkowiańskim kościele, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna - wydawcy książki "Brat Lew"; Grzegorz Dąbrowski - pomysłodawca powstania książki "Brat Lew", nauczyciel fizyki, dyrektor katolickich szkół w Podkowie Leśnej: Szkoły Podstawowej im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Gimnazjum im. św. Hieronima powstałych w 1989 r. z inspiracji ks. Kantorskiego, w młodości uczestnik, a potem obok ks. Leona odpowiedzialny za grupy Świetlików.
„Zobacz osobę” – to kampania społeczna zainicjowana w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II przez Centrum Myśli JP II. O zjawisku oceniania i stereotypizacji, a także o wartości i niezbywalnej godności każdego człowieka opowiadali Wioletta Milej – koordynatorka kampanii z CM JP II i Kacper Urbanowski – jeden z bohaterów z pokolenia Z
Jak funkcjonuje Watykan w czasie choroby papieża - o swego rodzaju „zmuszaniu” papieża do pracy w szpitalu, trochę niechrześcijańskim przeżywaniu choroby i cierpienia, białej skrzyni przekazanej Franciszkowi przez Benedykta XVI i ryzyku schizmy. O ostatnim posiedzeniu KEP i utworzeniu Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej. Czy Biskupi odróżniają lekcje religii w szkole od katechezy parafialnej? Jak odtworzyć katechezę w parafiach? Obecna reforma lekcji religii m.in. o tych zagadnieniach porozmawiamy z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, kierownikiem Katedry Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Wokół książki "Outremer. Ziemia obietnic" autorstwa Bogumiła Wójcika
Wokół książki "Outremer. Ziemia obietnic" autorstwa naszego gościa Bogumiła Wójcika.
-------------
"Outremer. Ziemia obietnic" to wydana we wrześniu publikacja łącząca dwa tomy: powieść historyczną "Kraj za morzem" oraz jej kontynuację zatytułowaną "Bramy Damaszku". Akcja tej powstałej z fascynacji średniowieczem opowieści rozgrywa się w trakcie II wyprawy krzyżowej w latach 1147-1148 w Syrii i Palestynie, zwanych przez przybyszów z Europy "Outremer". Na tle wielkich kataklizmów politycznych i krucjat religijnych zarysowane są losy zwykłych ludzi, ale też postaci znanych z historii, jak Eleonora Akwitańska, król Francji Ludwik VII oraz piastowscy książęta Henryk Sandomierski i Bolesław Wysoki
Urszula Rogala, kompozytorka, dyrygentka, wokalistka, absolwentka kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy. Związana z parafią oo. Dominikanów na warszawskim Służewie, gdzie od kilkunastu lat dyryguje scholą i śpiewa, prowadzi też m.in chór parafialny w Starej Iwicznej koło Warszawy, uczy emisji głosu w dominikańskim nowicjacie w Warszawie oraz u mniszek dominikańskich w Radoniach
O historii powstania Fundacji Ogród Sprawiedliwych
Z okazji 10. rocznicy założenia Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze Jana „Jura” Gorzechowskiego w Warszawie uhonorowanych zostanie kilkoro kolejnych Sprawiedliwych, zostaną odsłonięte pamiątkowe kamienie. O historii powstania Fundacji Ogród Sprawiedliwych opowiedziała Anna Ziarkowska, prezes Fundacji.
Jemen | Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna łączą siły ws. pomocy
Jemen. Prawie co 2 osoba w tym kraju pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a co 2 godziny umiera kobieta w ciąży lub rodząca z przyczyn, którym można było zapobiec.
Mija 10 lat od wybuchu wojny w Jemenie, jednego z najbardziej zapomnianych konfliktów na świecie.
Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna łączą siły w sprawie pomocy, a prosto z Jemenu, mówił: rzecznik prasowy Caritas Polska – Marcin Majewski, w studiu w Warszawie Helena Krajewska, rzeczniczka PAH.
Dziesięć spacerów po miejscach ważnych dla największych religii, które od wieków współtworzą kulturę Warszawy, wspólny stół oraz koncert „Pokój dla Jeruzalem” – to wydarzenia w ramach projektu “Warszawa – miasto wielu religii”, który rozpoczął się w Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.