W cyfrowym świecie
Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała pięciorgu młodym aktorom nominacje do tegorocznej nagrody.
Gościem audycji był Jacek Cegiełka, filmoznawca, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Gościem Grzegorza Chlasty jest John Milbank, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów i intelektualistów anglikańskich, emerytowany profesor Wydziału Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu Nottingham. Twórca ruchu Radical Orthodoxy (Radykalna Ortodoksja), zrzeszającego teologów i filozofów różnych wyznań chrześcijańskich. Autor licznych publikacji, esejów i artykułów oraz książki "Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna". Aktywny komentator życia społecznego i politycznego; poeta.
20.04.2025
14 min
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prowadzi nabór dla wolontariuszy oraz do Młodzieżowej Rady Muzeum. Szczególnie drugi z nich jest istotny w kontekście aktywizacji ludzi młodych - ich zaangażowania społecznego, obywatelskiego, zainteresowania historią i współtworzeniem kultury. Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Muzeum? W jakie działania zaangażowani są wolontariusze? O tym mówią nasi goście:
- Sabina Matulka, Specjalistka ds. programów lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Artur Jabłoński, Główny specjalista ds. edukacji, koordynator Młodzieżowej Rady Muzeum
oraz członkowie MRM: Stanisław Madaliński i Kamil Sarna.
20.04.2025
18 min 56 s
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych był w tradycji ludowej dniem odwiedzin, wspólnych zabaw i wielkiego polewania się wodą. Co roku w śmigus-dyngus Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje imprezę plenerową przybliżającą bogatą obrzędowość i zwyczaje związane z okresem wiosennym oraz wielkanocnym. W zagrodach chłopskich zwiedzający biorą udział w zawodach w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu i biciu jaj, biorą udział w grze w kręga, a także huśtają się na kilkumetrowej huśtawce wielkanocnej. W zabytkowych obiektach prezentowana jest wystawa tematyczna „Wielkanoc na Mazowszu”. O dawnych zwyczajach wielkanocnych oraz o programie tegorocznego świętowania w Skansenie opowiadają goście z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: Agnieszka Korolczuk z działu Upowszechniania i Promocji oraz Ewa Dagmara Rutkowska-Wilbik z Działu Etnograficznego.
20.04.2025
14 min 03 s
Zaprosiliśmy słuchaczy na wiosenny spacer do Kampinoskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy, co możemy usłyszeć w lesie o tej porze roku. Jakie gatunki zwierząt są już aktywne? Które rośliny zaczęły już swoje kwitnienie?
19.04.2025
21 min 42 s
Tym razem Cezary Polak opowiadał o wątkach dotyczących powstania w getcie warszawskim w polskim kinie.
19.04.2025
15 min 31 s
Rozmawialiśmy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w okresie świątecznym. Przyjrzeliśmy się sytuacji na drogach, bezpieczeństwu podczas zakupów, problemie okradania pustych mieszkań, przemocy domowej
19.04.2025
20 min 31 s
Co zrobić z nadmiarem jedzenia, które zostanie po Świętach Wielkanocnych? Gościem jest rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
19.04.2025
19 min 20 s
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. Co się stało w Katyniu wiosną 1940 roku? Dlaczego Stalin i Beria wydali wyrok śmierci na polskich oficerów, policjantów, pograniczników oraz ich rodziny? Jak doszło do odkrycia tej zbrodni i dlaczego Niemcom zależało na jej nagłośnieniu? Czym dzisiaj jest dla nas pamięć o zbrodni katyńskiej?
Gość:
13.04.2025
17 min 31 s
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas rodzinnych spotkań, ale dla wielu osób także moment pełen presji związanej z jedzeniem i komentarzami dotyczącymi wyglądu czy stylu życia. Jak odmawiać dokładki bez poczucia winy? Jak reagować na niewygodne komentarze o wadze i diecie? Dlaczego kobiety często czują presję, by gotować i jeść więcej, niż by chciały? Jak podczas świąt utrzymać swoją dietę (nie tylko odchudzającą, ale również zdrowotną ze względu na schorzenia)? O tym, jak dbać o swoje granice, nie ulegać presji i budować zdrową relację z jedzeniem opowiedziała dr nauk o zdrowiu, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.
13.04.2025
20 min 07 s
Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
O nagrodzonej Nagrodą Bookera 2024 książce Samanthy Harvey „Orbita” opowiedział Konrad Nowacki, redaktor z Wyd. Wielka Litera
13.04.2025
16 min 59 s
PODCASTY
Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
Dr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.