Poranek RDC
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
goście: Marianna Dobkowska dyrektorka ds. programu i kuratorka Sara Szostak
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Wystartowała kampania „Dziecko się Liczy”, a najprostszym podsumowaniem kampanii jest splot trzech zdań: Muzyka, która łączy. Matematyka, która nie dzieli. Akcja, która pokazuje, co się liczy. W ramach kampanii ukazał się właśnie pierwszy singiel pt. „Szczęśliwi czasu nie liczą” w wykonaniu Czesława Mozila. Piosenka mówi o tym, że to właśnie czas jest tym, co najcenniejszego możemy ofiarować dzieciom. Część dochodów ze sprzedaży powstałej w ramach akcji płyty oraz gadżetów zostanie przekazanych na prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja program pomocy psychologicznej. O szczegółach Antonina Grządkowska z Fundacji.
01.02.2025
15 min 10 s
W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się zwroty dyskryminujące mniejszość ukraińską w Polsce. Czy jest na to sposób? Jak rozwiązać ten problem?
Gość: Adriana Porowska – minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
31.01.2025
15 min 14 s
Kasia Nova zaprosiła na koncert, który odbędzie się 11 lutego o godzinie 20:30 Kuźni Kulturalnej w Warszawie.
Patronat RDC.
30.01.2025
17 min 22 s
Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce od początku nowego roku zaprasza swoich czytelników do ekscytujących wyzwań i konkursów czytelniczych dla każdego - od najmłodszych po dorosłych. Nie zapomina również o seniorach, którzy mogą wziąć udział w zajęciach "Klubu Silver" oraz "Gimnastyce z książką" albo skorzystać z porad cyfrowych i wypożyczalni czytników. W najnowszej ofercie są też warsztaty dla klas "Wyprawa na Księżyc" oraz ferie z biblioteką pod hasłem "Zwierzogród".
Gościem była Sylwia Carzyńska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kobyłce.
26.01.2025
14 min 38 s
Jak spędzać wspólnie czas, negocjować zasady i wdrożyć w życie strategie, które pomogą rodzicom lepiej komunikować się z dziećmi, rozwiązywać konflikty i wzmacniać wzajemne zaufanie? O tym Paulina Pawłowska, psycholożka, która pracuje z dziećmi i nastolatkami, a na Instagramie prowadzi profil psychoedukacyjny @psychologiczna_pl. 21 stycznia ukazała się jej książka "Jak porozumieć się z nastolatkiem. 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy rodzic" - poradnik dla rodziców nastolatków, oferujący praktyczne wskazówki, jak budować empatyczną relację z dziećmi w okresie dojrzewania.
26.01.2025
15 min 51 s
Już jutro, 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zachęca do włączenia się w obchody i wspólne upamiętnianie tego dnia poprzez udostępnienie w mediach (tradycyjnych, internetowych, społecznościowych) poruszającego spotu opowiadającego o ilustracjach Mieczysława Kościelniaka – artysty więzionego w Auschwitz. Spot przypominający twórczość malarza, grafika, autora około 300 prac dokumentujących życie więźniów w obozie, jest punktem otwierającym kampanię edukacyjno-informacyjną, której celem jest upowszechnianie wiedzy o Zagładzie. Pakiet edukacyjny, artykuły naukowe, mapka interaktywna, materiały audiowizualne – to tylko niektóre z zaplanowanych aktywności. Ponadto w roku 2025, w którym świętujemy 80-lecie zakończenia II wojny światowej, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ogłasza niezwykły konkurs dla uczniów i nauczycieli, zachęcający do rozmów ze świadkami historii.
O szczegółach obu inicjatyw opowiedział Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
26.01.2025
12 min 32 s
"Niech mówią ci, którzy tam byli" – zapowiedź pokazu filmów i spotkania z ocaloną z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
goście: Małgorzata Grygiel - współautorka filmów i dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. SGH, prof. Instytutu Pileckiego
25.01.2025
22 min 26 s
Odcinek poświęcony serialowi „Twin Peaks” Davida Lyncha.
25.01.2025
09 min 29 s
goście: Marianna Dobkowska dyrektorka ds. programu i kuratorka Sara Szostak
25.01.2025
23 min 58 s
Rozpoczął się nabór do Nagrody Przewroty, która przyznawana jest za nowatorskie inicjatywy edukacyjne. Poszukiwani są twórcy małych i wielkich przewrotów w edukacji, prowadzonych w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Mogą się zgłaszać zarówno zespoły, jak i osoby indywidualne, pracujące na uczelniach, w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, start-upach, samorządach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę.
O szczegółach opowiadał nasz gość Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernika
25.01.2025
19 min 38 s
PODCASTY
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Dr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
Od kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.