Pan od przyrody
Audycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
Za projekt jest odpowiedzialny m.in. Tomek Januchta, kontrabasista operowy. W studiu również muzyk Heniek Małolepszy, który obok w lokaliku po "spożywczaku" będzie prowadził klub "kultury warszawskiego folkloru" z książkami, informacjami o praskich imprezach zabytkach, czytaniem Wiecha - to w kamienicy, w której prowadził sklep mieszczą się obie instytucje.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Gościem audycji była Kasia Pietrzko, która zaprosiła na koncert podczas Jazz & More Moxo Warsaw Festival.
30.10.2024
11 min 54 s
Nasze studio odwiedził Łukasz Drapała z utworem ,,Jak się czujesz”.
30.10.2024
12 min 34 s
Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które na początku II wojny światowej zostały wypędzone z domów przez Sowietów. Kilka lat tułały się po świecie. Po tym, jak ewakuowano je z ZSRR do Persji, otrzymały możliwość schronienia w Nowej Zelandii. Dotarły tam 31.10.1944 r. i zamieszkały w obozie w pobliżu miejscowości Pahiatua. Po wojnie nieliczni wrócili do Polski. "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" to sześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin. W realizacji dokumentu wykorzystano ponad dwadzieścia pogłębionych wywiadów zrealizowanych w Polsce i w Nowej Zelandii oraz dokumenty archiwalne, które Nowozelandczycy latami gromadzili na temat dzieci z Pahiatua (w tym korespondencję odtajnioną w 2024 r.). Audioserial zrealizowany przez Instytut Pileckiego we współpracy z Polskim Radiem powstał w związku z 80. rocznicą dotarcia grupy 733 polskich sierot do Nowej Zelandii. Jego premiera odbędzie się w czwartek 31 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7 w Warszawie), a prezentacji pierwszego odcinka towarzyszyć będzie dyskusja "Dzieci i wojna". O tym wydarzeniu oraz pracy nad powstaniem reportażem opowie Martyna Wojtkowska, autorka audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua"
27.10.2024
13 min 52 s
W nocy z 26 na 27 października nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. Przestawiając zegarki zyskaliśmy jedną godzinę, mogliśmy dłużej spać, ale czy zyskało na tym nasze samopoczucie? Według naukowców zmiana czasu może nieść skutki podobne do tzw. jet lagu, czyli złego samopoczucia spowodowanego dalekimi podróżami samolotem i szybką zmianą stref czasowych. Eksperci wymieniają wśród nich zmęczenie lub bezsenność, osłabienie koncentracji czy rozdrażnienie. Jak radzić sobie ze skutkami zmiany czasu, dlaczego jesienią częściej narzekamy na samopoczucie, co zrobić, by ograniczyć w tym okresie ryzyko zaburzeń snu i depresji? - o tym Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka
27.10.2024
17 min 09 s
Od 27 września 2024 do 26 stycznia 2025 w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę prac malarskich Józefa Chełmońskiego. Nakładem wyd. BOSZ niedawno ukazał się też album "Józef Chełmoński" przedstawiający najważniejsze prace jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa realistycznego. Artysta tworzył w Warszawie, Monachium, Paryżu, a jego liczne wyjazdy na Ukrainę, Podole, Wołyń czy Litwę zaowocowały znakomitymi i cenionymi na całym świecie obrazami. Jako doskonały, przenikliwy wręcz, obserwator natury w swoim malarstwie koncentrował się przede wszystkim na rodzimym krajobrazie: malował sceny z życia wiejskiego, melancholijne widoki natury: pola, mokradła, rozlewiska, ptaki; ale także targi, jarmarki czy konne zaprzęgi. Wszystko to, w całej rozciągłości, prezentuje niniejszy album, wzbogacony o ciekawe, archiwalne fotografie i interesujący tekst syntetyzujący twórczość Józefa Chełmońskiego autorstwa dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej, która była naszym gościem.
27.10.2024
22 min 02 s
Wokół debaty „Cisza – prawo czy przywilej?” kolejnej w 2024 roku w cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” (29 października o godz. 18:00 przy Foksal 11 w Warszawie) w listopadzie zaplanowano warsztaty.
Gościem audycji dr Bartosz Barański - geograf, planista przestrzenny, badacz polifoniczności Warszawy.
26.10.2024
15 min 03 s
Cezary Polak wspomni filmowe wcielenia wielkiego pianisty Janusza Olejniczaka, który w filmie "Pianista" Romana Polańskiego zagrał w jednej z kluczowych scen (ucharakteryzowany) Pianistę, w "Błękitnej nucie" Andrzeja Żuławskiego wcielił się w postać Fryderyka Chopina ( i zagrał jego utwory) oraz zagrał utwory kompozytora w obrazie "Pragnienie miłości' Jerzego Antczaka.
26.10.2024
21 min 16 s
O joli-FORTe, cyklu międzypokoleniowych koncertów muzyki klasycznej w sezonie artystycznym 2024-2025 w Forcie Sokolnickiego, placówce Domu Kultury Żoliborz m.st. Warszawy. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje flecistka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna, nasz gość Ania Karpowicz.
26.10.2024
16 min 27 s
O "Tekli" – nowym miejscu na Muranowie, które łączy w sobie pasję do winyli i lokalnej historii, prowadzona przez stowarzyszenie Stacja Muranów. Stacja Muranów od 14 lat realizuje projekty społeczne i kulturalne, takie jak Muranoteka – społeczne archiwum zdjęć i wspomnień mieszkańców dzielnicy. Kawiarnia "Tekla" to także przedsiębiorstwo zaangażowane społecznie, które daje szansę osobom wykluczonym z rynku pracy na nowy start. O szczegółach Łukasz Prokop, prezes Stacji Muranów.
26.10.2024
25 min 15 s
Wokalistka Basia Małecka o fascynacji twórczością Agnieszki Osieckiej i debitanckiej płycie "Agnieszka", która ukazała się 18 października.
20.10.2024
19 min 25 s
PODCASTY
Audycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
Magazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.