Myszyniec i jego okolice tak mocno zapisały się w mojej pamięci, że wystarczy, by na chwilę zamknąć oczy, a jawi się cały w najdrobniejszych szczegółach. (…) Widzę ulice z „kocimi łbami”, chodniki z nierównościami pełne kałuż w deszczowy dzień. Pamiętam poszczególne domy i ich mieszkańców. I górujący nad Myszyńcem widoczny niemal z każdego miejsca, majestatyczny, neogotycki kościół (…) – wspomina p. prof. Grażyna Maria Świątecka. To jej świetna pamięć i zbiory rodzinne sprawiły, że choć na chwilę do Myszyńca powrócił dawny przedwojenny, a nieistniejący już świat [G. M. Świątecka, "Mój Myszyniec", Sopot 2021, s. 3].
Wystawę pt.: „Często powraca do mnie w snach… Przedwojenny Myszyniec w fotografii i wspomnieniach rodziny Świąteckich”, czynną jeszcze do 15 września 2021 roku, przygotowały wspólnie: Fundacja „Kulturalne Kurpie” i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu (pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie).
Na ekspozycję składają się fotografie ze zbioru rodzinnego prof. dr hab. Grażyny Marii Świąteckiej, kardiologa, działaczki społecznej, która dzieciństwo i początek II wojny światowej spędziła w rodzinnym Myszyńcu.
Zbiór ten jest świadectwem interesującej mozaiki społecznej Myszyńca – miasta uważanego za umowną stolicę Kurpiów, położonego zaledwie 7 km od Prus Wschodnich III Rzeszy niemieckiej, w którym oprócz mieszczan, licznej grupy Żydów i inteligencji, swoją obecność zaznaczyli Kurpie z całą ich wielobarwną kulturą ludową.
Dzieciństwo prof. Grażyny Marii Świąteckiej (ur. 1933), spędzone w Myszyńcu było szczęśliwe. Wychowała się w nauczycielskim domu (dzięki czemu na przykład, będąc jeszcze dzieckiem w wieku przedszkolnym, znała wszystkie szkolne korytarze), pełnym miłości i wartości patriotycznych, religijnych oraz uniwersalnych.
Atmosfera napięcia pomiędzy Niemcami a Polakami, podsycana przez wydarzenia ogólnopolityczne, szczególnie od 1933 roku, gdy faszyści doszli w Niemczech do władzy, dawała się we znaki. Niemiecka tzw. piąta kolumna, jak się okazuje, działała również w Myszyńcu.
Rodzina Świąteckich przeżyła więc strach przed Niemcami, Witoldostwo Świąteccy bowiem działali w przedwojennym Polskim Związku Zachodnim. Potem gdy musieli opuścić Myszyniec, trafili pod sowiecką okupację, a dalej w 1940 roku na zesłanie do dalekiej tajgi w obwodzie archangielskim w ZSRR. Zesłanie przeżyli, pozostały tragiczne wspomnienia oraz plik cudem zachowanych listów…
Po powrocie z zesłania i osiedleniu się na Wybrzeżu prof. Grażyna Świątecka osiągnęła wybitną pozycję w dziedzinie kardiologii, a społecznie zorganizowała pierwszy w Polsce Telefon Zaufania. W Trójmieście jest osobą znaną i szanowaną. Uhonorowana wielokrotnie, od 2019 roku jest również Damą Orderu Orła Białego. Mimo emerytury, stale aktywna: wśród Sybiraków, w środowisku lekarskim, w Polskim Towarzystwie Pomocy Telefonicznej. Dba też o spuściznę historyczną swojej rodziny.
Skoro los obdzielił Ją tyloma przeżyciami, postanowiła się nimi podzielić. Stąd przekazanie licznych pamiątek rodzinnych do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, do Muzeum Warszawy, stąd wreszcie wystawa fotografii, najpierw w myszynieckiej Dzwonnicy, a teraz w Bibliotece.
Korzenie rodzinne Świąteckich i Wendekerów sięgają Warszawy, okolic Nasielska na Mazowszu oraz Małopolski. Prof. dr hab. Grażyna Maria Świątecka, gość programu, jest jedyną córką Witolda Jerzego Świąteckiego (1905-1974), nauczyciela śpiewu i innych przedmiotów, jak też instruktora zespołów śpiewaczych w Myszyńcu, a po wojnie dyrektora Teatru Muzycznego w Gdańsku (z siedzibą w Gdyni), i Emilii z Wendekerów (1907-2004), także nauczycielki oraz działaczki społecznej.
Tuż przed II wojną światową rodzina Świąteckich planowała przeprowadzkę bliżej Warszawy. Emilia, matka prof. G. Świąteckiej, część rzeczy, w tym pamiątki rodzinne, przesłała do krewnych w Pruszkowie. Dzięki temu, choć nie zachowały się właściwie żadne meble, fortepian czy inne części wyposażenia myszynieckiego domu, jest sporo dokumentów, listów, no i tych fotografii, dzięki którym wydatnie uzupełniona została historia mazowiecko-kurpiowskiego Myszyńca.
[gallery ids="410699,410700,410701,410702,410703,410704,410705,410706,410707,410708,410709,410710"]