W cyfrowym świecie
Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
Kino to jeden z najistotniejszych obszarów kultury polskiej; obszarów rozpatrywanych zarówno z perspektywy twórczości artystycznej, jak i uczestnictwa w kulturze. Osoby Głuche mają niezwykle ograniczony dostęp do filmów. Idąc na zwyczajny, powszedni seans filmowy nie są w stanie samodzielnie i w pełni z niego skorzystać. Twórcy projektu pod nazwą Głuche Kino planują stworzyć regularną platformę spotkań wymiany praktyk filmowych pomiędzy odbiorcami i twórcami kultury słyszących oraz kultury Głuchych. Od września do grudnia w ramach projektu, osoby ze środowiska Głuchych będą mogły regularnie oglądać filmy z repertuaru Gutek Film; na dużym ekranie, w Sali kinowej, tak jak regularni widzowie. Wszystkie seanse będą tłumaczone na Polski Język Migowy + będą miały polskie napisy.
Gośćmi Beaty Jewiarz byli: Anna Makowska - koordynatorka projektu z Kina Muranów oraz profesor Paweł Rutkowski - kierownik Pracowni Lingwistyki Migowej.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
O wiosennych roślinach, tym, jak przymrozki na nie wpływają, jakie znaczenie ma zmiana klimatu i co możemy aktualnie zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. O tym mówi: Dr Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
12.04.2025
17 min 21 s
Gościem Adama Piśko był prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
11.04.2025
13 min 16 s
Zdrowie mózgu to nie tylko domena nauki, a mózg to nie tylko organ – to historia człowieka, jego emocje, jego marzenia i plany – coś, co najlepiej potrafi uchwycić i wyrazić sztuka. Dlatego do zdrowia mózgu trzeba podejść holistycznie, poprzez dialog między sztuką, medycyną i technologią
gość: Malina Wieczorek, malarka oraz założycielka i prezeska fundacji "SM - Walcz o siebie", która niedawno dołączyła do nieformalnej Koalicji na rzecz zdrowia mózgu, czyli wspólnego przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Uczelni Łazarskiego i organizacji pozarządowych
05.04.2025
18 min 21 s
O okolicznościach powstania i życiu poza ekranowym serialu „Czarne chmury”
05.04.2025
11 min 20 s
gość: Klara Rościszewska, kierowniczka zespołu edukacji Fundacji WWF Polska
05.04.2025
17 min 44 s
goście: dr Piotr Zambrzycki, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i Piotr Grzegorz Mądrach, dyplomowany konserwator zabytków, rzeczoznawca konserwacji zabytków: Polskiej Izby Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Związku Polskich Artystów Plastyków
05.04.2025
18 min 47 s
13 kwietnia o godz. 16.00 w bielańskiej Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy w składzie: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek. Temat ekspozycji skłania artystki do twórczych poszukiwań odpowiedzi na pytania: Czym jest dla mnie światło, a czym cień? Czy jest jakieś pomiędzy, a jeśli tak, to czym ono jest? Co jest źródłem światła, a co cienia? Wernisaż rozpocznie się recitalem w wykonaniu Marty Pill oraz Anny Pill-Pietkiewicz, a szerzej o wydarzeniu opowiadały goszczące w naszym studiu artystki: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek oraz Marta Pill.
30.03.2025
16 min 28 s
Nakładem wyd. BOSZ ukazał się niezwykły album poświęcony twórczości Wojciecha Fangora. Publikacja prezentuje najważniejsze prace wybitnego i unikalnego malarza, rysownika, rzeźbiarza i plakacisty XX wieku; współtwórcy "polskiej szkoły plakatu". Wojciech Fangor (1922–2015) był polskim malarzem (figuratywnym i abstrakcjonistą), grafikiem i twórcą artystycznych instalacji, a jego twórczość miała znaczny wpływ na rozwój sztuki abstrakcyjnej i op-art w Polsce. Charakterystyczną cechą malarstwa Fangora było eksperymentowanie z kolorami i formami, tworzenie kompozycji o silnym wpływie optycznym i subtelnych zmianach percepcji.
Album przygotowany został we współpracy z naszym gościem prof. Arkadiuszem Sylwestrowiczem, wykładowcą ASP w Gdańsku, który dokonał wyboru reprodukcji.
30.03.2025
14 min 01 s
30 marca przypada Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Czym jest ta choroba, jakie stereotypy są z nią związane, jak ją leczyć i jak radzić sobie z ChAD z perspektywy chorego oraz jego bliskich?
Gość: Monika Kotlarek, psycholożka, autorka książki „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność”, prowadzi blog Psycholog-pisze oraz sesje online z pacjentami psycholog-pomaga.pl
30.03.2025
21 min 53 s
Nazwę Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” wybrali mieszkańcy Ursynowa. Nawiązuje ona do kultowego serialu komediowego w reżyserii Stanisława Barei „Alternatywy 4”, którego akcja toczy się właśnie w tej dzielnicy Warszawy. Nazwa doskonale wpisuje się także w bogatą ofertę kulturalną instytucji, dającą wiele możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju. I o tym opowie i zaprosi na kwietniowe wydarzenia Marek Kałużyński zastępca dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy".
29.03.2025
19 min 40 s
PODCASTY
Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.