Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W audycji „Mazowieckie Kulturalnie” przedstawiamy autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa.
W dzisiejszym programie dzięki Patrykowi Wikalińskiemu, Michałowi Grosiakowi i Karolinie Rodeckiej z radomskiego Amfiteatru dowiedzieliśmy się co to jest ogród społeczny i jak zostać drugim Wajdą. O Nikiforze i wystawie jego prac w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce opowiedziała Grażyna Talarek.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Mazowieckie kulturalnie
„Mazowieckie kulturalnie” to audycja, w której informujemy o najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych z terenu województwa mazowieckiego. W każdą sobotę prezentujemy listę wydarzeń na nadchodzący tydzień: festiwali, spotkań literackich, warsztatów, imprez dla ciała i dla ducha, a całość uzupełniają dwie rozmowy pozwalające poznać kulturę „od kuchni”.
Odcinki podcastu (35)
-
Jak po kurpiowsku przygotować się do Świąt? | co ma wspólnego kurpiowszczyzna z Pomorzem?
W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa
W dzisiejszym odcinku posłuchaliśmy Agnieszki Kowalewskiej z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i dowiedzieliśmy się, jak po kurpiowsku przygotować się do Świąt i co ma wspólnego kurpiowszczyzna z Pomorzem.
-
23.11.2024
-
46 min 33 s
-
-
MOK w Józefowie | Instytut Kultury i opowiadacze
W odcinku słuchaliśmy Przemysława Skoczka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, gdzie atmosfera panuje "naturalnie z kulturą", a Beata Frankowska- Patrzykont z Mazowieckiego Instytutu Kultury mówiła o opowiadaczach i o tym, jakie opowieści nas łączą niezależnie od szerokości geograficznej.
-
16.11.2024
-
47 min 30 s
-
-
Gdzie warto udać się 11 listopada, by Niepodległość świętować z historią?
Zaplanuj z nami swój tydzień! W audycji „Mazowieckie Kulturalnie” przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa.
W dzisiejszym świątecznym odcinku dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski podpowiedział, gdzie warto udać się 11 listopada, by Niepodległość świętować z historią.
-
09.11.2024
-
47 min 31 s
-
-
Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”
W dzisiejszej audycji Joanna Bancerowska oraz Dobrawa Czocher opowiedzą o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”, a Kama Grott - Tomaszek i Krzysztof Stanienda zdradzą, gdzie (muzycznie) wrócimy do starego kina.
-
02.11.2024
-
48 min 29 s
-
-
Otwock miastem bajek
Zaplanuj z nami swój tydzień! W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa
W audycji Sławomir Ryniuk opowiedział ile postaci z bajek można spotkać w Otwocku, a Leszek Nowaliński i Barbara Cieciora zdradzą, czy o Matejce wiemy już wszystko
-
26.10.2024
-
46 min 25 s
-
-
Themersonowie
Zaplanuj z nami swój tydzień! W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa.
W dzisiejszej audycji Ewelina Furgał i Mateusz Domarski opowiedzą o Festiwalu, nad którym unosi się duch Kapuścińskiego, a dzięki Agnieszce Kaniewskiej - Płocieniak z Muzeum Mazowieckiego w Płocku poznamy lepiej królową polskiego filmu awangardowego - Franciszkę Themerson.
-
19.10.2024
-
18 min 12 s
-
-
Festiwal Kapuścińskiego
Zaplanuj z nami swój tydzień! W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa. W audycji Ewelina Furgał i Mateusz Domarski opowiedzą o Festiwalu, nad którym unosi się duch Kapuścińskiego, a dzięki Agnieszce Kaniewskiej - Płocieniak z Muzeum Mazowieckiego w Płocku poznamy lepiej królową polskiego filmu awangardowego - Franciszkę Themerson.
-
19.10.2024
-
17 min 50 s
-
-
530 rocznica urodzin królowej Bony | Spacery po Górze Kalwarii | Wydawnictwa historyczne
"Mazowieckie Kulturalnie" to audycja, w których informujemy o najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych z terenu województwa mazowieckiego. W każdą sobotę prezentujemy listę wydarzeń na nadchodzący tydzień: festiwali, spotkań literackich, warsztatów, imprez dla ciała i dla ducha, a całość uzupełniają dwie rozmowy pozwalające poznać kulturę "od kuchni".
530 rocznica urodzin królowej Bony (władczyni Czerska), spacery po Górze Kalwarii, wydawnictwa historyczne i inne bieżące wydarzenia; mówi o nich dr Piotr Rytko, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku
-
12.10.2024
-
22 min 44 s
-
-
"Układ sił" w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku
"Mazowieckie Kulturalnie" to audycja, w których informujemy o najbardziej interesujących wydarzeniach kulturalnych z terenu województwa mazowieckiego. W każdą sobotę prezentujemy listę wydarzeń na nadchodzący tydzień: festiwali, spotkań literackich, warsztatów, imprez dla ciała i dla ducha, a całość uzupełniają dwie rozmowy pozwalające poznać kulturę "od kuchni".
W Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku do 10 listopada czynna jest wystawa "Układ sił". Kilkunastu artystów wizualnych oraz performerów w swoich dziełach próbuje nawiązać dialog z zastanym światem domowo-rodzinnym rodziny Iwaszkiewiczów: portretami przodków, meblami, książkami (w warstwie materialnej) i emocjami, jakie towarzyszyły życiu Iwaszkiewiczów w Stawisku (począwszy od empatii i praktycznej pomocniczości Anny, a na narcyzmie i wątku orientacji seksualnej Jarosława. Gościem programu jest Marta Szulc, artystka wizualna, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy, która zaprasza również na swoje najbliższe kuratorskie oprowadzania. To jest pierwszy raz, gdy wystawa czasowa w Stawisku nie jest prezentowana w sali wystawowej na strychu, ale w całym domu, pośród przedmiotów, wśród których żyła rodzina Iwaszkiewiczów.
-
12.10.2024
-
21 min 16 s
-
-
Jakie miasto najlepiej odwiedzić na jesienną chandrę? Co kryje się w mroku miasta?
Zaplanuj z nami swój tydzień! W audycji "Mazowieckie Kulturalnie" przedstawiamy nasz autorski wybór najciekawszych wydarzeń z całego województwa.
Dziś Gosia Brożek z Big Festivalowski zdradziła, jakie miasto najlepiej odwiedzić na jesienną chandrę, a Artur Pomierny, pisarz i założyciel pierwszego wydawnictwa literackiego w Mińsku Mazowieckim opowiedział, co kryje się w mroku miasta.
-
05.10.2024
-
49 min 45 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
185 odcinków
-
Music Brothers
232 odcinkiNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.
-
Niedzielny Poranek
2209 odcinkówSiła twórczej zabawy o poranku
-
Wieczór literacki
456 odcinków„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.