Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Rozmowa z Anną Czerwińską-Rydel, pisarką, autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, naukowej i społecznej, pomysłodawczynią i twórczynią serii biograficznych powieści dla młodych czytelników o wielkich Polakach, m.in. książki „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”, która w nowej wersji ukazała się 16 lutego nakładem wydawnictwa Literatura.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (520)
-
Z półki na półkę - publikacje związane z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego
Kinga Michalska zaprasza na opowieść o publikacjach związanych z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego.
-
03.08.2024
-
13 min 57 s
-
-
W stumilowym lesie - Karolina Sulej o książce "Era Taylor Swift"
Gościem "Stumilowego lasu" jest Karolina Sulej, kulturoznawczyni, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka, autorka książki "Era Taylor Swift", która ukazała się 17 lipca nakładem wyd. W.A.B. 3 sierpnia - w dniu trzeciego koncertu Taylor Swift na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywającego się w ramach trasy "The Eras Tour" - porozmawiamy o fenomenie najpopularniejszej współczesnej gwiazdy pop na świecie. Taylor Swift to fascynujące zjawisko, a nawet uniwersum popkultury. Czterokrotna zdobywczyni Grammy za album roku, rekordzistka list przebojów, człowiek roku magazynu „Time“, bilionerka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie. Jej historia nie jest prosta. Biografia Taylor Swift to opowieść o emancypacji, coming of age story, podróż bohaterki w czasach późnego kapitalizmu, kryzysów społecznych i poszukiwania autentyczności. Czy jest ich dzielną protagonistką czy może czarnym charakterem? Czy można „nosić róż i mieć opinie?“ Czy można być wrażliwą piosenkarką i zarazem kierować multimedialnym, bilionowym imperium? "Era Taylor Swift" to pasjonująca biografia i reportaż o jednej z ikon naszych czasów, a także książka o zmieniającym się rynku muzycznym, o bebechach showbiznesu, o fanach i hejterach. Lektura obowiązkowa zarówno dla swifties, jak i dla wszystkich pasjonatów świata muzyki i popkultury, którzy chcą zrozumieć fenomen tej unikatowej postaci.
-
03.08.2024
-
28 min 30 s
-
-
Z półki na półkę
Kinga Michalska zaprasza na przegląd nowości wydawniczych.
-
03.08.2024
-
11 min 17 s
-
-
Gość specjalny - Elżbieta Pytlarz o powieści "Zmiana warty"
Gościem specjalnym jest Elżbieta Pytlarz, pisarka, autorka historyczno-obyczajowej sagi "Intrygi i namiętności", której czwarty tom "Zmiana warty" ukazał się 11 lipca nakładem Wyd. Prószyński. Kolejne tomy cyklu ("Mezalians", "Pojedynek", "Zdrada") przedstawiają sto lat barwnego życia arystokratycznej rodziny Długopolskich na tle przemian historycznych i społecznych XIX- i XX-wiecznej Polski. W "Zmianie warty" obserwujemy Kraków, Warszawę i Zagłębie Dąbrowskie tuż przed wybuchem I wojny światowej. W 1910 roku umiera bankier Leon Złotkiewicz, ojciec Emilii Długopolskiej. Komu przekaże swoje miliony i bank? Jak jego śmierć zmieni życie małżeństwa Emilii i Henryka? Gdzie ostatecznie osiądą? Jak ułoży się związek Michała Długopolskiego i Katty, jego amerykańskiej żony? Czy Michał odniesie sukces jako architekt? Z wieloletniego wygnania wraca Piącha, dawny suteren Izabeli Słowikowskiej, człowiek, który swego czasu zmusił ją do nierządu. Usiłuje najpierw napaść na bank Złotkiewiczów, a potem porwać córkę Długopolskich. Jednocześnie chce zemścić się na swojej dawnej kochance, która jako słynna aktorka przyjeżdża ze Lwowa na występy do Warszawy. Czy mu się powiedzie? Wszyscy snują plany i marzenia dotyczące przyszłości. Czy uda im się je spełnić, czy też historia, czyli zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, pokrzyżuje im te zamierzenia?
