O historii założenia pałacowo-parkowego w Radziejowicach, o kolekcji malarstwa Józefa Chełmońskiego oraz o dawnych właścicielach pałacu, czyli o Radziejowskich i Krasińskich, w programie mówili: dr Beata Fortuna-Antoszkiewicz z SGGW w Warszawie, Maria Barbasiewicz, historyk i zabytkoznawca, Urszula Karpińska, przewodnik po Radziejowicach oraz prof. Krzysztof K. Pawłowski, urbanista, nestor polskiej szkoły konserwacji zabytków.
O poecie Zygmuncie Michałowskim oraz o życiu Cypriana Kamila Norwida w programie opowiadali: Igor Strojecki, genealog rodzinny i prof. Tomasz Korpysz, językoznawca, badacz twórczości Norwida.
O historii Nadarzyna w kontekście pochówków mieszkańców dawnego miasta i gminy na dwóch cmentarzach, w programie opowiadali: Aleksandra Orłowska, Magdalena Drzewucka, Michał Sekuła i Leszek Skrzypczak.
O świątecznych tradycjach i rękodziele artystycznym, związanym z okresem wielkanocnym, w programie mówili Anna Szpura z Koła Gospodyń Wiejskich "Korniczanki" ze Starej Kornicy w powiecie łosickim, prowadząca własną pracownię kulinarną, Halina Witkowska z Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie (pow. pułtuski), Tadeusz Pięta, plecionkarz - wikliniarz z Tomiczek (pow. wielkopolski) oraz inni. Audycja w większości nagrana podczas dorocznego kiermaszu wielkanocnego, organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.
O tradycji robienia palm wielkanocnych na Mazowszu w programie opowiadali m.in. Czesława Lewandowska (twórczyni ludowa z Kurpi Zielonych), dr Adam Bakuła z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Robert Piotrowski z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, zaś o ratowaniu zabytkowego pałacu w Patrykozach na Podlasiu mówił Wacław Kruszewski.
O dziejach Mazowsza, na przykładzie ziemi czerskiej, w okresie głównie książęcym i nieco w okresie królewskim. Gośćmi Piotra Łosia były dr Anna Salina i dr Marta Piber-Zbieranowska z IH PAN.
O makatce europejskiej (również o polskiej), której wystawa pt. "Kicz czy sztuka?" ze zbiorów Elżbiety i Piotra Branekovych czynna jest (do 6 kwietnia br.) w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej w Tłuszczu, w programie opowiadała Elżbieta Piskorz-Branekova, wybitna polska etnograf.