-
Oprócz śpiewu, gry i wspólnej zabawy, prowadząc zespół młodzieżowy "Santiago", my tę młodzież wychowujemy - mówiła w "Łosiowisku" Ewa Magierska, lekarz medycyny, opiekunka zespołu (działającego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku - Imielnicy), a jednocześnie mama aranżera muzycznego Piotra Magierskiego. Z kolei dr Magdalena Bilska-Ciećwierz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku podkreśliła, że historia tego miasta - do której ostatnio w swej twórczości nawiązał zespół "Santiago" - to nie tylko czasy najdawniejsze (Wł. Herman czy B. Krzywousty), bohaterstwo w czasie obrony Płocka w 1920 roku, ale również tradycja miasta wielu kultur, wyznań i narodów.
Członkowie zespołu "Santiago", pod opieką Wojciecha i Ewy Magierskich, a przy merytorycznym udziale historyków z Muzeum Mazowieckiego,
przygotowali przewodnik filmowy po Płocku: historycznym, ale i współczesnym. Mieli przede wszystkim zabawę, ale i świetną naukę, w połączeniu z pasją muzyczną. W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, przygotowana została płyta "Ja to mam szczęście... Młodzi płoccy muzycy w hołdzie Obrońcom niepodległości". "Santiago" przygotowuje repertuar słowno-muzyczny na Boże Narodzenie, zaś na początku przyszłego roku ukaże się książka - 18 rozmów wnuków z dziadkami - świadkami historii Płocka.
W audycji wzięli udział: dr Magdalena Bilska-Ciećwierz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Ewa Magierska, lekarz medycyny, opiekunka zespołu "Santiago" oraz młodzież z zespołu: Maria Ciećwierz, Sara Bisping-Janiak, Katarzyna Majewska, Kinga Michalak i Piotr Magierski.