Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
"HI§TORY" to opera w dwóch aktach, która powstała na podstawie manuskryptów (także fragmentów dotąd niepublikowanych) dramatu „Historia” („Operetka”) Witolda Gombrowicza. Prapremierę zaplanowano 23 listopada w Polskiej Operze Królewskiej. Twórcą libretta i kompozytorem jest Michał Dobrzyński, a reżyserami dzieła - Maciej Wojtyszko i Jakub Krofta. Wpisująca się w obchody Roku Gombrowicza opera "HI§TORY" to pierwsza premiera obecnie sprawującej od 1 września bieżącego roku funkcję dyrektora Polskiej Opery Królewskiej Magdaleny Kaczorowskiej, która była naszym gościem.
17.11.2024
11 min 34 s
Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków to inicjatywa Szpitala na Karowej skierowana do rodziców maluchów urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. W trakcie warsztatów specjaliści uczą opieki nad wcześniakiem oraz zapewniają wsparcie psychologiczne. Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Symbolicznym gestem z nim związanym jest podświetlenie na fioletowo niektórych budynków publicznych oraz ozdabianie ich małą parą fioletowych skarpetek - otoczoną dziesięcioma pełnowymiarowymi skarpetkami dla noworodków – na znak, że co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie. Fioletowa wstążka przypięta do ubrania to znak symbolizujący wsparcie wcześniaków oraz ich rodziców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu, który został niedawno przyjęty przez Radę Ministrów. Jak jeszcze można pomóc rodzicom wcześniaków? Co może zrobić dla nich zespół medyczny szpitala? Czym jest wsparcie od strony innych rodziców z podobnym doświadczeniem?
Goście:
17.11.2024
17 min 16 s
Pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) to wsparcie udzielane osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym. Można ją porównać do pierwszej pomocy przedmedycznej, z tym że skupia się na potrzebach emocjonalnych i psychicznych danej osoby. Jak towarzyszyć innym, gdy borykają się z trudnościami ze zdrowiem psychicznym? Jak rozmawiać z nimi we wspierający sposób? Jak najlepiej okazać zrozumienie i troskę? Wreszcie, jak udzielić pomocy, by dodać im nadziei i siły do przezwyciężenia tych trudności? O tym Ewelina Supińska, psycholożka, coach kryzysowa, ekspertka ds. zdrowia psychicznego i wellbeingu z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, autorka książki "Pierwsza pomoc psychologiczna"
17.11.2024
20 min 01 s
O XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German w Warszawie. Młodym wokalistom z Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu i Ukrainy towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod batutą Tomasza Labunia.
Na festiwal zapraszali: Aldona Michalak - dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German (od 2014 roku), przewodnicząca Stowarzyszenia Liga Kobiet Polskich i Michał Matuszewski - zwycięzca IX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German w 2022 r.; wokalista, muzyk, kompozytor, pedagog.
Koncert finałowy odbędzie się 22 listopada o godzinie 19:00 w Muzeum Historii Polski (Cytadela).
Polskie Radio RDC jest patronem wydarzenia.
16.11.2024
28 min 15 s
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem o animowanym serialu "Simpsonowie", którego twórcom udało się kilka razy wyprzedzić rzeczywistość...
16.11.2024
07 min 39 s
Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół oraz jego lider Andrzej Chybowski otrzymali nagrodę BohaterON w kategorii Pasjonat. W ten sposób lata pracy społecznej, dziesiątki wykładów, oprowadzań, audycji radiowych, wystaw historycznych i filmów dokumentalnych zrealizowanych przez stowarzyszenie zostały dostrzeżone.
16.11.2024
21 min 35 s
PCK działa na podstawie przyjętej 16 listopada 1964 r. przez Sejm ustawy o Polskim Czerwonym Krzyżu, niedawno ruszyła kampania pod hasłem „Jeszcze Nie”, która ma pomóc w zbiórce funduszy na Kluby Seniora PCK oraz zwrócenie uwagi na problem samotności i wykluczenia społecznego wśród osób starszych.
Szczegóły przybliżył Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, prezes PCK na Mazowszu
16.11.2024
18 min 03 s
FoodieMoments, jesienne smaki i kulinarne eksperymenty - wokół Festiwalu Restaurant Week.
Restaurant Week to festiwal towarzysko-kulinarny, który już od 10 lat odbywa się w największych polskich miastach. W tym roku wydarzenie potrwa do 17 listopada. Hasło tegorocznej edycji festiwalu to #FoodieMoments, czyli chwile, które definiują pasję do jedzenia, celebrowania chwil z bliskimi i kulinarnych odkryć. O tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się polskie zwyczaje kulinarne, czy Polacy umieją cieszyć się jedzeniem i spędzaniem wspólnego czasu przy stole, jakie są obecne mody i trendy oraz jak oceniać eksperymentowanie w kuchni (jak np. jedzenie z drukarki 3D czy lody o smaku mizerii) opowiedział nasz gość Bartosz Kwiatek, specjalista od komunikacji Festiwalu Restaurant Week i pasjonat dobrej kuchni (studio)
10.11.2024
25 min 52 s
Wydarzenie Stacja Bieszczady – Pierwszy Warszawski Festiwal Gór (16 listopada w Domu Kultury Zacisze), na który zaprosiły Sandra Pałka i Magdalena Paluch.
09.11.2024
15 min 11 s
"Historia jednej sceny" — co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny.
Film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego miał swoją premierę 40 lat temu. Cezary Polak opowiedział o atmosferze, jaka towarzyszyła produkcji, wyzwaniach i przypomni to, co o pracy nad filmem opowiedział sam zmarły w 2021 roku reżyser.
09.11.2024
16 min 11 s
PODCASTY
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.