Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Wszyscy na tej ziemi jesteśmy jednakowo ważni, to chyba nasze główne przesłanie - tak o 13. plebiscycie Serce dla Zwierząt mówiła jego organizatorka Paulina Król, red. naczelna portalu psy.pl. Z aktorem Dariuszem Jakubowskim opowiadała w "Niedzielnym Poranku" o celach akcji.
- Już w 2004 roku zaczęliśmy dostawać w redakcji wiadomości o osobach, które coś robią dla zwierząt. I stąd zrodził się pomysł, żeby może jakoś ich nagradzać i pokazać, że pomaganie jest czymś dobrym, fajnym i że warto to robić, niekoniecznie czekając na rozgłos - opowiadała Król. Jak dodała, później powstała koncepcja, żeby plebiscyt nazwać Serce dla Zwierząt.
"Wspaniali ludzie w całej Polsce"
- Postanowiliśmy, że chcemy, żeby o tym, kto zasługuje na taki tytuł, decydowali nasi czytelnicy - dodała. - To był 2004 rok, wtedy jeszcze takich osób było stosunkowo niewiele. Z roku na rok, kiedy ogłaszaliśmy, że przyjmujemy nominacje, przychodziło coraz więcej zgłoszeń - wspominała.
Król podkreśliła, że zaletą inicjatywy jest to, że w plebiscycie nominowane są bardzo różne osoby. - To osoby znane i zupełnie anonimowe, które reprezentują zupełnie różne środowiska - wyjaśniała. W jej ocenie, pokazuje to, że w całej Polsce "można znaleźć wspaniałe osoby, które poświęcają pół albo i całe swoje życie na pomaganie zwierzętom".
Serce, myśl, wola
- Podczas jednego z plebiscytów Ewa Bem powiedziała, że wszyscy na tej ziemi jesteśmy jednakowo ważni, to chyba nasze główne przesłanie - dodała Król.
Podobnego zdania jest Dariusz Jakubowski. - Człowiek, jak składa się z serca, myśli i woli, to jeśli będzie się posługiwał sercem i wykazywał dobrą wolę, to buduje i pokazuje człowieczeństwo. Miarą każdego człowieka jest to, jaki ma stosunek to słabszych istot - dzieci, osób starszych, ale też zwierząt - mówił w RDC.
Plebiscyt
W tym roku wśród nominowanych są m.in. piosenkarz Dawid Podsiadło, Jerzy Gara - założyciel ośrodka rehabilitacji jeży, Irena Jankowska, czy st. inz. Łukasz Górka. Dowiedz się więcej o plebiscycie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2269)
-
Ogród to nie raj. Mity o ogrodach przydomowych na wiosnę
Gość: Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, Fundacja Krajobrazy
-
30.03.2025
-
19 min 06 s
-
-
„Konstytucja, czyli mrówcza robota. O tym dorośli też Ci nie mówią”
Gość: Boguś Janiszewski – autor książki „Konstytucja, czyli mrówcza robota. O tym dorośli też Ci nie mówią”
-
30.03.2025
-
21 min 51 s
-
-
Wernisaż „Kolory orientu”
Gość: Adam Nurkiewicz (fotografik)
-
30.03.2025
-
16 min 53 s
-
-
Książki dla osób osadzonych w więzieniach
Fundacja Zmiana poszukuje książek dla więźniów. Jaką literaturę czytają osoby osadzone w zakładach karnych i dlaczego tak ważne jest, aby mogły mieć lepszy dostęp do książek?
Maria Dąbrowska - Majewska - Działaczka społeczna, pedagożka, wiceprezes Fundacji Zmiana
-
23.03.2025
-
15 min 48 s
-
-
Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC
W sobotę rozpoczęła się III edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. Co zobaczymy w tym roku na wielkim ekranie?
Katarzyna Ślesicka - Zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy ds. merytorycznych
-
23.03.2025
-
18 min 09 s
-
-
Zbiór A - nowa wystawa fotograficzna Tadeusza Rolke
Na warszawskiej Saskiej Kępie zobaczymy archiwalne zdjęcia legendarnego fotografa Tadeusza Rolke. O ekspozycji w galerii Le Guern mówi:
Olga Guzik - Podlewska - kuratorka wystawy, kierowniczka galerii Le Guern
-
23.03.2025
-
18 min 15 s
-
-
Książka „Smok” z ilustracjami Zofii Zaccarii
Gośćmi audycji były Lidka Iwanowska – Szymańska/ z najnowszą książką „Smok” z ilustracjami wraz z ich autorką Zofią Zaccarii.
-
16.03.2025
-
17 min 05 s
-
-
Premierowa książką ‘Wodyseja”
Gościem audycji był Adam Robiński, autor popularnych reportaży przyrodniczych z premierową książką ‘Wodyseja”.
-
16.03.2025
-
26 min 27 s
-
-
Kampania społeczno-edukacyjną „Dziecko Się Liczy”
Gościem audycji był Mateusz Grabowski.
-
16.03.2025
-
12 min 02 s
-
-
40. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda
Już niedługo mija 40. rocznica śmierci jednego z najważniejszych pisarzy powojennej Warszawy, publicysty, dziennikarza i popularyzatora jazzu - Leopolda Tyrmanda. Dlaczego warto wracać do jego tekstów?
- Marcel Woźniak — pisarz, scenarzysta, biograf Leopolda Tyrmanda - autor książek „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie” i „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”
-
09.03.2025
-
24 min 51 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
239 odcinków
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
43 odcinkiMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Amerykański trębacz Nathan Williams: Polska scena muzyczna jest pełna życia
1 odcinek -
Mazowieckie kulturalnie
54 odcinkiTo audycja, w której informujemy o najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych z terenu województwa mazowieckiego.