Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Podstawa programowa to, jak się wydaje, jest sedno problemu. Nic o niej nie wiemy, poza tym, że na pewno będą nowe podstawy do wszystkich typów szkół - tak zapowiadane zmiany w systemie edukacji ocenia dr Piotr Laskowski - historyk idei i pedagog, współtwórca i pierwszy dyrektor Wielokulturowego Liceum Humanistycznego w Warszawie. - Sposób tworzenia podstaw programowych w Polsce jest karygodny - dodała w "Niedzielnym Poranku" Dorota Obidniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W minionym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła założenia reformy edukacji. Rząd chce likwidacji gimnazjów i wprowadzenia systemu 8+4 - osiem lat szkoły podstawowej i cztery liceum albo szkoły branżowej lub pięć lat technikum.
Sedno problemu
- Podstawa programowa to, jak się wydaje, jest sedno problemu - ocenił w "Niedzielnym Poranku" dr Laskowski. - Nic o niej nie wiemy, poza tym, że na pewno będą nowe podstawy do wszystkich typów szkół. W zasadzie wydawałoby się, że kluczowe i podstawowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać, kiedy się przeprowadza reformę szkolną brzmi "czemu ma ona służyć" - mówił.
Jak powiedział, jakieś cele pedagogiczne i oświatowe znajdują wyraz w podstawie programowej. - A my nie wiemy, jaki jest zamiar. Wiemy tylko tyle, że historii będzie dużo. Mnie się wydaje, że to nie najlepiej - ocenił gość RDC. - Podstawowe pytanie jest takie - jaka to będzie historia, czego się będzie uczyć, w jakiej proporcji do innych przedmiotów - wyliczał.
Upolitycznienie
W ocenie Doroty Obidniak, sposób tworzenia podstaw programowych w Polsce jest "karygodny". - Piszą ją bardzo dziwni ludzie, o nie do końca dla mnie rozpoznanych kompetencjach, którzy nie zawsze pracowali w szkole, to nie są specjaliści pedagodzy - przekonywała w RDC. - Ale to na pewno dobrzy znajomi ministrów, którzy podzielają ich wizję. To szalenie upolitycznione - uważa. Dodatkowo, w ocenie gościa RDC, pół roku na ułożenie nowej podstawy programowej, która ma wszystko zmienić, to zdecydowania za mało czasu.
Podziały
Goście "Niedzielnego Poranka" zwracali również uwagę na to, że typy i cele szkół, do których dzieci pójdą po podstawówce, nie są jasno zdefiniowane. Dr Laskowski obawia się również, że doprowadzi to do umocnienia podziałów w społeczeństwie. - Dzieci inteligencji pójdą do liceum, dzieci robotników do techników czy szkół branżowych - argumentował. - Będziemy produkować z jednej strony ludzi powołanych do tego, żeby być elitą, a z drugiej ludzi, co do których się sądzi, że jeśli mają się zajmować pracą techniczną czy fizyczną, to jak już trafią do tej szkoły, nie mają żadnej szansy, żeby to zmienić - tłumaczył.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2208)
-
15-lecie wydawnictwa Bajka
Gościem audycji była Dorota Gellner z premierową książką „Zawiłości miłości” i Katarzyna Szantyr-Królikowska.
-
24.11.2024
-
20 min 10 s
-
-
Premierowy spektakl inkluzywny z osobami niepełnosprawnymi i osobami neuroróżnorodnymi „Brzydkie Kaczątko” w Teatrze Pinokio
Gościem audycji był reżyser Bartosz Kurowski.
-
24.11.2024
-
17 min 16 s
-
-
Edukacyjne projekty ekologiczne „Tradycyjny sad”, „Postaw na słońce” Fundacji BOŚ
Gościem audycji był Przemysław Radwan-Rohrenschef z Fundacji BOŚ.
-
24.11.2024
-
09 min 52 s
-
-
Konkurs „Drzewo Roku 2025”
Gościem audycji był Jacek Bożek z Klubu Gaja.
-
24.11.2024
-
12 min 23 s
-
-
O czym nam opowiada film "Prawdziwy Ból"?
O najnowszym filmie wyreżyserowanym przez Jessego Eisenberga "Prawdziwy Ból", związkach reżysera z Polską i tym jak Warszawę oraz nasz kraj widzą twórcy filmu mówił:
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
17.11.2024
-
17 min 37 s
- Łukasz Muszyński - krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny Filmwebu
-
Jak wspierać lokalne społeczności w działaniach kulturalnych?
O Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej, wsparciu dla lokalnych społeczności i tym, jak wygląda sytuacja związana z prowadzeniem działalności kulturalnej w mniejszych miejscowościach na Mazowszu mówił:
- Radosław Kowalik - ekspert do spraw działań terenowych i komunikacji Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, animator kultury, kulturoznawca
-
17.11.2024
-
16 min 38 s
-
Warszawski Przegląd Filmów Górskich
Już niedługo w warszawskim Kinie Wisła rusza 20. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Organizatorzy przygotowali liczne seanse i spotkania z osobami związanymi ze wspinaczką.
Goście:
- Dorota Rasińska - Samoćko - himalaistka, dyplomatka, jako pierwsza Polka zdobyła szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników
- Roman Gołędowski - organizator Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich
-
17.11.2024
-
19 min 25 s
-
Popularyzacja nauki
Gość: Karolina Głowacka (dziennikarka, autorka projektu „Radio naukowe”).
-
10.11.2024
-
22 min 01 s
-
-
Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”
W studiu Sylwia Chutnik z najnowszą książką „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie”.
-
10.11.2024
-
20 min 42 s
-
-
Projekt „Różowa rewolucja”
Projekt „Różowa rewolucja” nagrodzony w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.
Goście: Iga Kania, Agata Leśniak, Olga Zientarzewska
-
10.11.2024
-
10 min 41 s
-