Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem specjalnym jest Justyna Czechowska, tłumaczka literatury szwedzkiej i norweskiej, literaturoznawczyni, autorka artykułów, antologii i wywiadów oraz kuratorka serii "Mistrzowie opowieści" wyd. Wielka Litera, w ramach której 3 lipca ukazała się antologia opowiadań "O morzu". To zbiór dla każdego, kto pragnie zgłębić wielowymiarowość morza – od romantycznych marzeń po surową rzeczywistość. Znajdziemy tu zarówno poezję autorów związanych z morzem, takich jak Konstandinos Kawafis i Tomas Tranströmer, klasyczną (i zarazem najsłynniejszą) morską baśń, czyli ”Małą Syrenkę" Hansa Christiana Andersena, ale także współczesne teksty ukazujące dramatyczną sytuację uchodźców na Morzu Śródziemnym, takie jak reportaż Wolfganga Bauera. Spotkamy tu klasycznych, jak i współczesnych autorów i autorki: Johna Updike’a, Italo Calvino, Mercè Rodoreda'y, Petera Mickwitza czy Judith Schalansky. W książce znalazły się opowiadania z Trynidadu, Haiti i Południowej Afryki, jak również twórczość palestyńskiej pisarki Adanii Shibli oraz zakazanego przez białoruski reżim Alhierda Bacharewicza. Nie mogło zabraknąć także twórczości Tove Jansson, której opisy morza i marzenia o własnej wyspie wprowadzają do antologii odrobinę egzotyki.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (520)
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
07.09.2024
-
15 min 35 s
-
-
Gość specjalny - Magda Knedler o powieści "Łączniczka" oraz innych książkach związanych z Powstaniem Warszawskim i II wojną światową
Gościem specjalnym jest Magda Knedler, pisarka, autorka książek obyczajowych i historycznych, fabularyzowanych biografii oraz powieści opartych na faktach, m.in. "Położna z Auschwitz", "Moje przyjaciółki z Ravensbruck", "Szepty z Wyspy Samotności", "Nikt ci nie uwierzy", "Narzeczone Chopina", "Usta rzeźbiarki", "Narzeczona z Powstania", "Pani Labiryntu", cyklu o Medei Steinbart oraz powieści historycznej "Łączniczka" opublikowanej przez wyd. Mando. "Łączniczka" to opowieść o Annie Smoleńskiej - harcerce Szarych Szeregów, zapomnianej bohaterce warszawskiej konspiracji, współtwórczyni Kotwicy - znaku Polski Walczącej. Ta historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, rzuca też nowe światło na rolę kobiet w okupowanej Warszawie i przypomina ich wkład w walce o wolność. Wśród wielu książek Magdy Knedler poświęconych trudnym czasom wojny jest m.in. także powieść "Narzeczona z Powstania", oparta na autentycznych losach dziadków autorki i ukazująca powstańczą codzienność.
-
31.08.2024
-
27 min 47 s
-
-
Klub detektywów - Małgorzata Rogala o kryminałach "Kopia doskonała" i "Zbrodnia przed północą"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Małgorzata Rogala, pisarka, autorka kilku serii kryminalnych, takich jak: "Agata Górska i Sławek Tomczyk", "Weronika Nawrocka", "Celina Stefańska" (pierwszy tom tej serii "Kopia doskonała" ukazał się w nowym wydaniu 3 lipca) oraz cyklu "Pełnia tajemnic", którego ostatnia część, powieść "Zbrodnia przed północą" ukazała się niedawno nakładem wyd. Skarpa Warszawska. "Kopia doskonała" to historia Dominiki Wojtowicz, która otrzymuje propozycję wyjazdu do Francji w celu skopiowania obrazu, który znajduje się w zbiorach galerii sztuki w Lyonie. Po skończonej pracy oryginał płótna zostaje skradziony, a kopistka znika. Wkrótce babcia Dominiki otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Przekonana, że to zakamuflowana wiadomość od wnuczki, zwraca się z prośbą o pomoc do Celiny Stefańskiej – początkującej prywatnej detektyw, zmagającej się z własnymi fobiami i traumami. W "Zbrodni przed północą" przenosimy się do pełnej zagadek miejscowości Pełnia. Po latach do rodzinnego miasteczka wraca Antoni z narzeczoną. Para kupuje dom, bierze ślub w kościele na wzgórzu i organizuje wesele w pensjonacie nad jeziorem. Kiedy zabawa trwa na całego, na oczach gości, rodziny i przyjaciół umiera panna młoda. Wkrótce się okazuje, że została otruta. Kto zabił Judytę? Jakim motywem kierował się sprawca? A może dziewczyna zginęła przez pomyłkę?