-
27.07.2024
-
25 min 37 s
-
-
Klub detektywów - Małgorzata i Michał Kuźmińscy o kryminale "Ruiny"
Gośćmi w "Klubie detektywów" jest kryminalny duet: Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy dwóch sensacyjno-kryminalnych powieści retro ("Sekret Kroke", "Klątwa Konstantyna") oraz cyklu etnokryminałów ("Śleboda", "Pionek", "Kamień", "Mara") oraz najnowszej powieści "Ruiny", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. Dolnośląskiego. "Ruiny" - początek nowej serii z detektyw Sylwią Nowak - to kryminał, którego bohaterowie mierzą się z gwałtowną śmiercią i własną przeszłością. To nie mogło być samobójstwo. Marzena była pełna życia, zwariowana, spełniała swoje marzenie o karierze aktorskiej. A przynajmniej tak ją zapamiętała Sylwia Nowak, gdy lata temu urwał im się kontakt. Doświadczona policjantka i agentka ABW, a dziś prywatna detektywka, nie wierzy w wersję prokuratury. Żeby odkryć prawdę o śmierci przyjaciółki z dzieciństwa, wyrusza na Dolny Śląsk, gdzie w ruinach poniemieckiego domostwa alternatywna grupa teatralna – w której grała Marzena – przygotowuje się do spektaklu. Zwłoki znaleziono w stawie nieopodal ruin. A śmierć Marzeny to nie jedyna tragedia związana z tym miejscem… Gdzie kończy się gra, a zaczyna rzeczywistość? Jak głęboko trzeba szukać, by zamiast maski zobaczyć prawdziwą twarz bliskiej osoby? Jak się nie zgubić, klucząc między faktami a fikcją, między brutalną prawdą a zwodniczą pamięcią? I kto to wszystko wyreżyserował?
-
27.07.2024
-
18 min 50 s
-
-
W stumilowym lesie - Katarzyna Gacek o serii książek przygodowych dla dzieci "Supercepcja"
Gościem "Stumilowego lasu" jest Katarzyna Gacek, pisarka i scenarzystka, autorka "podwarszawskich" powieści kryminalnych w stylu cosy crime (cykle "Magdalena Borowska" i "Agencja detektywistyczna Czajka") oraz sześciotomowej serii przygodowej dla dzieci "Supercepcja". Kolejne tomy przedstawiają losy grupy dzieci, które choć pozornie się nie wyróżniają, dysponują supermocami w postaci szczególnie wyostrzonych zmysłów. Julka, Klara, Janek, Zosia i Tymon poznają się przez przypadek, jednak jest coś, co ich łączy: wszyscy mają pewien tajemniczy dar (doskonały wzrok, idealny słuch, superczuły dotyk, niezawodny węch, perfekcyjny smak). Sprawia on, że mogą dokonywać niemożliwego, ale i sprowadza na nich mnóstwo kłopotów. Być zwyczajnym nastolatkiem z niezwykłymi zdolnościami – to nie takie proste, jak się wydaje! Gdy oszuści planują zagarnąć dom Julki, złodzieje ukraść klejnoty koronne Imperium Brytyjskiego, porywacze skrzywdzić ich przyjaciela, a bezwzględni naukowcy wprowadzić w życie niecny plan, cała grupa musi wykorzystać swoje moce, by uratować siebie i innych, a przy okazji – nie dać się zdemaskować!
-
27.07.2024
-
22 min 21 s
-
-
Z półki na półkę
Kinga Michalska zaprasza na przegląd nowości wydawniczych.
