Wakacje na Mazowszu
Wakacje na Mazowszu – czyli jak spędzić czas w naszym regionie w czasie wakacji. Polecamy miejsca znane i nieznane, zapraszamy do udziału w wydarzeniach i odkrywamy sekrety województwa mazowieckiego
O dwóch współgrających ze świątecznymi dniami publikacjach "Nieistniejące nieznane niezwykłe kościoły Warszawy" i "Echa dawnej Warszawy. Kościoły i kaplice" opowiedział autor Piotr Otrębski.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
W dzisiejszym odcinku o serialu „Pierścień Arabeli”
03.05.2025
08 min 41 s
Tegoroczny Trzeci Maja niesie ze sobą szczególnie gorzką refleksję. Tego dnia Polska osiągnęła swój Dzień Długu Ekologicznego – moment, w którym wyczerpaliśmy „przypadającą na nas” roczną pulę odnawialnych zasobów naturalnych. To symboliczny moment, o którym opowiadała Ilona Jędrasik, zastępca dyrektora ds. zmian klimatu i współpracy międzynarodowej w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB)
03.05.2025
22 min 18 s
Patrycja Kosiarkiewicz, piosenkarka, o wytrwałości i determinacji w uprawianiu wolnego zawodu
27.04.2025
13 min 17 s
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu ma już 10 lat! O historii instytucji i jej bieżących działaniach oraz planach opowiada Olga Humeńczuk, dyrektor NFM we Wrocławiu.
27.04.2025
20 min 58 s
Dr Żaneta ZEMŁA -PACUD – wiceprezes Urzędu Patentowego RP
W związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej, który obchodzony jest 26 kwietnia, porozmawiamy o tym czym jest patent, wzór użytkowy, znak towarowy oraz wzór przemysłowy. Jakie cechy musi mieć wynalazek, aby Urząd Patentowy objął go ochroną? Jak wygląda proces patentowy? Czy da się opatentować nowy instrument? Przyjrzymy się także jak prawo własności intelektualnej odnosi się do sztucznej inteligencji.
26.04.2025
15 min 15 s
Test pilota Pirxa – polsko-radziecki film fantastyczno-naukowy zrealizowany w 1978 r. Gościem Cezarego Polaka jest reżyser Marek Piestrak.
26.04.2025
13 min
Anna KUDZIA – konserwatorka rzeźby, wieloletnia współpracowniczka Instytutu Polonika. Współtworzyła i działa nadal w organizacji UKRAINA POMAGAMY. Odznaczona przez Prezydenta Polski złotym krzyżem zasługi.
W sobotę 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Pracownia Wschodnia w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Nadzieja w zamknięciu”. Będzie to podsumowanie trzech lat działań projektu ,,Ukraina Pomagamy” w ramach którego grupa polsko – ukraińskich wolontariuszy, będących na co dzień artystami i konserwatorami zabytków, odpowiadając na głos swoich serc i niezgodę na wojnę, niesie pomoc walczącej Ukrainie od pierwszych minut wojny.
26.04.2025
15 min 31 s
Dr Grażyna BASTEK – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Co skrywa sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbędzie się za kilka dni konklawe wybierające nowego papieża? Dlaczego doszło do konfliktu między Michałem Aniołem a papieżem Juliuszem II, który zlecił wykonanie fresków? Czy postać Boga przedstawiona jest wewnątrz ludzkiego mózgu? Czy w sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej odnajdziemy autoportret Michała Anioła?
26.04.2025
19 min 56 s
Gościem Grzegorza Chlasty jest John Milbank, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów i intelektualistów anglikańskich, emerytowany profesor Wydziału Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu Nottingham. Twórca ruchu Radical Orthodoxy (Radykalna Ortodoksja), zrzeszającego teologów i filozofów różnych wyznań chrześcijańskich. Autor licznych publikacji, esejów i artykułów oraz książki "Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna". Aktywny komentator życia społecznego i politycznego; poeta.
John Milbank przyjechał na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II. Wygłosił wykład mistrzowski w Szkole Głównej Handlowej.
20.04.2025
14 min
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prowadzi nabór dla wolontariuszy oraz do Młodzieżowej Rady Muzeum. Szczególnie drugi z nich jest istotny w kontekście aktywizacji ludzi młodych - ich zaangażowania społecznego, obywatelskiego, zainteresowania historią i współtworzeniem kultury. Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Muzeum? W jakie działania zaangażowani są wolontariusze? O tym mówią nasi goście:
- Sabina Matulka, Specjalistka ds. programów lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Artur Jabłoński, Główny specjalista ds. edukacji, koordynator Młodzieżowej Rady Muzeum
oraz członkowie MRM: Stanisław Madaliński i Kamil Sarna.
20.04.2025
18 min 56 s
PODCASTY
Wakacje na Mazowszu – czyli jak spędzić czas w naszym regionie w czasie wakacji. Polecamy miejsca znane i nieznane, zapraszamy do udziału w wydarzeniach i odkrywamy sekrety województwa mazowieckiego
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.