-
31.08.2024
-
17 min 32 s
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Niedźwiecka o powieści biograficznej "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren" Susanne Lieder
Gościem "Stumilowego lasu" jest Barbara Niedźwiecka, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, autorka przekładu książki Susanne Lieder "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren", która ukazała się 3 lipca nakładem wyd. Marginesy. To poruszająca opowieść o pisarce, która swoimi książkami uszczęśliwiła pokolenia młodych czytelników. Rok 1929. Młoda Astrid z trudem łączy rolę samotnej matki z pracą zawodową. Jest jednak gotowa na każde poświęcenie, by stworzyć synowi Lassemu bezpieczny i kochający dom. Powściągliwa i skryta dziewczyna postanawia obdarzyć zaufaniem okazującego jej szczególne względy Sturego, który spełni jej marzenie o założeniu szczęśliwej rodziny. Najbliżsi zawsze byli dla Astrid najważniejsi i to właśnie z miłości do dzieci, którym opowiadała historie na dobranoc, zrodziło się jej pisarstwo. Niegasnąca radość życia i nieskrępowana wyobraźnia pozwoliły jej wykreować niezapomniane postaci: Pippi Pończoszankę, Kallego Blomkvista, Karlssona z Dachu czy wesołą gromadkę dzieci z Bullerbyn. Choć droga do sławy nie była łatwa, walczyła o swoje opowieści, nie tracąc wiary w to, że gdy ujrzą światło dzienne, na zawsze zapiszą się w sercach czytelników.
-
31.08.2024
-
16 min 10 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
31.08.2024
-
09 min 18 s
-
-
Klub detektywów - Maja van Straaten o kryminale retro "Frania Tańska i Kolekcjoner Widmo"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Maja van Straaten, autorka kryminałów retro o malarce Frani Tańskiej i jej niezwykłych przygodach. Po świetnie przyjętej powieści "Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu" 7 sierpnia nakładem wyd. Lira ukazał się drugi tom cyklu "Frania Tańska i Kolekcjoner Widmo". Wiosna 1925 roku. Frania Tańska wraz z kustoszem Skiełłą wpada na kolejny pomysł, jak podreperować budżet Muzeum Narodowego, i dołącza do ekspedycji archeologicznej, która bada kujawskie piramidy. Na miejscu natrafia na ślad bezcennej rzeźby o dużej wartości muzealnej i rusza jej tropem, wbrew zdrowemu rozsądkowi i radom otoczenia. Obietnica sensacyjnego odkrycia przyciąga również tajemniczego Kolekcjonera Widmo. Kim jest bezwzględny zbieracz zabytków? Czy Frani uda się go ubiec? Do eskapady na Kujawy dołączają również przyjaciele Frani: Lola Nowicka, reporterka rubryki towarzyskiej poczytnego tygodnika, oraz Sándor Bercsényi, czarujący Węgier, właściciel najlepszego składu z tokajami w Warszawie. Każde z nich ma własne powody pośpiesznego wyjazdu na Kujawy…
-
24.08.2024
-
19 min 27 s
-
-
Gość specjalny - Adam Węgłowski o pamiętniku z Powstania Warszawskiego "Tragedia 63 dni" Janusza Patalonga