-
27.07.2024
-
13 min 50 s
-
-
Gość specjalny - Maciej Marcisz o powieści "Znaki zodiaku"
Gościem specjalnym jest Maciej Marcisz, pisarz, autor powieści "Taśmy rodzinne", "Książka o przyjaźni" oraz najnowszej "Znaki zodiaku", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. W.A.B. To zanurzona we współczesności opowieść o grach z tożsamością i własną osobowością, przyjaźni, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia. Maks jest pisarzem i wkrótce ma szansę otrzymać najważniejszą nagrodę literacką w kraju. Sławę przyniosła mu autobiograficzna trylogia, w której przedstawił swoje trudne dzieciństwo: wychowanie na wsi wśród przegranych transformacji, biedę, znój, dyskryminację, ojca alkoholika i matkę półanalfabetkę. Jest tylko jeden problem - ktoś twierdzi, że ta ckliwa historia społecznego awansu została kompletnie zmyślona. Jego przyjaciółka Ida właśnie się zaręczyła. Szkoda tylko, że praca w biurze tłumaczeniowym kompletnie ją wypala. Pewnego ranka zostawia w łóżku swojego partnera, wychodzi z domu i błąka się po mieście bez celu, aż zgłasza się do szpitala psychiatrycznego. Wychodzi z półrocznym zwolnieniem lekarskim. Pogubieni przyjaciele wyjeżdżają do włoskiej rezydencji wspólnej znajomej, gdzie spędzają wakacje. Toskania, upalna pogoda, piękna sceneria, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego - idealne warunki by odpocząć i wreszcie ułożyć sobie spójną wizję życia. Lub też kompletnie je zniszczyć.
-
20.07.2024
-
25 min 21 s
-
-
Klub detektywów - Jacek Kalinowski o thrillerze "Sześć snów Laury Szuster"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Jacek Kalinowski, pisarz, autor thrillerów "Miejsca cieniste" oraz "Sześć snów Laury Szuster", który ukazał się 17 czerwca nakładem wyd. Znak Crime. To powieść łącząca elementy thrillera psychologicznego z wątkami fantastycznymi i paranormalnymi, która w zaskakujący sposób wykorzystuje motyw podróży w czasie. Tytułowa bohaterka, uwięziona w ciemnym pomieszczeniu przez nieznanego oprawcę, przenosi się we śnie do małego miasteczka Gruziec, miejsca swojego urodzenia. Jest rok 2003, to czas poprzedzający przyjście Laury na świat. W miasteczku poznaje grupę nastolatków, a wśród nich swoją biologiczną matkę w ostatnich miesiącach ciąży. Laura zaprzyjaźnia się z Zuzą i dzięki wiedzy z przyszłości próbuje odwrócić los ich obu. Aby zapobiec śmierci matki w pożarze i uratować samą siebie z rąk oprawcy, musi się spieszyć - ma na to tylko sześć nocy...
-
20.07.2024
-
19 min 50 s
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Gawryluk o książkach "Kraków. Przewodnik dla dużych i małych" oraz "Janek, pseudonim Żegota"
Gościem "Stumilowego lasu" jest Barbara Gawryluk, pisarka, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (m.in. serie opowieści o psie Kaktusie oraz świstaku Gwizdku, cykl "Pies na medal", "Dżok. Legenda o psiej wierności", "Baltic. Pies, który płynął na krze", "Przedszkolaki z ulicy Morelowej", "Moje Bullerbyn", "Kolczyki Selmy", "Zdalna babcia", "Teraz tu jest nasz dom", "Moc Amelki") oraz współautorka - wraz z przewodniczką Łucją Malec-Kornajew - najnowszej publikacji "Kraków. Przewodnik dla dużych i małych", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. Literackiego. To kolejny tom serii podróżniczej dla dzieci, w której tym razem poznajemy Kraków pełen ciekawostek, tajemnic, legend, atrakcyjnych zakamarków i zielonych miejsc. Z książki czytelnicy dowiedzą się m.in. kim był Ferdynand Wspaniały, gdzie w Krakowie można zobaczyć grób wampirzycy, jaka legenda wiąże się z krakowskimi gołębiami oraz ile osób potrzeba do rozbujania wawelskiego dzwonu. Barbara Gawryluk opowie również o swojej książce "Janek, pseudonim Żegota", która ukazała się niedawno nakładem wyd. Literatura. To poruszająca, osobista opowieść o wojennych losach ojca autorki, który w latach 1943-45 jako kilkunastoletni chłopak brał udział w walkach partyzanckich.
-
20.07.2024
-
25 min 39 s
-