Historie z szuflady
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
Urzecze to historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Z okazji 25 urodzin Ośrodek Działań Artystycznych Dorożkarnia przybliża warszawiakom historię i kulturę tej części Warszawy i zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów śpiewaczych, podczas których odkrywane będą muzyczne korzenie Warszawy, zaprezentowane tradycyjne pieśni Urzecza, gdzie ponad 100 lat temu krzyżowały się różne kultury
Na wydarzenia zapraszali Ewa Wałecka skrzypaczka, wokalistka, która na co dzień gra na skrzypcach, lirze korbowej i śpiewa białym głosem w zespole Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa i Wojciech Hazanowicz muzyk i animator, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
13 kwietnia o godz. 16.00 w bielańskiej Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy w składzie: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek. Temat ekspozycji skłania artystki do twórczych poszukiwań odpowiedzi na pytania: Czym jest dla mnie światło, a czym cień? Czy jest jakieś pomiędzy, a jeśli tak, to czym ono jest? Co jest źródłem światła, a co cienia? Wernisaż rozpocznie się recitalem w wykonaniu Marty Pill oraz Anny Pill-Pietkiewicz, a szerzej o wydarzeniu opowiadały goszczące w naszym studiu artystki: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek oraz Marta Pill.
30.03.2025
16 min 28 s
Nakładem wyd. BOSZ ukazał się niezwykły album poświęcony twórczości Wojciecha Fangora. Publikacja prezentuje najważniejsze prace wybitnego i unikalnego malarza, rysownika, rzeźbiarza i plakacisty XX wieku; współtwórcy "polskiej szkoły plakatu". Wojciech Fangor (1922–2015) był polskim malarzem (figuratywnym i abstrakcjonistą), grafikiem i twórcą artystycznych instalacji, a jego twórczość miała znaczny wpływ na rozwój sztuki abstrakcyjnej i op-art w Polsce. Charakterystyczną cechą malarstwa Fangora było eksperymentowanie z kolorami i formami, tworzenie kompozycji o silnym wpływie optycznym i subtelnych zmianach percepcji.
Album przygotowany został we współpracy z naszym gościem prof. Arkadiuszem Sylwestrowiczem, wykładowcą ASP w Gdańsku, który dokonał wyboru reprodukcji.
30.03.2025
14 min 01 s
30 marca przypada Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Czym jest ta choroba, jakie stereotypy są z nią związane, jak ją leczyć i jak radzić sobie z ChAD z perspektywy chorego oraz jego bliskich?
Gość: Monika Kotlarek, psycholożka, autorka książki „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność”, prowadzi blog Psycholog-pisze oraz sesje online z pacjentami psycholog-pomaga.pl
30.03.2025
21 min 53 s
Nazwę Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” wybrali mieszkańcy Ursynowa. Nawiązuje ona do kultowego serialu komediowego w reżyserii Stanisława Barei „Alternatywy 4”, którego akcja toczy się właśnie w tej dzielnicy Warszawy. Nazwa doskonale wpisuje się także w bogatą ofertę kulturalną instytucji, dającą wiele możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju. I o tym opowie i zaprosi na kwietniowe wydarzenia Marek Kałużyński zastępca dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy".
29.03.2025
19 min 40 s
O filmie „ZIARNO ŚWIADOMOŚCI”, który podkreśla, że każdy z nas powinien być myślącym konsumentem, a zdrowy konsument to świadomy konsument. Tę wagę świadomości przekazuje film, który inspiruje podkreślając siłę natury i prawdziwego rolnictwa. Film powstawał 6 lat i jest w całości niezależny - tak, jak jego twórcy, którzy dążą do świadomych wyborów i tworzenia zdrowych relacji z naturą i ludźmi. O przedsięwzięciu powiedzą Rafał Smykowski – reżyser, operator i producent “Ziarna Świadomości” i Natalia Cikowska– pełni funkcję managera projektu oraz koordynatora Kina Objazdowego.
29.03.2025
19 min 47 s
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy. Dziś porucznik "Columbo".
29.03.2025
11 min 07 s
Wielkanoc to święta głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Według sondażu CBOS dla 65% Polaków Wielkanoc to przede wszystkim święta rodzinne, dla 41% są miłą tradycją i niemal równie często są przeżyciem religijnym. Niestety, wiele starszych osób nie ma już z kim celebrować tych tradycji, dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje świąteczne śniadania w 14 miastach, a zaprosi na nie Paulina Łatacz ze Stowarzyszenia.
29.03.2025
16 min 36 s
Wraz z nastaniem wiosny warto przyjrzeć się także wiosennemu menu. O tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się polskie zwyczaje kulinarne i kultura restauracyjna, czy Polacy umieją cieszyć się jedzeniem i spędzaniem wspólnego czasu przy stole, a także czy lubią eksperymentować z jedzeniem i są otwarci na nowe smaki, jakie są obecne mody i trendy w gastronomii w Polsce i na świecie oraz czego szukać, by skomponować idealne wiosenne menu opowie nasz gość Maciej Żakowski, współtwórca Festiwalu Restaurant Week i pasjonat dobrej kuchni
23.03.2025
13 min 46 s
Fundacja Dr Laskus, której celem jest promocja i ochrona zdrowia jamy ustnej, opublikowała niedawno raport: "Dziąsła a anty-aging - pielęgnacja jamy ustnej kluczem do młodego wyglądu". Twórcy raportu poruszają istotne zagadnienia: Dlaczego tak istotne w profilaktyce jest dbanie o dziąsła, a nie tylko o zęby? jak dbanie o jamę ustna wpływa na procesy starzenia się twarzy? do czego mogą prowadzić choroby przyzębia? o czym należy pamiętać w profilaktyce jamy ustnej? jakie są jej najważniejsze elementy? jakie są codzienne szkodliwe nawyki i jak im zapobiegać? - na te pytania odpowie dr n.med. Agnieszka Laskus - lekarz stomatolog z ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem, specjalista periodontologii
23.03.2025
17 min 46 s
Polska zajmuje 15. miejsce na świecie i 13. w Europie pod względem znajomości języka angielskiego – wynika z najnowszego raportu EF English Proficiency Index dla międzynarodowej organizacji edukacyjnej EF Education First. Choć to solidna pozycja, niektóre wyniki mogą budzić zaskoczenie. Najlepiej angielski znają mieszkańcy Małopolski, a nie Warszawy, Mazowsze zajmuje miejsce czwarte, a najmłodsza grupa badanych odnotowała nieoczekiwany spadek kompetencji. Jakie czynniki wpływają na nasze umiejętności językowe i co możemy poprawić? - Alicja Sztark z organizacji EF Education First
23.03.2025
17 min 34 s
PODCASTY
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
Kobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
Magazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.