Gościem specjalnym jest Adam Węgłowski, dziennikarz, pisarz specjalizujący się w literaturze historycznej i kryminalnej, autor książek popularyzujących historię oraz kryminałów retro (m.in. serii o detektywie Kamilu Kordzie czy powieści "Pruski lód" i "Pruski mur"), autor wstępu do książki "Tragedia 63 dni" – niepublikowanego pamiętnika z Powstania Warszawskiego autorstwa Janusza Patalonga - która ukazała się 14 sierpnia nakładem wyd. Skarpa Warszawska. "Tragedia 63 dni" to szkic wypadków, jakie się w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku rozgrywały, a jakich autor był współuczestnikiem. Stały kontakt zarówno z żołnierzami Powstania, jak i ludnością cywilną, przeżycia i obserwacje własne z jednej - a prasa i informacje ze sztabu AK z drugiej strony. Jak pisze sam autor: „Zniknęło normalne dotąd życie. Śródmieście, wojną teraz dotknięte, nauczyło się żyć życiem wojny. Z ulic, po których często ślad nawet nie został, zeszło do piwnic i schronów, i tam pracowało dalej i trwało w walce”.
-
24.08.2024
-
23 min 12 s
-
-
W stumilowym lesie - Iwona Mączka o książce dla dzieci "Lisek" Edwarda van de Vendela
Gościem "Stumilowego lasu" jest Iwona Mączka, tłumaczka z języka niderlandzkiego, niemieckiego i angielskiego, specjalizująca się w przekładzie literatury pięknej, popularnej i literatury faktu oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. książki Edwarda van de Vendela "Lisek", która ukazała się niedawno nakładem wyd. Widnokrąg. To przepiękna opowieść o dzieciństwie, rodzinie i przyjaźni opisana z perspektywy małego lisa; jedna z tych historii, które budują mosty między światem ludzi i zwierząt. Mały Lisek bawi się na wydmach, gdy nagle, goniąc motyla, TRACH… spada ze skarpy! Tak zaczyna się sen Liska, w którym przeżywa od nowa całe swoje lisie życie. Śni o tym, gdy z braćmi i siostrami po raz pierwszy opuścili lisią norę, o spotkaniu z ludzkim dzieckiem, które zostało jego przyjacielem, o paskudnym szklanym słoju, w którym utknęła mu głowa… oraz wielu innych chwilach – tych dobrych, najlepszych i tych trudniejszych.
-
24.08.2024
-
19 min 05 s
-
-
Z półki na półkę
przegląd nowości wydawniczych.
-
24.08.2024
-
12 min 55 s
-
-
Gość specjalny – Natalia Rosiak o książce "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe"
Gościem specjalnym była Natalia Rosiak, blogerka i pisarka, autorka trzech książek: "Samochodem po Italii", "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne" oraz "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe", która ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Luna. Natalia Rosiak dzieli się doświadczeniami i spostrzeżeniami ze swoich częstych i długich podróży po Italii. Własne relacje przeplata ciekawostkami na temat odwiedzanych miejsc, zapachami i smakami regionalnych kuchni oraz opowieściami Polaków mieszkających na stałe we Włoszech, a także licznymi cytatami z klasyków literatury. Wycieczka w góry Kalabrii w towarzystwie mieszkańców, miejsca na Capri, do których nie dociera masowa turystyka, wędrówka przez góry Wybrzeża Amalfitańskiego, zachwycające zakątki Sardynii, malowniczy Park Narodowy Gran Sasso w sercu Apeninów, ogrody pachnące kwiatami, zabytkowe wille, urokliwe miasteczka, małe wyspy, tajemnicze jeziora, kolorowe wioski rybackie i wiele więcej, okraszone ponad 200 kolorowymi zdjęciami!
-
17.08.2024
-
26 min 46 s
-