Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Beaty Jewiarz był dyr. Piotr Jakubowski, który opowiedział o rocznicy i tradycji kampanii „Wybraliśmy Wolność”.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4204)
-
Jak sztuka może ochronić nasze mózgi?
Zdrowie mózgu to nie tylko domena nauki, a mózg to nie tylko organ – to historia człowieka, jego emocje, jego marzenia i plany – coś, co najlepiej potrafi uchwycić i wyrazić sztuka. Dlatego do zdrowia mózgu trzeba podejść holistycznie, poprzez dialog między sztuką, medycyną i technologią
gość: Malina Wieczorek, malarka oraz założycielka i prezeska fundacji "SM - Walcz o siebie", która niedawno dołączyła do nieformalnej Koalicji na rzecz zdrowia mózgu, czyli wspólnego przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Uczelni Łazarskiego i organizacji pozarządowych
-
05.04.2025
-
18 min 21 s
-
-
Historia jednej sceny | „Czarne chmury”
O okolicznościach powstania i życiu poza ekranowym serialu „Czarne chmury”
-
05.04.2025
-
11 min 20 s
-
-
Konkurs „Dzikie Zakątki”
gość: Klara Rościszewska, kierowniczka zespołu edukacji Fundacji WWF Polska
-
05.04.2025
-
17 min 44 s
-
-
XXIX Spotkania Konserwatorskie „Sztuka Konserwacji 202” | wystawa „MIK – 25 lat w ochronie dziedzictwa”
goście: dr Piotr Zambrzycki, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i Piotr Grzegorz Mądrach, dyplomowany konserwator zabytków, rzeczoznawca konserwacji zabytków: Polskiej Izby Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Związku Polskich Artystów Plastyków
-
05.04.2025
-
18 min 47 s
-
-
Wystawa malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy
13 kwietnia o godz. 16.00 w bielańskiej Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy w składzie: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek. Temat ekspozycji skłania artystki do twórczych poszukiwań odpowiedzi na pytania: Czym jest dla mnie światło, a czym cień? Czy jest jakieś pomiędzy, a jeśli tak, to czym ono jest? Co jest źródłem światła, a co cienia? Wernisaż rozpocznie się recitalem w wykonaniu Marty Pill oraz Anny Pill-Pietkiewicz, a szerzej o wydarzeniu opowiadały goszczące w naszym studiu artystki: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek oraz Marta Pill.
-
30.03.2025
-
16 min 28 s
-
-
Premiera albumu „Wojciech Fangor”
Nakładem wyd. BOSZ ukazał się niezwykły album poświęcony twórczości Wojciecha Fangora. Publikacja prezentuje najważniejsze prace wybitnego i unikalnego malarza, rysownika, rzeźbiarza i plakacisty XX wieku; współtwórcy "polskiej szkoły plakatu". Wojciech Fangor (1922–2015) był polskim malarzem (figuratywnym i abstrakcjonistą), grafikiem i twórcą artystycznych instalacji, a jego twórczość miała znaczny wpływ na rozwój sztuki abstrakcyjnej i op-art w Polsce. Charakterystyczną cechą malarstwa Fangora było eksperymentowanie z kolorami i formami, tworzenie kompozycji o silnym wpływie optycznym i subtelnych zmianach percepcji.
Album przygotowany został we współpracy z naszym gościem prof. Arkadiuszem Sylwestrowiczem, wykładowcą ASP w Gdańsku, który dokonał wyboru reprodukcji.
-
30.03.2025
-
14 min 01 s
-
-
Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej
30 marca przypada Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Czym jest ta choroba, jakie stereotypy są z nią związane, jak ją leczyć i jak radzić sobie z ChAD z perspektywy chorego oraz jego bliskich?
Gość: Monika Kotlarek, psycholożka, autorka książki „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność”, prowadzi blog Psycholog-pisze oraz sesje online z pacjentami psycholog-pomaga.pl
-
30.03.2025
-
21 min 53 s
-
-
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy"
Nazwę Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” wybrali mieszkańcy Ursynowa. Nawiązuje ona do kultowego serialu komediowego w reżyserii Stanisława Barei „Alternatywy 4”, którego akcja toczy się właśnie w tej dzielnicy Warszawy. Nazwa doskonale wpisuje się także w bogatą ofertę kulturalną instytucji, dającą wiele możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju. I o tym opowie i zaprosi na kwietniowe wydarzenia Marek Kałużyński zastępca dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy".
-
29.03.2025
-
19 min 40 s
-
-
Film „ZIARNO ŚWIADOMOŚCI”
O filmie „ZIARNO ŚWIADOMOŚCI”, który podkreśla, że każdy z nas powinien być myślącym konsumentem, a zdrowy konsument to świadomy konsument. Tę wagę świadomości przekazuje film, który inspiruje podkreślając siłę natury i prawdziwego rolnictwa. Film powstawał 6 lat i jest w całości niezależny - tak, jak jego twórcy, którzy dążą do świadomych wyborów i tworzenia zdrowych relacji z naturą i ludźmi. O przedsięwzięciu powiedzą Rafał Smykowski – reżyser, operator i producent “Ziarna Świadomości” i Natalia Cikowska– pełni funkcję managera projektu oraz koordynatora Kina Objazdowego.
-
29.03.2025
-
19 min 47 s
-
-
Historia jednej sceny | Porucznik "Columbo"
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy. Dziś porucznik "Columbo".
-
29.03.2025
-
11 min 07 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
423 odcinki
-
Z archiwum RDC
481 odcinków -
Technologia nie gryzie
12 odcinków -
Historie z szuflady
511 odcinkówAudycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.