Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
25 maja br. Sąd Najwyższy po 90 latach uniewinnił Wincentego Witosa oraz dziewięciu dawnych demokratycznych liderów politycznych skazanych w tzw. procesie brzeskim. W ten sposób, symbolicznie, Polska zmazała hańbę sądu brzeskiego i oddała cześć oraz należne miejsce bohaterom swojej historii. Aby upamiętnić postać Wincentego Witosa i pozostałych niesłusznie skazanych wydawnictwo Green Light Media wraz z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie podjęło inicjatywę organizacji cyklu wydarzeń pt. „Czas Witosa”, będących swego rodzaju historyczną rehabilitacją trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Jak piszą organizatorzy, "Chcemy pokazać postać Wincentego Witosa, jako trzykrotnego premiera niepodległej Rzeczypospolitej, która odrodziła się w 1918 roku, ale przede wszystkim chcemy wspomnieć jako tego premiera, którym został w 1920 r., w niesłychanie trudnej sytuacji. Dzięki jego niezwykle odpowiedzialnej postawie, udało się zatrzymać sowiecką nawałę. Warto zaznaczyć, że decydująca bitwa wojny polsko- rosyjskiej rozegrała się na terenach Mazowsza. 24 lipca 1920 r., został powołany Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, jeden z najdłużej sprawujących władzę gabinetów II RP. Historycy oceniają, że rząd ten ocalił Polskę od zagłady, którą gotowali jej bolszewicy." Aby przypomnieć i uczcić to wydarzenie wczoraj, 18 lipca, została otwarta wystawa, odbyła się konferencja naukowa oraz prezentacja publikacji pod wspólnym tytułem „Czas Witosa. Rząd Obrony Narodowej 1920 r.” — opowiedział o tym nasz gość, dr Mateusz Ratyński, kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4209)
-
Śniadania Wielkanocne ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich
Dzisiaj w Legionowie i Pruszkowie odbyły się śniadania wielkanocne z podopiecznymi Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. W niedzielę natomiast takie spotkanie odbędzie się w Warszawie. Jak można jeszcze wesprzeć seniorów i Stowarzyszenie, które pomaga ludziom doświadczającym samotności? Opowiedziała o tym Małgorzata Karpińska – Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.
-
12.04.2025
-
19 min 40 s
-
-
Historia jednej sceny | „Taksówkarz”
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Dziś „Taksówkarz” w reżyserii Martina Scorsese i Robert De Niro w roli głównej.
-
12.04.2025
-
10 min 17 s
-
-
HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA
Już niedługo w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze rusza cykl HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. „Tornada, burze i susze… Witamy w Polsce!”, „Schrony przeciw cyklonom i inne strategie przetrwania”, „Wakacje i selfie z migrantami” — to tylko niektóre z tytułów spotkań organizowanych przez Fundację dla Wolności. Więcej o inicjatywie mówią:
- Kinga Sochacka – Fundacja dla Wolności
- Dr Weronika Rokicka– absolwentka indologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w cyklu "HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA" przybliży kryzys klimatyczny w Bangladeszu oraz opowie, czego możemy się z niego nauczyć
-
12.04.2025
-
18 min 23 s
-
Jakie oznaki wiosny możemy już zaobserwować?
O wiosennych roślinach, tym, jak przymrozki na nie wpływają, jakie znaczenie ma zmiana klimatu i co możemy aktualnie zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. O tym mówi: Dr Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
-
12.04.2025
-
17 min 21 s
-
-
Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz
Gościem Adama Piśko był prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
-
11.04.2025
-
13 min 16 s
-
-
Jak sztuka może ochronić nasze mózgi?
Zdrowie mózgu to nie tylko domena nauki, a mózg to nie tylko organ – to historia człowieka, jego emocje, jego marzenia i plany – coś, co najlepiej potrafi uchwycić i wyrazić sztuka. Dlatego do zdrowia mózgu trzeba podejść holistycznie, poprzez dialog między sztuką, medycyną i technologią
gość: Malina Wieczorek, malarka oraz założycielka i prezeska fundacji "SM - Walcz o siebie", która niedawno dołączyła do nieformalnej Koalicji na rzecz zdrowia mózgu, czyli wspólnego przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Uczelni Łazarskiego i organizacji pozarządowych
-
05.04.2025
-
18 min 21 s
-
-
Historia jednej sceny | „Czarne chmury”
O okolicznościach powstania i życiu poza ekranowym serialu „Czarne chmury”
-
05.04.2025
-
11 min 20 s
-
-
Konkurs „Dzikie Zakątki”
gość: Klara Rościszewska, kierowniczka zespołu edukacji Fundacji WWF Polska
-
05.04.2025
-
17 min 44 s
-
-
XXIX Spotkania Konserwatorskie „Sztuka Konserwacji 202” | wystawa „MIK – 25 lat w ochronie dziedzictwa”
goście: dr Piotr Zambrzycki, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i Piotr Grzegorz Mądrach, dyplomowany konserwator zabytków, rzeczoznawca konserwacji zabytków: Polskiej Izby Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Związku Polskich Artystów Plastyków
-
05.04.2025
-
18 min 47 s
-
-
Wystawa malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy
13 kwietnia o godz. 16.00 w bielańskiej Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy w składzie: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek. Temat ekspozycji skłania artystki do twórczych poszukiwań odpowiedzi na pytania: Czym jest dla mnie światło, a czym cień? Czy jest jakieś pomiędzy, a jeśli tak, to czym ono jest? Co jest źródłem światła, a co cienia? Wernisaż rozpocznie się recitalem w wykonaniu Marty Pill oraz Anny Pill-Pietkiewicz, a szerzej o wydarzeniu opowiadały goszczące w naszym studiu artystki: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek oraz Marta Pill.
-
30.03.2025
-
16 min 28 s
-
PODCASTY