Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
„Warszawa zapomniana” to 2-minutowa, przygotowana w środowisku modelowania 3D, animowana rekonstrukcja komputerowa przedwojennej części Warszawy. Rdzeniem animacji jest szczegółowa rekonstrukcja Placu Piłsudskiego z lat 30. XX wieku, z zachowaniem skali oraz dotychczasowego położenia budynków. Użytkownik może rozejrzeć się wokół obracając się wraz z telefonem lub tabletem i podziwiać panoramę miasta sprzed prawie 100 lat. Zeskanowanie kodu QR za pomocą smartfona w wyznaczonym punkcie na pl. Piłsudskiego pozwoli użytkownikowi przenieść się w czasie i zobaczyć video prezentujące, jak przestrzeń ta wyglądała przed laty.
Gościem audycji był Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
O historii powstania utworu „Bejbi, Kocham Cię”, która jest okazją do poznania misji działania zespołu, działającego na rzecz Fundacji Dla Transplantacji i promowanie idei transplantacji poprzez muzykę, sztukę, performance.
Nazwa HLA nie jest przypadkowa i oznacza unikalny kod transplantacyjny – Human Leucocyte Antygen. HLA4Transplant podczas każdego występu uświadamia, uwrażliwia i apeluje do ludzi o rozpowszechnianie idei przeszczepów. To bardzo ważne, żeby każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie, czy jest gotów oddać swoje ciało dla ratowania drugiego człowieka.
goście: Magdalena Smati – wokalistka i dr Zygmunt Kaliciński – lekarz specjalista kardiochirurgii i transplantologii, prezes Fundacji dla Transplantacji „Zostaw serce na Ziemi"” a także muzyk
15.02.2025
20 min 50 s
„Seksmisja” Juliusza Machulskiego we wspomnieniach Olgierda Łukaszewicza
15.02.2025
12 min 26 s
Dlaczego to ja choruję? Jak towarzyszyć bliskiej osobie w chorobie? Ta książka daje okazję do rozmów na tematy, które może są „TABU”, których boimy się poruszać, nagłaśniać, a które spinają, powodują niepokój, zamykają nas w sobie samych. Może ta książka będzie pomocą dla osób, które przeżywają własną chorobę, lub towarzyszą w niej bliskim.
O wspólnie napisanej kolejnej książce „Jak chorować? Pytania, których się boimy” opowiadali Katarzyna Matusz i ks. Stanisław Szlassa, psychoterapeuta, duszpasterz singli, Przystań Rozwoju Parafii Świętych Wyznawców Rafała i Alberta w Warszawie
15.02.2025
19 min 54 s
„Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego”, o zamyśle napisania i opisania realiów życia w zamkniętej przestrzeni na terenie okupowanej Warszawy opowiadał nasz gość: dr Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH
15.02.2025
21 min 14 s
Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, organizator Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, wraz z PKO Bankiem Polskim zaprasza na "Dyktando Szczebrzeszyńskie". To nie jest zwykłe dyktando - pomysłodawcom udało się połączyć tradycyjną ortografię z tematyką cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy mogą sprawdzić nie tylko znajomość polskiej pisowni, ale też orientację w świecie technologii.
O szczegółach opowiedzieli goście: Piotr Duda, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie oraz dr hab. Grażyna Mańkowska, językoznawca, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zespołu Języka Mediów w Polskiej Radzie Języka Polskiego, współpracowniczka Polskiego Radia, popularyzująca wiedzę o współczesnej polszczyźnie
09.02.2025
22 min 54 s
9 lutego obchodzimy Światowy Dzień Małżeństwa, a już za kilka dni czekają nas Walentynki. Jak tworzyć trwałe relacje i dbać o ich jakość na przestrzeni wielu lat? Jak budować bliskość w związku, a nie oddalać się od siebie? Jak lepiej zrozumieć siebie i swojego partnera? O tym Angela Madejska, autorka projektu "Recepta na przyszłość", poradnika oraz gry dla par, coach relacji, prowadząca warsztaty terapeutyczne dla par.
09.02.2025
14 min 54 s
Już 22 lutego w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się premiera opery Johna Blowa VENUS AND ADONIS. To jedyne dzieło dramatyczne w dorobku angielskiego kompozytora wprowadza słuchaczy w magiczny świat Owidiuszowej historii o miłości bogini i śmiertelnika. Spektakle w reżyserii Pii Partum muzycznie poprowadzi Krzysztof Garstka. O szczegółach wydarzenia opowiedziały Magdalena Kaczorowska, dyrektorka Polskiej Opery Królewskiej oraz Anna Radziejewska, mezzosopranistka, solistka Polskiej Opery Królewskiej, odtwórczyni partii Venus.
09.02.2025
18 min 43 s
Otwarto wystawę prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można podziwiać inspirujące pomysły młodych projektantek i projektantów, blisko 50. dyplomów obronionych w 2024 roku
Goście:
08.02.2025
20 min 46 s
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem o warszawskiej Pradze w filmie.
08.02.2025
06 min 52 s
Polska zmaga się z onkologicznym tsunami – jeden na czterech Polaków w trakcie swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednocześnie, w obszarze profilaktyki onkologicznej jesteśmy w ogonie Europy. Ukazał się raport Onkofundacji Alivia "Potrzeby i doświadczenia pacjentów onkologicznych. Badania ankietowe, edycja 2025". Badania przeprowadzone były wśród pacjentów onkologicznych, podopiecznych Fundacji.
Gość:
08.02.2025
23 min 04 s
PODCASTY
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”