Jest sprawa
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Rzeczniczka Praw Dziecka wraz z szeregiem organizacji z koalicji „Tak! Dla prewencji suicydalnej” podkreśla, że depresja może dotknąć każdego, nie omija również dzieci i młodzieży. O tym przypomni też wystawa „Dobrze, że jesteś” 23.02 o godz. 10.30 przy wyjściu ze stacji metra Centrum.
goście: Weronika Snoch, Nastoletni Azyl i Małgorzata Serafin, m.in. współautorka książki Jest OK, to dlaczego nie chcę żyć?"
22.02.2025
22 min 33 s
W Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten w ogromnej mierze spada na rodziny, głównie na matki, postrzegane jako „naturalne” opiekunki, wykorzystywane do granic ludzkiej możliwości.
Rozpoczęła się kampania #pókiMYzyjemy, która ma być początkiem społecznej zmiany: godnego traktowania pracy opiekuńczej, widoczności osób wspierających i szacunku wobec ich podmiotowości.
Gość: Dorota Próchniewicz, dziennikarka, redaktorka, autorka i aktywistka społeczna
22.02.2025
19 min 32 s
Spersonalizowana terapia staje się standardem, ale jej stosowanie wymaga dostępu do aktualnej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Nowa aplikacja Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wspiera lekarzy w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru rekomendowanych badań genetycznych u pacjentów z danym rozpoznaniem, tym samym skracając czas diagnostyki i przyspieszając włączenie leczenia.
Szczegóły poda nasz gość: prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
22.02.2025
20 min 17 s
Przypomnimy film "Zazdrość i medycyna" w reżyserii Jerzego Majewskiego, z archiwalnymi wypowiedziami reżysera - rozmowa odbyła się w ramach audycji "Polak potrafi" w RDC w 2023 roku.
22.02.2025
13 min 35 s
Produkty lecznicze nowej generacji dla zastosowań w kardiologii, urządzenie wytwarzające pojedyncze fotony w temperaturze pokojowej do wykorzystania w badaniach naukowych i telekomunikacji kwantowej, innowacyjna platforma do badań przesiewowych, umożliwiająca przełomowe badania przyspieszające proces leczenia cukrzycy - oto przewidywane rezultaty projektów, które zdobyły finansowanie w pierwszym naborze w działaniu TEAM NET FENG, finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Projekty otrzymają łącznie blisko 33 mln zł. Środki w drodze konkursu przyznała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. O szczegółach opowie dr inż. Radosław Kwapiszewski – Zastępca Dyrektora ds. Działalności Programowej w FNP
16.02.2025
13 min 37 s
Igor Strojecki, genealog, varsavianista, prawnuk Leona Barszczewskiego, jednego z bohaterów albumu
16.02.2025
05 min 45 s
Album prezentuje sylwetki wybitnych polskich podróżników i badaczy z przełomu XIX i XX wieku: Leona Barszczewskiego, Marii Antoniny Czaplickiej i Kazimierza Zagórskiego. Kim byli? Co sprawiło, że ruszyli w podróż? Dlaczego zabrali ze sobą aparaty fotograficzne? Na kogo i na co kierowali obiektywy? Jak wywoływali i przechowywali swoje zdjęcia? Książka „Przerwa na światło” (Wyd. Narodowy Instytut Dziedzictwa) prezentuje unikalne fotografie i przybliża – często tragiczne – losy trojga polskich fotografów. Jak powstała ta niezwykła publikacja opowie Wojciech Nowicki, autor przedmowy i tekstów do albumu oraz współautor koncepcji, wyboru i układu zdjęć.
16.02.2025
10 min 56 s
ZOBACZMY SIĘ to hasło, pod którym już niedługo wystartuje trzecia odsłona Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC. Wydarzenie organizowane przez zespół Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy potrwa od 22 do 29 marca 2025 roku. Towarzysząca festiwalowi oferta szkolna to stworzony przez ekspertów i ekspertki program edukacyjny, na który składa się 15 pokazów, 8 warsztatów oraz spotkania skierowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Od 20 stycznia przez cały czas nauczyciele mogą rezerwować dla klas miejsca na pokazy w Kinotece i warsztaty w Studiu U20 w CKF, a jeszcze do 23 lutego trwa nabór wolontariuszy powyżej 14. roku życia, których zadaniem będzie pomoc w organizacji Festiwalu. O szczegółach tegorocznej odsłony Festiwalu opowie Alicja Nowacka, specjalistka ds. edukacji i kultury filmowej w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, programerka Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC
16.02.2025
12 min 09 s
O historii powstania utworu „Bejbi, Kocham Cię”, która jest okazją do poznania misji działania zespołu, działającego na rzecz Fundacji Dla Transplantacji i promowanie idei transplantacji poprzez muzykę, sztukę, performance.
Nazwa HLA nie jest przypadkowa i oznacza unikalny kod transplantacyjny – Human Leucocyte Antygen. HLA4Transplant podczas każdego występu uświadamia, uwrażliwia i apeluje do ludzi o rozpowszechnianie idei przeszczepów. To bardzo ważne, żeby każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie, czy jest gotów oddać swoje ciało dla ratowania drugiego człowieka.
goście: Magdalena Smati – wokalistka i dr Zygmunt Kaliciński – lekarz specjalista kardiochirurgii i transplantologii, prezes Fundacji dla Transplantacji „Zostaw serce na Ziemi"” a także muzyk
15.02.2025
20 min 50 s
„Seksmisja” Juliusza Machulskiego we wspomnieniach Olgierda Łukaszewicza
15.02.2025
12 min 26 s
PODCASTY
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.