Płock wspomnieniami malowany
Jak wielokrotnie na naszej antenie mówili historycy z Muzeum Mazowieckiego, Płock - szczególnie w wieku XIX i w pierwszej połowie XX wieku - był miastem wielu kultur i wyznań. Ta różnorodność społeczeństwa przewija się również we wspomnieniach pokolenia seniorów, które pamięta nieco czasy wojenne lub tuż powojenne. Są to wspomnienia własne, ale też informacje, zaczerpnięte z rodzinnej tradycji i opracowań historycznych.
Autorów książki "Płock wspomnieniami malowany - rozmowy wnuków z dziadkami" interesowały jednak przede wszystkim wspomnienia własne - z dzieciństwa i młodości zapamiętane obrazy dawniejszego Płocka. A ponieważ starsi ludzie bywają samotni i jest potrzeba, aby umiejętnie wykorzystać ich wiedzę i doświadczenia, lekarz medycyny, doktor Ewa Magierska postanowiła skontaktować młode pokolenie Płocczan właśnie z tymi seniorami. Na długie, ciekawe rozmowy zaproszeni zostali najczęściej autentyczni dziadkowie i ich wnuczęta. Ale też niektórzy stawali się dziadkami w sensie umownym, jak np. ks. prof. Wojciech Góralski czy reżyser filmowy i animator kultury, pochodzący z Płocka, Tadeusz Bystram.
Dość powiedzieć, że dzięki rozmowom dwóch pokoleń powstała książka, ukazująca w inny niż zazwyczaj sposób Płock i jego społeczność. Książkę wydała Książnica Płocka, a merytorycznie oraz ikonografią wsparli pracownicy Muzeum Mazowieckiego, na czele z Barbarą Rydzewską, kierownikiem Działu Historycznego.
Książka ta stała się kanwą do przygotowania audycji, w której - w wyniku kolejnych rozmów - Płock pokazał kolejne swe oblicza. Dlatego, oprócz znanej już opowieści o płockich brukach, mamy piękne wspomnienia o rejsach statków pasażerskich z Płocka do Warszawy, o Cyganach, zajeżdżających do Płocka najpierw taborami, a potem osiadłych w tym mieście na stałe. Mamy refleksje o znaczeniu dawnej Petrochemii, jak i o losie Żydów płockich, którzy przeżyli holocaust. W szczerej refleksji duchownego katolickiego pojawiają się również mariawici, stanowiący właśnie przykład różnorodności i ekumenizmu w tym mieście. Nie mogło też zabraknąć wątku związków z Płockiem poety Władysława Broniewskiego, którego twórczość jest nie tylko do dziś lubiana, ale inspiruje młodych, czego przykładem może być piosenka, skomponowana (we współpracy z Piotrem Magierskim) do słów poety przez uczennicę szkoły muzycznej Sarę Bisping-Janiak.
Audycja ma dwie części: w pierwszej mówimy o idei książki, oglądamy też archiwalne fotografie, przy których otwierają się kolejne szufladki wspomnień. W drugiej zaś, większej, opowiadamy o Płocku, widzianym oczami dziecka i młodego człowieka, wychowującego się tuż po wojnie i w latach późniejszych. Zawsze jednak jest to Płock widziany życzliwymi oczami, wspominany sentymentalnie i określany mianem "mojej małej Ojczyzny".
W audycji wzięli udział: Maria i Bronisław Magierscy, ks. prof. infułat Wojciech Góralski, Roman Bisping, Joanna Kościelska-Krawczyk (Książnica Płocka), Sara Bisping-Janiak, Piotr Magierski, Jan Rutecki, Ewa Magierska (inicjatorka projektu, redaktorka książki), Wojciech Magierski. Nagranie zostało wykonane w siedzibie Książnicy Płockiej, za co dziękujemy jej szefowej p. Joannie Banasiak.
Ponadto w audycji rozmowa z Leonardem Sobierajem, dyrektorem Muzeum Płockiego na temat tworzonej wystawy stałej Art-Deco w dawnej kamienicy Stankiewiczów.