W letnie popołudnie 5 sierpnia, w Bogdanach w powiecie przasnyskim odbyły się symboliczne sto dwudzieste urodziny Eugeniusza Kłoczowskiego, agronoma, ziemianina, publicysty i działacza społecznego, właściciela tychże rodzinnych Bogdan. Była więc znakomita okazja, by zagłębić się w historię rodziny i poznać twórczość niektórych jej członków, a w szczególności wspomnianego Eugeniusz i jego matki Kazimiery.
Uroczystość była częścią różnych współczesnych działań rodziny Kłoczowskich, w tym pana Jana Marii Kłoczowskiego, obecnego gospodarza tego miejsca. Wokół dworu Rykowskich i Kłoczowskich zgromadziły się znakomitości: prof. Maja Komorowska, zaprzyjaźniona z rodziną, czytająca poezję Kazimiery Kłoczowskiej. Był ojciec Andrzej Jan Kłoczowski, dominikanin, brat wybitnego historyka prof. Jerzego Kłoczowskiego. Był wreszcie prof. Mariusz Bryl, historyk sztuki, który opowiedział o Arturze Grottgerze w kontekście twórczości plastycznej Kazimiery Kłoczowskiej. Spotkanie, na poły prywatne, ale też będące częścią obchodzonych właśnie dni Chorzel, przygotował Jan Maria Kłoczowski.
Oto Piotr Józef Kłoczowski, syn burmistrza Piaseczna i uczestnika powstania styczniowego, poprzez dzierżawę Modesina, kolejno Dąbek, a następnie Duczymina, powraca do życia ziemiańskiego. Jego pierwsza żona, Maria z Mierzejewskich umiera przedwcześnie. Po raz drugi więc Piotr Kłoczowski żeni się z Kazimierą z Rykowskich, która po swym ojcu wnosi w posagu dobra Bogdany. I taki był początek Kłoczowskich w tym miejscu.
Syn Piotra i Kazimiery – Eugeniusz Józef był ostatnim, przedwojennym właścicielem Bogdan. Nie tylko pracował na roli, ale parał się publicystyką rolniczą i społeczną, był związany z „Gazetą Rolniczą” Jana Lutosławskiego. Swoje trudne, ale ciekawe, a nade wszystko pracowite życie opisał we „Wspomnieniach mazowieckiego ziemianina z lat 1897-1951”.
Po 1989 roku, gdy synowie i wnukowie Eugeniusza Kłoczowskiego odkupili od gminy rodzinny dom, do Bogdan powróciło prawdziwe, rodzinne życie.
[gallery ids="196889,196890,196891,196892,196893,196894,196895,196896,196897,196898,196899"]