Historia bez tabu
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
Ponad 100 ataków na pracowników i placówki służby zdrowia sprawia, że pomoc dla poszkodowanych jest znacznie utrudniona. „Gaza staje się dziecięcym cmentarzem” – kilka dni temu skomentował sytuację António Guterres, sekretarz generalny ONZ.
O tym, jak organizacje humanitarne funkcjonują w strefie Gazy, czy ta pomoc dociera — na jakich i czyich warunkach? Gościem audycji była Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektorka programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Gościem Grzegorza Chlasty jest John Milbank, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów i intelektualistów anglikańskich, emerytowany profesor Wydziału Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu Nottingham. Twórca ruchu Radical Orthodoxy (Radykalna Ortodoksja), zrzeszającego teologów i filozofów różnych wyznań chrześcijańskich. Autor licznych publikacji, esejów i artykułów oraz książki "Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna". Aktywny komentator życia społecznego i politycznego; poeta.
20.04.2025
14 min
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prowadzi nabór dla wolontariuszy oraz do Młodzieżowej Rady Muzeum. Szczególnie drugi z nich jest istotny w kontekście aktywizacji ludzi młodych - ich zaangażowania społecznego, obywatelskiego, zainteresowania historią i współtworzeniem kultury. Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Muzeum? W jakie działania zaangażowani są wolontariusze? O tym mówią nasi goście:
- Sabina Matulka, Specjalistka ds. programów lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Artur Jabłoński, Główny specjalista ds. edukacji, koordynator Młodzieżowej Rady Muzeum
oraz członkowie MRM: Stanisław Madaliński i Kamil Sarna.
20.04.2025
18 min 56 s
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych był w tradycji ludowej dniem odwiedzin, wspólnych zabaw i wielkiego polewania się wodą. Co roku w śmigus-dyngus Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje imprezę plenerową przybliżającą bogatą obrzędowość i zwyczaje związane z okresem wiosennym oraz wielkanocnym. W zagrodach chłopskich zwiedzający biorą udział w zawodach w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu i biciu jaj, biorą udział w grze w kręga, a także huśtają się na kilkumetrowej huśtawce wielkanocnej. W zabytkowych obiektach prezentowana jest wystawa tematyczna „Wielkanoc na Mazowszu”. O dawnych zwyczajach wielkanocnych oraz o programie tegorocznego świętowania w Skansenie opowiadają goście z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: Agnieszka Korolczuk z działu Upowszechniania i Promocji oraz Ewa Dagmara Rutkowska-Wilbik z Działu Etnograficznego.
20.04.2025
14 min 03 s
Zaprosiliśmy słuchaczy na wiosenny spacer do Kampinoskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy, co możemy usłyszeć w lesie o tej porze roku. Jakie gatunki zwierząt są już aktywne? Które rośliny zaczęły już swoje kwitnienie?
19.04.2025
21 min 42 s
Tym razem Cezary Polak opowiadał o wątkach dotyczących powstania w getcie warszawskim w polskim kinie.
19.04.2025
15 min 31 s
Rozmawialiśmy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w okresie świątecznym. Przyjrzeliśmy się sytuacji na drogach, bezpieczeństwu podczas zakupów, problemie okradania pustych mieszkań, przemocy domowej
19.04.2025
20 min 31 s
Co zrobić z nadmiarem jedzenia, które zostanie po Świętach Wielkanocnych? Gościem jest rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
19.04.2025
19 min 20 s
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. Co się stało w Katyniu wiosną 1940 roku? Dlaczego Stalin i Beria wydali wyrok śmierci na polskich oficerów, policjantów, pograniczników oraz ich rodziny? Jak doszło do odkrycia tej zbrodni i dlaczego Niemcom zależało na jej nagłośnieniu? Czym dzisiaj jest dla nas pamięć o zbrodni katyńskiej?
Gość:
13.04.2025
17 min 31 s
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas rodzinnych spotkań, ale dla wielu osób także moment pełen presji związanej z jedzeniem i komentarzami dotyczącymi wyglądu czy stylu życia. Jak odmawiać dokładki bez poczucia winy? Jak reagować na niewygodne komentarze o wadze i diecie? Dlaczego kobiety często czują presję, by gotować i jeść więcej, niż by chciały? Jak podczas świąt utrzymać swoją dietę (nie tylko odchudzającą, ale również zdrowotną ze względu na schorzenia)? O tym, jak dbać o swoje granice, nie ulegać presji i budować zdrową relację z jedzeniem opowiedziała dr nauk o zdrowiu, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.
13.04.2025
20 min 07 s
Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
O nagrodzonej Nagrodą Bookera 2024 książce Samanthy Harvey „Orbita” opowiedział Konrad Nowacki, redaktor z Wyd. Wielka Litera
13.04.2025
16 min 59 s
PODCASTY
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
Magazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
Audycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
Nadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!